banner6

Anastasiadis Trump'la görüşebilir

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le düzenlenecek üçlü görüşmeye katılmak için dün öğle saatlerinde New York’a hareket eden Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Amerika’da bir dizi başka temasta daha bulunacağı haber verildi.

Anastasiadis Trump'la görüşebilir
banner150 banner150 banner151 banner143

Alithia gazetesi “Anastasiadis Perşembe Günü Beyaz Saray’da” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in 8 Haziran Perşembe günü Beyaz Saray’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geleceğini bildirdi.

Anastasiadis’in Amerikan Yahudi Komitesi’nin (AJC) 6 Haziran’da ABD’de gerçekleştirilecek olan forumunda konuşma yapma davetini kabul etmesinden bu yana, Rum kesiminin ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’le görüşmeler yapılması için talepte bulunduğunu yazan gazete, Rum kesiminin “Kıbrıslı bir Başkan”ın 1996 yılından bu yana Beyaz Saray’a girmediğini vurguladığını kaydetti.

Önümüzdeki Perşembe gününe kadar ABD Başkanı Trump’la bir görüşme ayarlanmasının ihtimal dışında olmadığını belirten gazete, Trump’ın birkaç dakikalığına dahi olsa, Anastasiadis-Pence görüşmesine katılmasının da ihtimal dışında olmadığını ifade etti.

Anastasiadis’in Amerikan-Yahudi Komitesi’nin davetlisi olarak yarın öğlen Washington’a hareket edeceğini kaydeden gazete, Anastasiadis’in Amerikan-Yahudi Komitesi’nin yıllık toplantısında konuşma yapacağını yineledi.

Anastasiadis’in Washington temasları çerçevesinde “Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi” (PSEKA)’nın 33’üncü toplantısına katılacağını da kaydeden gazete, Anastasiadis’in ABD’deki programının içerisinde, EXXON şirketinin önder kadrosuyla görüşme, German Marshal Fund’da konuşma yapma, ABD Meclisi’ndeki Dış İlişkiler Komitesi liderliğiyle bir araya gelme, aynı zamanda Amerikan-Yahudi lobisinin en büyük örgütlerinden “AIPAC” (Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi) liderliğiyle görüşme yapmasının bulunduğunu da belirtti.

Diğer yetkililerin temasları

Anastasiadis’in yanı sıra Washington’da Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun da bulunacağını kaydeden gazete, Lakkotripis’in Atlantic Council isimli düşünce kuruluşundaki bir yuvarlak masa toplantısına katılacağını, Kasulidis’in de Institute for Near East Policy’de temasları olacağını yazdı.

Lakkotripis’in Amerika Enerji Bakanlığından yetkililerle de temaslarda bulunacağını kaydeden gazete, Hristodulidis’in ise ABD Dışişleri Bakanlığından yetkililerle görüşeceğini ifade etti.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty’nin de Washington’da bulunduğunu yazan gazete, Doherty’nin önümüzdeki Salı günü PSEKA toplantısında konuşma yapacağını, Perşembe günü ise Anastasiadis ile Pence arasında yapılacak görüşmede yer alacağını ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 12:15
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110