banner6

Anastasiadis-Guterres randevusu 22 Eylül'de

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le BM Genel Kurulu çerçevesinde yapacağı görüşmenin tarihi belli oldu. Guterres’in Anastasiadis’e 22 Eylül’de görüşme randevusu verdiği bildirildi.

Anastasiadis-Guterres randevusu 22 Eylül'de
banner150

banner150

banner99

Fileleftheros’un “Sıcak Patatesler Güvenlik Konseyi’ne Gidiyor” başlıklı haberine göre, BM’nin 72’nci Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde gerçekleşecek görüşme, 22 Eylül sabahı (yerel saatle) BM merkezinde yapılacak.

Genel Sekreter Guterres’in aynı kapsamda üç garantör ülke dışişleri bakanlarıyla ve New York’a gitmesi halinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini kaydeden gazete, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile de 19 Eylül’de görüşeceğini iddia etti.

Habere göre Guterres’in bütün taraflarla görüşmesinin ardından, Kıbrıs eski Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından kaleme alınan iyi niyet misyonu raporu üzerindeki çalışmasını tamamlayarak Güvenlik Konseyi üyelerine sunması bekleniyor. Raporun gerek sunum tarihi gerek içeriğinde “bazı sürprizler” olmasının ihtimal dışı görülmediği kaydedildi.

Gazete BM merkezindeki diplomatik kaynakları işaret ederek, Genel Sekreter ve BM yetkililerinin; müzakerelerin yeniden başlaması için; bütün tarafların “net teyitlerini” yeterli bulmayıp, Crans Montana’da kalınan noktanın, yani Guterres çerçevesinin peşinen müzakere zemini olarak kabul edilmesi görüşünde olduklarını belirtti.

Anlaşma güvencesi olmadan yeni risk almak istemiyor

Habere göre aynı kaynaklar Guterres’in, diyaloğun bir anlaşmaya varacağına dair güvence olmadan yeni bir risk almak niyetinde olmadığına vurgu yapıyor.

Genel Sekreter, taraflar ile görüşmeleri sırasında Kıbrıs sorununda bundan sonra olacaklara dair niyetini ortaya koymayacak. Raporunda kişisel çıkarımlarına yer verecek ve karar alma sorumluluğunu Güvenlik Konseyi’ne bırakacak.

Raporun sunulmasının ardından ABD ile İngiltere’nin, Guterres çerçevesinin Kıbrıs sorununun çözüm antlaşmasının “görüşme-anlaşma zemini” olarak benimseneceği kararın onaylanmasını istemesi ihtimal dışı görülmüyor ancak böyle bir karar taslağına Rusya’nın da onay vermesi kuşkulu görülüyor. Büyük olasılıkla en azından Güvenlik Konseyi başkanı tarafından uzlaşılmış yazılı beyan-açıklama olabilir.

Anastasiadis’in bu New York ziyaretinin, önceki yıllardakilerden çok daha kısa süreceğine dikkat çeken gazete, 18 Eylül’de yerel saatle sabah saatlerinde New York’a varacak Rum Yönetimi Başkanı’nın, Guterres’le görüşmesinin hemen ardından 22 Eylül Cuma gecesi New York’tan ayrılacağını haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104