banner6

Anastasiadis: Söz konusu Kıbrıs'ın çıkarlarıysa, uzlaşmaya hazırız

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ülkenin, gerçekten bağımsız ve egemen olduğunu, Türkiye tarafından denetlenmediğini ve denetlenmeyeceğini, herhangi bir ülkenin değil Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edeceğini hissetmeleri durumunda uzlaşma için hazır olduklarını ifade etti.

Anastasiadis: Söz konusu Kıbrıs'ın çıkarlarıysa, uzlaşmaya hazırız
banner151 banner143

Anastasiadis, halkın yararına olduğunu düşünmediği bir çözümü sunmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Nikos Anastasiadis’in, Baf’a bağlı “İstumbi” köyünde düzenlenen festivalin açılışında yaptığı Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarına geniş bir şekilde yer verdi.

Sonuçlardan dolayı hayal kırıklığına uğrayanların çok olduğunu bildiğini ve kabul ettiğini belirtmesinde yarar bulunduğunu söyleyen Anastasiadis, kendisinin de hayal kırıklığına uğradığını, bununla birlikte, sadece geri dönüp “askeri varlığı, garantileri ve garantörlük haklarını isteyenlere hizmet edecek bir çözümü başardıklarını” söyleyecekleri ve ertesi gün çökecek, basit bir çözüm şeklini kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Anastasiadis, bunun, Avrupa kimliği ve ilkelerine ters olduğunu, vatanın yeniden birleşmesini istemelerinden dolayı çabaları sürdüreceklerini ve her türlü çabayı sarf edeceklerini kaydetti.

Fileleftheros gazetesine göre Anastasiadis, konuşmasında ayrıca bazı kişilerin, Kıbrıs’ın, Türkiye’nin mandası haline dönüşmesinin mümkün olduğuna inanmasının da mantık dışı olduğunu ifade etti.

Partilerden eleştiri

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir başka haberde ise, EDEK, Dayanışma Hareketi ve ELAM’ın Anastasiadis’i eleştirdiği açıklamaları yer verildi.

EDEK, Anastasiadis’in “Kıbrıs’ın Türk mandasına dönüştürecek çözümü kabul etmeyeceği”ne ilişkin sözlerinin, çözüm olması durumunda Anastasiadis’in kabul ettikleriyle, işin özünde Kıbrıs’ın Türkiye’nin mandası olacağını kendilerine anımsattığını belirtti.

Dayanışma Hareketi, Anastasiadis’in Türk tarafına verdiği çözüme ilişkin önerilerin, Kıbrıs’ın Türk manda devletine dönüştüğünü anlamamasının mantık dışı olduğunu ifade etti.

ELAM, hükümette müzakere masasına, iki toplumlu, iki kesimli başarısız çerçeveye dönme strateji ve planlama anlayışı olmadığının ortaya konduğunu belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 11:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104