banner6

Anastasiadis Ulusal konsey üyelerine gayri resmi beşli konferansta kendisine eşlik etmelerini önerdi

banner37

Rum Ulusal Konseyinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bu sabah 11.00 sıralarında toplandığı haber verildi.

Anastasiadis Ulusal konsey üyelerine gayri resmi beşli konferansta kendisine eşlik etmelerini önerdi
banner151 banner143

Rum haber kaynaklarına göre, yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Rum Hükümeti Sözcü Vekili Panayotis Sedonas, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerine, Kıbrıs sorunuyla ilgili kritik bir toplantı olduğundan, gayri resmi beşli konferansta kendisine eşlik etmelerini önerdiğini duyurdu.
Sedonas açıklamasında, Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, son gelişmeler ve Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak üstlendiği inisiyatifler hakkında bilgilendirdiğini de belirtti.
Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerini, BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yaptığı görüşmenin içeriği ve 11 Ocak tarihinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yaptığı telefon görüşmesi konusunda bilgilendirdiğini belirten Sedonas, Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerine, müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak belirli Güven Yaratıcı Önlemlere (GYÖ) ilişkin çağrısına yanıt vererek, kısa süre önce BM Genel Sekreterine ilettiği önerileri sunduğunu da ifade etti.
Anastasiadis’in bilgilendirmesinin ardından Ulusal Konsey üyelerinin de kendi görüş ve önerilerini ortaya koyduklarını dile getiren Sedonas, Anastasiadis’in Ulusal Konsey üyelerine, gayri resmi beşli konferansta kendisine eşlik etmelerini önermesi konusunun, BM Genel Sekreteri tarafından görüşme tarihinin belirleneceği sonraki bir aşamada ele alınacağını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104