banner6

Anastasiadis eleştirilmeye devam ediliyor

banner37

Rum siyasi partileri, Mısır Devlet Başkanı Abdal Fatah El Sisi’nin Güney Kıbrıs ziyaretini memnuniyetle karşılarken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i eleştirdi.

Anastasiadis eleştirilmeye devam ediliyor
banner151 banner143

Fileleftheros’un haberine göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in seçim ofisi sözcüsü Annita Dimitriu, Güney Kıbrıs’ın bugün, daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olduğu görüşünü ortaya koyarak, “yapılandırılmış ve çok düzeyli dış politikası ve bölge ülkeleriyle üçlü işbirliklerinin kendilerini  bölgedeki barış ve istikrar ülkesi olarak öne çıkardığını” savundu.

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu da, Dimitriu’yla aynı frekansta açıklama yaparak, El Sisi’nin ziyaretinin iki ülke arasındaki imtiyazlı ilişkiye ve sıkı işbirliğine vurgu yaptığını, “Anastasiadis’in Mısır ve İsrail ile Güney Kıbrıs’ın zirvesinde bulunacağı stratejik üçgen stratejisini tescil ettiğini” söyledi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un seçim ofisinden yapılan açıklamada ise,  Güney Kıbrıs’ın enerji politikasının, özellikle de2011’de açıklanan ‘Afrodit’  yatağının ticarileştirilmesinin, batağa saplandığı; Anastasiadis hükümetinin  de müzakere yetersizliğini, fiyatların düşük olduğu ve müzakere edenin kendisi değil şirketler olduğu söyleminin arkasına gizlemeye çalıştığı iddia edildi.
AKEL ise, El Sisi’nin ziyaretinin iki ülke arasında  siyasi, ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da gelişmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çektiği açıklamasında, “ziyareti müteakip gerçekleşecek Kıbrıs-Mısır-Yunanistan üçlü görüşmesi de üç ülke arasındaki işbirliğinin güçlenmesi açısından bir o kadar önemlidir” dedi.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın seçim ofisinden yapılan açıklamada, El Sisi’nin ziyaretine memnuniyet belirtildi. İki ülkenin ezelden beridir iyi ilişkiler içerisinde olduğuna işaret edilen açıklamada, üçlü işbirliğinin de Güney Kıbrıs açısından  zaruri ve faydalı olacağı kaydedildi; “ancak artık ilanlar aşamasından çıkıp özlü iş aşamasına geçmesi lazım” denildi.

ELAM ise, bir Doğu Akdeniz ülkesi olan Mısır’la sıkı ilişkiler kurulmasının Güney Kıbrıs’ı birçok alanda güçlendirdiğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 11:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104