banner6

Anastasiadis: Türkiye, çözüm için somut adımlar atmalı

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, adadaki 40 binden fazla askerin varlığından sorumlu olan Türkiye’nin ve özellikle Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Zirvesi ışığında Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması konusunda somut adımlar atmasını beklediğini söyledi.

Anastasiadis: Türkiye, çözüm için somut adımlar atmalı
banner151 banner143

Anastasiadis, pazartesi günü Tel Aviv`de ikamet eden Ruanda’nın Kıbrıs Yüksek Komiseri Joseph Rutabana’nın güven mektubunun kabulünde açıklamalarda bulundu.

Tören sırasında Kıbrıs sorununa değinen Anastasiadis, “son 18 ayda yeni bir çaba var ve kabul etmem gerekir ki, olumlu sonuçlar verdi. Yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi, AB başlıklarında ilerleme kaydedildi ve mülkiyet konusunda daha az bir ilerleme oldu” dedi ve “sağlanan önemli ilerlemeye rağmen ifade ettiğim başlıklar ile ilgili bir dizi konuda farklıklar olmaya devam ediyor” sözlerine ekledi.

Cenevre’de 9-11 Ocak tarihleri arasında yapılacak üç günlük Kıbrıs Zirvesine değinen Nikos Anastasiadis, “amacımız Kıbrıs sorunundaki iç konularda daha çok ilerleme sağlanmamızdır” dedi.

Anastasiadis, devamla, 11 Ocak tarihinde toprak kriterleri ile ilgili haritalar sunulacağını ve “söz konusu başlıklarda ilerleme sağlanması durumunda 12 Ocak’ta yapılacak Kıbrıs için çok taraflı Konferansın başarılı olması için gerekli şartlar ve beklentilerin yaratılmasıyla bir mutabakat sağlanmasına yol açılacağını belirtti.

Anastasiadis, 12 Ocak tarihinde yapılacak çok taraflı konferansta Kıbrıs sorunuyla ilgili Uluslararası boyutları ele alınacağını ve özellikle güvenlik ve garantiler başlığı ve çözümün sorunsuz bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yöntemler ele alınacağını belirtti.

Kıbrıs sorunundaki mevcut kritik aşamasına değinen Anastasiadis, şahsen Cenevre’deki görüşmelerin başarılı olması için kararlığını ifade ederek, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasıyla adanın yeniden birleşmesi; Kıbrıslıların vizyonları karşılaşacak; gençler ve gelecek nesiller için çekici bir gelecek yaratması ve Kıbrıs’ın bölgede barış ve güvenlik ve istikrar için bir örnek olacağını söyledi.

Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde Türkiye’nin somut katkısı önemli olarak niteleyen Anastasiadis, Türkiye’nin katkısı olmaması durumunda Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması mümkün olmadığına işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 13:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104