banner6

Anastasiadis kafaları karıştırdı

banner37

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan siyasi parti temsilcileri, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki akşam düzenlediği basın toplantısında açıkladığı desantralizasyon önerisini değerlendirdi.

Anastasiadis kafaları karıştırdı
banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunun çözümü için sunduğu desantralizasyon isminde yeni öneriyi siyasi partileri tatmin etmedi.

KKTC’deki siyasi partiler ise Rum liderin yapmış olduğu yeni öneriyi KIBRIS’a değerlendirdi.

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Yenal Senin, Anastasiadis’in önceki akşam basına yapmış olduğu açıklamayı dikkate aldıklarında Rum yönetiminin, yönetim ve güç paylaşımı konusunda eşitlikten uzak bir tavır takındığını gördüklerini belirterek, HP olarak desantralizasyon önerisine kesinlikle sıcak bakmadıklarını ifade etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Anastasiadis’in sunduğu desantralizasyon önerisinde, kanatların güçlü ve federasyonun federal bölgesindeki yetkilerinin daha fazla olacağı bir modelden bahsettiğini, ancak federal bölgelere bırakılacak olan yetkilerin tam anlamıyla nelerin olduğunu açıklamadığını kaydetti.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, TDP’nin BM parametreleri çerçevesinde olan iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasal eşitliğe dayalı bir federasyon çözümüne bağlı olduğunu belirterek, söz konusu parametrelerin dışında bir federasyon tanımını benimsemediklerini kaydetti.

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, DP olarak Anastasiadis’in yaptığı desantralizayon önerisine sıcak bakmadıklarına vurgu yaparak, “Bize göre Sayın Anastasiadis konuyu başka yere çekerek sulandırmaya çalışıyor” dedi.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Anastasiadis’in gevşek federasyon kavramının Rum toplumunda yarattığı yanlış etkiyi ortadan kaldırmak için yeni bir kavram bularak adına desantralizayon dediğini ve söz konusu önerinin isminden ziyade içeriğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, Rum liderin yapmış olduğu önerinin son derece mantıklı olduğunu kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar ise Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yazılı açıklamada bulunarak, Anastasiadis’in önceki gün Rum halkına yaptığı seslenişi değerlendirdi.

 

Tatar: Eskimiş pilava su katarak bize yeni çorba diye yutturmaya çalışıyor

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Türkiye’nin garantisini sıfırlamayı hala bir çözüm için şart koşmasının, Rum liderin, bir anlaşma hedeflemediğinin, Kıbrıs’ı Yunan yapma hayali ile yaşadığının yeni bir kanıtı olduğunu” belirtti.
Tatar, “Eskimiş pilava su katarak bize yeni çorba diye yutturmaya çalışıyor. Rum-Yunan ikilisi bilsin ki, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içermeyen bir anlaşma Kıbrıs Türkü için asla kabul edilemez niteliktedir” ifadelerini kullandı.
Tatar, açıklamasında şunları kaydetti:
“Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs konusunda rol kesmeye, zamana oynamaya devam ediyor. Hayali, hidrokarbon sondaj çalışmalarını kullanmak, hidrokarbon yataklarının cazibesi ile bölgesel ve global müttefikler toplamak, Kıbrıs Türk’ü ile Türkiye’nin arasının açılmasını kollamak, bunun için çaba göstermek ve 1974 öncesi koşullara dönmektir.
Rum liderin son zamanlarda ortaya attığı merkezi yanı zayıf federal çözüm formülü de, bugüne kadarkiler gibi, zaman kazanmaya, kafa karıştırmaya, çözümcü imajı çizerek Kıbrıs Türk halkının haklarını gasp etmeye devam edişini örtmeye yöneliktir.
Rum lider, halkına kanatları güçlü federasyonu neden önerdiğini anlatırken, ‘her kurumda etkin katılım aramak, azınlığın bu hakkını kötüye kullanması, çoğunluğun hakkını engellemesi tehlikesini getirir. Bu gerek bakanlar kurulu gerekse de diğer federal kurumlar için geçerlidir. Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklere verilecek geniş hakların devletin işlevselliğini bozacağını düşünüyorlar’ diyerek, bizi hala azınlık olarak gördüklerini, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ve bizim olmazsa olmaz dediğimiz siyasi eşitliğimizi ve yönetime etkin katılım şartımızı reddettiğini bir kez daha ortaya koymuştur.”
Anastasiadis’in Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamına “şiddetle karşı çıktığını” belirten Tatar, “2004 yılında AB müktesebatına girdiği Alman Büyükelçisi tarafından itiraf edilmiş, 1960 yılında BM tarafından onaylanmış bizim için vazgeçilmez olan bir uluslararası anlaşmayı 'çağ dışı' olarak nitelendirmiştir” dedi.
 

“Yeni bir ortaklık istemiyor”
Anastasiadis’in bütün derdinin Rum devletine dönüşen sözde Kıbrıs Cumhuriyeti unvanını ve bunun kendisine getirdiği avantajları korumak olduğunu, yeni bir ortaklık istemediğini, Kıbrıs Türk tarafının var olan Rum Devleti’nin egemenliği altına girmesini hedeflediğini” ortaya koyduğunu belirten Tatar, şöyle devam etti:
“Rum liderin hiçbir şey olmamışçasına Guterres Çerçevesi ışığında Crans- Montana görüşmelerine kalınan yerden devam edilmesi isteği ise, toprak, mülkiyet konusunda kopardığı tavizlere, Türkiye’nin garantisinin kaldırılması tavizini de eklemek arzusudur. Anastasiadis’in konuşmasında diğer dikkat çeken bir nokta da Türk tarafının görüşmelere başlanması için ileri sürdüğü ucu kapalı, kısa zamanda sonuç almaya yönelik bir süreç konusuna hiç değinmemesidir.
Bu da demektir ki Rum lider Kıbrıs Türk tarafını daha uzun yıllar masa başında oyalayabileceğini zannetmektedir.”
 

Senin: Desantralizasyon önerisine kesinlikle sıcak bakmıyoruz

Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin, Anastasiadis’in önceki akşam basına yapmış olduğu açıklamayı dikkate aldıklarında Rum yönetiminin, yönetim ve güç paylaşımı konusunda eşitlikten uzak bir tavır takındığını görmekte olduklarını söyledi.

Ansatasiadis’in bir nevi ‘Biz kanatları güçlendirelim, siz de bunun karşılığında yönetim ve güç paylaşımından biraz fedakarlık edin’ yapısında geldiğini belirten Senin, söz konusu yaklaşımın federasyon tezine aykırı bir davranış olduğunu kaydetti.

“Federasyonun birincil önceliği iki federe devletin de yönetimde eşit olmasıdır” şeklinde konuşan Senin, yıllar önce Annan Planı’ndan sonra çıkan raporda, Rum tarafının güç paylaşımına hazır olmadığının raporlandığını ve Annan Planı’nın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen Rumların güç paylaşımına halen hazır olmadığını gördüklerini belirtti.

Senin, herhangi bir federasyon çözümünde, yönetim ve güç paylaşımının pazarlık dahi edilmesine karşı olduklarını belirterek,  “Bu şekilde olacak olan bir antlaşma sağlıklı ve işlevsel olamaz. Bu yüzden de böyle bir antlaşmanın sağlıklı süreceği düşüncesinde değilim” şeklinde konuştu.

HP olarak Anastasiadis’in yaptığı söz konusu desantralizasyon önerisine kesinlikle sıcak bakmadıklarının altını çizen Senin, “Acaba Anastasiadis kanatları güçlü, merkezi idare zayıf derken, Rumların yönetim ve güç paylaşımı konusuna bir nevi hazır olmadığını örtbas etme niteliğinde bir hamle mi atıyor” diye sordu.

 

Sorakın: Federal bölgelere bırakılacak olan yetkilerin ne olduğunu açıklanmalı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Kıbrıs’ta çözüm şeklinin tek olduğunu belirterek, federasyon temeli dışında bir çözüm sunmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Sorakın, Kıbrıs’taki federal çözümün de belli başlı kurallarının olduğuna dikkat çekerek, federasyon çözümünün BM Güvenlik Konseyi’nin belirlediği parametrelere göre iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitlik temelinde olması gerektiğine vurgu yaptı.

Anastasiadis’in önceki akşam desantralizasyon hakkında Rum basınına yaptığı açıklamada, kanatların güçlü olacağı ve federasyonun federal bölgesindeki yetkilerinin daha fazla olacağı bir modelden bahsettiğini söyledi.

Anastasiadis’in federal bölgelere bırakılacak olan yetkilerin tam anlamıyla nelerin olduğunu açıklaması gerektiğini belirten Sorakın, “Anastasiadis’in bahsettiği önerideki yetkiler, federasyonun temel prensipleri ve ilkelerinin dışındaysa, yani merkezin bazı yetkilerini kısıtlayıp bunları kanatlara devredecek yetkilerse bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Ancak bahsedilen öneri Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitliğini bozucu veya siyasal eşitliğini kısıtlayacak yetkilerse, bunun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Sorakın, siyasal eşitliğin BM parametrelerine girmiş bir kriter olduğuna dikkat çekerek, Anastasiadis’in yapmış olduğu desantralizasyon önerisinin, Kıbrıslı Türklerin kararlara etkin katılımını etkileyecek bir nitelikte olması durumunda bunu da kabul edemeyeceklerini sözlerine ekledi.

Ancak söz konusu önerinin federasyonun temel ilkeleri kapsamında olması ve Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitliğini bozucu ve kararlara etkin katılımına engel teşkil etmemesi durumunda merkezde kalacak yetkiler konusunda uzlaşıya varılabileceğini belirten Sorakın, “Bu önerinin tartışılabilmesi için içeriğinin tam anlamıyla bilinmesi gerekir. Bu yüzden de Sayın Anastasiadis’in merkezde kalacak yetkilerle, kurucu devletlere verilecek yetkilerin ne olduğunu açıkça paylaşması gerekiyor” dedi.

Edoğan Sorakın, CTP’nin federasyon temeli dışında yapılabilecek herhangi bir öneriyi kabul etmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, müzakerelerin Guterres belgesi çerçevesinde Crans- Montana’da kalınan yerden devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Varoğlu: BM parametreleri dışındaki federasyon tanımını benimsemiyoruz

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, TDP’nin BM parametreleri çerçevesinde olan iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasal eşitliğe dayalı bir federasyon çözümüne bağlı olduğunu belirterek, söz konusu parametrelerin dışında bir federasyon tanımını benimsemediklerini kaydetti.

Varoğlu, TDP’nin federasyon tanımı konusunda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla anlayış birliği içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Özcafer: Anastasiadis konuyu başka yere çekerek sulandırmaya çalışıyor

Demokrat Parti Genel Sekreteri Afet Özcafer, Anastasiadis’in önceki gün Rum basınına yapmış olduğu açıklamaları her partinin kendi içerisinde değerlendireceğini belirterek, söz konusu durumun siyasi partilerin cumhurbaşkanıyla olağan olarak yapılan toplantıda konuşulup değerlendirileceğini söyledi.

Özcafer, Kıbrıs sorunu konusunda daha önce her şeyin konuşulduğunu ve her iki toplumun da görüşlerini ortaya koyduğunu belirterek, “Bize göre Sayın Anastasiadis konuyu başka yere çekerek sulandırmaya çalışıyor. Çünkü ortada net olarak hiçbir şey yok” dedi.

DP olarak Anastasiadis’in yaptığı desantralizayon önerisine sıcak bakmadıklarını dile getiren Özcafer, “Sayın Anastasiadis desantralizasyon önerisiyle dikkatleri başka yerlere çekmeye çalışıyor. Çünkü adamızda hidrokarbon çalışması yapılıyor. Kıbrıs bir bütün olduğu için Türklerin de hidrokarbonlarda hakkı var. Ancak Rumlar bu düşüncede olmadıkları için yapmış oldukları söylemler de ciddiye alınmıyor” ifadelerini kullandı.

 

Arıklı: Desantralizasyon’un gevşek federasyondan bir farkı yok

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Anastasiadis’in geçtiğimiz gün Rum basınında Kıbrıs sorunun çözümü için “desantralizasyon” önerisini sunduğunu belirterek, söz konusu önerinin gevşek federasyondan bir farkının olmadığını kaydetti.

Arıklı, gevşek federasyon kavramının Rum toplumunda yarattığı yanlış etkiyi ortadan kaldırmak için Anastasidadis’in yeni bir kavram bularak adına desantralizayon dediğini dile getirerek, söz konusu önerinin isminden ziyade içeriğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Rum liderin desantralizasyon önerisini sunarak aslında başka bir şey söylemek istediğini belirten Arıklı, Anastasiadis’in esas olarak ‘Ben Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik hakkı vermek istemiyorum. Kendi egemenliğime Kıbrıslı Türkleri ortak etmek istemiyorum. Bunun için de yeni bir formül öneriyorum’ demek istediğini kaydetti.

Arıklı, “Kanatları güçlü, merkezi zayıf olan bir yapıdan bahsediliyor. Bunun adına ister federasyon, ister gevşek federasyon, isterse konfederasyon deyin. Bize göre Sayın Anastasiadis, son derece mantıklı bir şey söyledi” ifadelerini kullandı.

Rum lider tarafından yapılan önerinin son derece mantıklı olduğunu yineleyen Arıklı, ancak söz konusu önerinin altının da doldurulması gerektiğine dikkat çekti.

Arıklı, Kıbrıs konusunda öncelikle her iki tarafında federasyon konusundan uzaklaştırılması kabul etmesi gerektiğini belirterek, YDP olarak Anastasiadis’in yapmış olduğu öneriyi tartışmaya değer bulduklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 09:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110