banner6

Anastasiadis: Mahsurlar kahramanlık sembolleri

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “mahsurlar” olarak tabir ettiği KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlerin kahramanlık sembolleri olduklarını söyledi.

Anastasiadis: Mahsurlar kahramanlık sembolleri
banner151

Politis gazetesi, Dipkarpaz Rum Ortaokulu’nun 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla dün Rum Başkanlığı’nda bir etkinlik düzenlendiğini yazdı.

Habere göre etkinlikte konuşan Anastasiadis, mahsurların dayanıklılık, metanet ve haysiyetle sorunlar ve “işgalin getirdiği mahrumiyetlere” katlanarak kahramanlık sembolleri ve milli gurur kaynağı olduklarını belirtti.

Hükümetinin “mahsurlar” konusunda aldığı kararlara da değinen Anastasiadis, şu bilgileri sıraladı:

“Karpaz’da ve Maronit köylerinde yaşayan mahsurların evleri için tamir planı onaylandı. Mahsurlara bedava sağlık hizmetleri alma hakkı verildi. Mahsur çiftçi ve besicilere verilen sübvansiyonun 700 binden 950 bine çıkarıldı. Geleneksel ürünlerin üretilmesi konusunda mahsurların diğer faaliyetlerinin finanse edilmesine yönelik planın onaylandı. Dipkarpaz’daki Agios Sinesios kilisesinde restorasyon çalışmaları için 100 bin Euro’luk ödenek tedarikine karar verildi.”

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Anastasiadis, Kıbrıs’la ilgili son zirvede, Kıbrıslı Rumların kabul edebileceği bir çözüme ulaşılabilmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi.

Başka malzemelere de gümrük konmasına karar verildiği iddia edildi

Öte yandan Alithia gazetesi KKTC’nin, gümrük koymaya karar verdiği mahsurlara yollanan malzemelerle ilgili listeyi genişlettiğini iddia etti.

Gazeteye göre Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu, KKTC’nin, sağlık sorunları yaşayan kişiler için özel gıdaların taşınmasına izin vermemekle kalmayıp, bu malzemelerle ilgili listeyi genişlettiğini savundu.

Bu malzemelerin, Dipkarpaz’daki okul için kırtasiye malzemeleri, ayrıca çiftçi ve bal üreticilerinin ihtiyaç duyduğu ilaç ve teçhizatlar olduğunu ileri süren Fotiu, BM’nin kendilerine (bunların) KKTC’nin uyguladığı gümrük alınacak malzemeler listesine girdiği bilgisini verdiğini savundu.

Rum Hükümetinin konuyla ilgili ne yaptığının sorulması üzerine Fotiu, siyasi ve diplomatik düzeylerde çaba göstermeye devam ettiklerini belirtti.

Kendileri için bu konunun, sadece bu önlemin kaldırılmasıyla kapanacağını söyleyen Fotiu, insani düzeyde ise mahsurların ve bilhassa hassas grupların yanında olabilmeleri için gün ışığına çıkarılmadan gerekenin yapıldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 14:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110