banner6

Anastasiadis: İki taraf arasında daha fazla köprü

banner37

İngiltere’nin, AB’den çıkışı (Brexit) konusunda Güney Kıbrıs’a hassasiyet göstereceği belirtildi.

Anastasiadis: İki taraf arasında daha fazla köprü
banner8

Fileleftheros gazetesi İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’in İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum günü dolayısıyla Güney Kıbrıs’taki komiserlik binasında resepsiyon verdiğini yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de katıldığı resepsiyonda konuşan Kidd, İngiltere’nin, Brexit’ten etkilenebilecek olan Güney Kıbrıs’a karşı hassasiyet göstermek için mümkün olanın en iyisini yapacağını belirtti.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Kidd, Kıbrıs ve tüm toplumlardan vatandaşlarının, iki nesli ayrı tutan bölünme döneminden çıkma imkanına yakın olduğunu söyledi.

Tüm “Kıbrıslılar” için daha parlak ve daha özgür bir gelecek inşa etme yönünde büyük bir fırsatın söz konusu olduğunu ifade eden Kidd, bu yönde büyük bir hayal gücü, ivme ve cesaret gerektiğini belirtti.

banner134

Anastasiadis: İki taraf arasında daha fazla köprü

Alithia gazetesine göre ise Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, resepsiyondaki konuşmasında, Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ve Kıbrıs’la ilgili konferansa katılacak ilgili taraf olarak İngiltere’nin, güvenlik ve garantiler başlığı ve diğer başlıkların etkili bir şekilde ele alınması için Güney Kıbrıs’ın çabalarına dayanışma ve desteğinin ayrı bir ağırlığının olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin de söylediği gibi bütünlüklü çözüme ulaşma yönünde temel unsur olan güvenlik ve garantiler başlığında ilerlemenin, sadece özlü bir ilerlemeye değil, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne ulaşılması yönünde görüşmelerde iki taraf arasında anlaşmazlıklar arasında daha fazla köprü kurulması için ciddi perspektifler yaratacağına dair inancını dile getiren Anastasiadis, yeniden birleşmeye yönelik bağlılıklarının sabit olduğunu söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıs’ı ve “halkını” modern bir Avrupa ülkesinde gerçekten yeniden birleştirecek olan sürdürülebilir ve işlevsel bir çözüme ulaşmak için Hükümet ve kendisinin çalışmaya devam edeceğini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104