banner6

'Anastasiadis ile Kiprianu arasındaki gizli görüşmelerin itirafı'

banner37

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile baş başa görüşme yaptığı şeklindeki açıklamasına, partilerin tepki gösterdiği belirtildi.

'Anastasiadis ile Kiprianu arasındaki gizli görüşmelerin itirafı'
banner150 banner151 banner143

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, geçtiğimiz Pazar günü Rum basınında yer alan söyleşisinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile baş başa görüşme gerçekleştirdiği yönünde ifşalarda bulunmasına, partilerin tepki gösterdiğini yazdı.

Habere göre DİKO, bu açıklamayı, “Anastasiadis ile Kiprianu arasındaki gizli görüşmelerin itirafı”   olarak yorumladı.

DİKO, görüşmeleri ayrıca, Kıbrıs sorununun icraatlarındaki anlaşmaların bu görüşmelerde ortaya çıktığının kanıtı ve Kiprianu’nun, gerek Kıbrıs sorunundaki icraatlarda, gerekse halkın bilmemesi için konulan sansür konusunda DİSİ liderliği ve Anastasiadis ile görüşlerinin örtüştüğünün kabulü olarak da nitelendirdi.

DİKO açıklamasında ayrıca Kiprianu ile Anastasiadis’e, gizli görüşmelerinin içeriğini halka açıklamaları çağrısında da bulundu.

EDEK bir açıklama yaparak, Kiprianu’nun söyleşisinin, DİSİ ve AKEL’in gayrı resmi müttefik olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

EDEK, görüşmelerde ne anlaşmaya varıldığı ve Anastasiadis’in hangi görüşlerden vazgeçtiğini açıklaması için AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’ya çağrıda da bulundu.

Dayanışma Hareketi ise açıklamasında, DİSİ-AKEL işbirliğinin tüm bu yıllarda, ete kemiğe büründüğünü ve bürünmekte olduğunu belirterek, bunun muhalefetin ve vatandaşların hayal ürünü olmadığını dile getirdi.

AKEL’den yanıt 

Haravi gazetesine göre AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, Nikolas Papadopulos’un adaylığına destek veren DİKO-EDEK ve Dayanışma Hareketi’nin komplo teorilerini sevdiğini ifade etti.

Stefanu, AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri başkanlığında AKEL heyetinin kimi zaman Anastasiadis ile baş başa görüştüğünü belirtti.

Stefanu, bu partiler doğruyla ilgileniyorsa, “AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun aynı söyleşisinde, ilkeler konusunda tavizlerde bulunması için AKEL’in kendisine baskı yaptığını söylemeyi düşünmemesi konusunda Anastasiadis’e çağrıda bulunduğunu” görmelerinin mümkün olduğunu  da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 10:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110