banner6

Anastasiadis: İşgalden kurtulmaya yönelik ilerleme diğer tarafa bağlı

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, 28 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Cenevre konferansına hazırlık amacıyla ziyaret ettiği Kıbrıs’ta dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklama Rum basınında geniş yer aldı.

Anastasiadis: İşgalden kurtulmaya yönelik ilerleme diğer tarafa bağlı
banner150 banner151 banner143

Politis gazetesi, Eide’nin, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesi haberine “Norveçli ,BM Belgesinde Çözüm Modeli Önerilmeyeceğini Duyurdu-Eide Belgesi İçin 13 Gün” başlıklarıyla aktardı.

Eide’nin, Cenevre’de 28 Haziran’da gerçekleştirilecek konferansa yönelik hazırlıklarının devam etmesi gerekliliğini ortaya koyduğunu yazan gazete, Eide’nin, Kıbrıs’a ilişkin konferansa hazırlanmak için 13 günün bulunduğu şeklindeki açıklamasına da yer verdi.

Alithia gazetesi ilgili haberi “Sonuca Kadar Cenevre’de” başlığıyla aktarırken, Haravgi gazetesi de haberi  “Eide, Valizleri Hazırlıyor-Cenevre’de Kalma İlerlemeye Bağlı” şeklinde aktardı.

Fileleftheros ise geniş yer verdiği açıklamayı, “Eide, kendi ilkeleri temelindeki bir süreci istiyor” yorumuyla aktarıp, diplomatın ucu açık süreç açıklamasında bulunduğunu savundu. Gazete, Eide’nin, Kıbrıs Rum tarafını “şartlandırma girişiminde” bulunduğunu iddia etti.

Gazete ayrıca Eide’nin, “tüm müdahil tarafların, birkaç hafta Cenevre’de kalmasına hazır olması” şeklindeki açıklamasını ön plana çıkardı.

Eide’nin, belgenin, tüm tarafların görüşlerine dayalı olacağını ifade ettiğini iddia ederek, Anastasiadis’in reaksiyonundan, böyle bir şey konusunda uzlaşılmadığının savundu.

Anastasiadis ve Kocas bir araya geldi

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın, Cenevre ışığındaki senaryolar üzerinde çalıştığını, bu kapsamda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın dün akşam bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, dün sabahleyin Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptığı görüşmesinin sonrasında, Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile yaratıcı bir görüşme yaptıklarını ve Cenevre konferansı ışığında ortaya çıkması muhtemel çeşitli senaryolar üzerinde durduklarını ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesinin arından yaptığı “Cenevre’de birkaç hafta kalmaya hazırlıklıyız” şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Anastasiadis “tatil için mi? Görüşme inşallah yaratıcı olur ve haftalara gerek olmaz” yanıtını verdi.

Ortak belgenin, üzerinde anlaşmaya varılmış olmasının gerekli olup olmadığı şeklindeki bir başka soru üzerine Anastasiadis, ortak olsun ya da olmasın, sonuç olarak üzerinde anlaşmaya varılmış olması gerektiğini söyledi.

Anastasiadis, Eide ile görüşeceğini, ne getirdiğine bakacaklarını ve buna paralel olarak reaksiyon göstereceklerini belirtirken, tüm bunları Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile ele aldıklarını da ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ise açıklamasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile yaptığı görüşmelerin her zaman ilgi çekici olduğunu söyledi.

Kocas ayrıca, büyük konulardaki ortak politikalarını her defasında yaratıcı bir şekilde ele almalarından dolayı da Anastasiadis ve Kasulidis’e teşekkür etti.

Atina ve Güney Kıbrıs’ın düşüncelerinin ortak olup olmadığı şeklindeki soruya, Anastasiadis’in “Bu, her zaman için kesin addediliyor”, Kocas’ın ise “Her zaman” şeklinde yanıt verdi.

Anastasiadis Selanik’teki üçlü zirvede Kıbrıs sorunu hakkında bilgi verdi

Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün Selanik’te gerçekleştirilen Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail üçlü zirve kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya Kıbrıs sorunu hakkında bilgi verdiğini ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yorulmak bilmeksizin çalışmaya kararlı olduğunu teyit ettiğini yazdı.

Habere göre, Anastasiadis, kendilerini arzu edilen sonuca, ülkenin yeniden birleşmesine, “işgalden” kurtulmaya götürecek ilerlemenin de diğer tarafa bağlı olduğunu savundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa ilişkin çabalarına destek belirtti.

Çipras ayrıca Cenevre’de gerçekleştirilecek konferansta olumlu bir sonucun alınması için Türkiye ve diğer tarafın olumlu karşılık vermesi temennisinde de bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 11:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110