Anastasiadis: Kıbrıs bağımsız devlet kalmalı

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “Kıbrıs sorununa sürdürülebilir ve işleyebilir bir çözüm, kuşkusuz ABD’nin ve İsrail’in menfaatine olacak.  Bölgesel istikrar için Kıbrıs bağımsız devlet kalmalı ve bölgedeki muteber ortak olarak işlemeli” dedi.

banner87
Anastasiadis: Kıbrıs bağımsız devlet kalmalı
banner90
banner8

Politis’in “Vizyonumuz Barış… Anastasiadis’in Dünya Amerikan Yahudi Forumu’ndaki Konuşması” başlıklı haberine göre ABD’de bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Amerikan Yahudi Komitesi’nde (AJC) yaptığı konuşmaya yer verdi.

Habere göre Anastasiadis Güney Kıbrıs’ın İsrail ile ittifakını ve Doğu Akdeniz bölgesindeki işbirliği perspektiflerini öne çıkardığı konuşmasında Cenevre’de yapılacak konferansa da değinerek “Cenevre’den başarılı bir sonuç çıkmasının anahtarı, sözlü teyitlerden pratiğe geçmesi gereken Ankara’da olduğunu” savundu.

Yeni Amerikan hükümetinin “yeniden birleşmiş ve sürdürülebilir bir devlet başarma çabalarına destek vermesini” isteyen Anastasiadis “Kıbrıs sorununa sürdürülebilir ve işleyebilir bir çözüm, kuşkusuz ABD’nin ve İsrail’in menfaatine olacak. Bölgesel istikrar için Kıbrıs bağımsız devlet kalmalı ve bölgedeki muteber ortak olarak işlemeli” dedi.

Haravgi’nin “Kıbrıs Bağımsız Devlet Kalsın” başlıklı haberine göre Anastasiadis, “jeostratejik işbirliği Kıbrıs sorununun çözümüne mükemmel bir teşvik olabilir” dedi. “Türkiye’den, sözlü taahhütlerini pratiğe dökmesini ve Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne somut katkıda bulunmasını beklediğini” söyleyen Anastasiadis, şunları ekledi:

“Özellikle hayati başlıklar olan güvenlik ve garantilerde başarılı bir sonucun anahtarı budur. İnanıyorum ki, bütün müdahiller aynı derecede kararlılık gösterirse, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs vizyonumuz başarılabilir.”

Fileleftheros’un haberine göre Anastasiadis konuşmasının büyük bölümünü “bölgede işbirliği, barış, ve güvenlik vizyonuna”,  Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki sıkı işbirliğine ve Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın bölge ülkeleriyle ileri götürmekte olduğu üçlü işbirliklerine ayırdı.

İslam köktendinciliğinin bölge için neden olduğu tehlikeyi ve “İsrail’e yapılmaya çalışılan boykotajı kınayan Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın AB üyesi olarak İsrail ve Orta Doğu için oynayabileceği role dikkat çekti.

İsrail ile her alanda çok sıkı ilişkiler içerisinde olduklarına işaret eden Anastasiadis, özellikle enerji üzerinde durdu. “Amerikalı ve diğer enerji devlerinin bölgemizdeki enerji alanına katılımı göstergedir” diyen Anastasiadis, “Ayrıca ABD ile ikili ilişkilerimizde önemli bir  parametredir.

Gerçekte, Amerikan şirketleriyle iş birliğini hararetle teşvik ettik” dedi, Rum yönetiminin tek yanlı ilan ettiği “münhasır ekonomik bölge” (MEB) içerisinde ilk doğal gaz yatağını bulan Noble Energy şirketini ve ExxonMobil’i (Quatar Petroleum ile birlikte) andı.

Anastasiadis Kıbrıs sorununa değinirken ise “Kıbrıs sorununa sürdürülebilir bir çözüm, Ada’nın köprü kurma olanaklarını güçlendirecek ve bölgemizde barış ve istikrarın başarılması için örnek bir dönüşe damgasını vuracak” dedi, şunları ekledi:

“Bu elbette İsrail, Ürdün ve Mısır gibi temel ortağımız komşularımızın çıkarına hizmet edecek. Bu nedenle Kıbrıs’ı ve halkını, Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri yeniden birleştirecek kapsamlı bir çözüm bulma çabaları gündemimin en üst sırasındadır.”

Anastasiadis’in Washington temasları çerçevesinde dün, Washington’da bulunan İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan ile görüştüğünü yazan gazete Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi verdiği Erdan ile ikili ve bölgesel konuları da görüştüğünü belirtti.

Habere göre Anastasiadis-Erdan görüşmesinde 15 Temmuz’da Selanik’te düzenlenecek Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü görüşmesiyle ilgili konular da ele alındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75