banner6

Anastasiadis ve Sisi devletlerarası diyalog üzerinde anlaştı

banner37

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ilk günü, iki taraf arasında “devletlerarası diyalog anlaşmaları” yapılmasıyla sonuçlandı.

Anastasiadis ve Sisi devletlerarası diyalog üzerinde anlaştı
banner151

Fileleftheros gazetesi: “İttifakı Yasallaştırıyorlar – Devletlerarası Diyaloğu Yasallaştırıyorlar – Kıbrıs ve Mısır Liderleri Yılda İki Kez Görüşecek” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin dün Güney Kıbrıs’a giderek başlattığı ilk resmi ziyareti çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı görüşme ve görüşmede varılan anlaşmalara haberinde geniş yer verdi.

Gazete, Anastasiadis’in dün Sisi’yle gerçekleştirdiği görüşmede Güney Kıbrıs’ın komşu ülkeleriyle bugüne kadar gerçekleştirdiği en önemli anlaşmaya imza attığını iddia etti.

Gazete, Anastasiadis ve Sisi’nin, Güney Kıbrıs ile Mısır arasında devletler arası diyalog (government to government G2G) tipi görüşmelerin başlaması konusunda anlaştıklarını, bu çerçevede iki ülkenin devlet başkanlarının, bakanlar kurullarının eşliğinde, yılda iki kez görüşeceklerini belirtti.

Diğer bir anlaşmanın, Mısır Savunma ve Enerji bakanlarının Aralık ayı içerisinde Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmeleri ve iki ülke arasında, askıda bulunan bazı konuların ele alınmasını içerdiğini yazan gazete, anlaşmaya varılan ve Yunanistan’ın da katılacağı bugünkü üçlü zirvede gündeme gelecek bir diğer unsurun da AB’nin enerji konularına daha etkin katılımı olduğunu aktardı.

Anastasiadis ve Sisi’nin dünkü görüşmede, enerji, savunma ve güvenlik konularında işbirliği yapılmasının bölgedeki güvenlik ve istikrara katkı koyacağı konusunda uzlaştıklarını vurgulayan gazete, görüşmede Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin durumunun da ele alındığını yazdı.

Hariri ve Lübnan’ın durumunun Anastasiadis tarafından AB’de, Sisi tarafından ise İslam Konferansı Örgütü’nde gündeme getirilmesi konusunda iki liderin uzlaştıkları belirtildi.    

Habere göre Anastasiadis, Sisi’yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında, planlanan unsurların hayata geçirilmesini denetlemek ve yeni ortak faaliyetleri ele almak amacıyla yıllık bazda düzenli görüşmeler yapılması kararını aldıklarını ifade etti.

Anastasiadis, Sisi’nin ziyareti ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın katılımıyla bugün gerçekleştirilecek üçlü zirvenin önemine dikkat çekerek, Sisi’yle görüşmesinde, iki ülke arasındaki üst düzey işbirliğinin yeniden teyit edildiğini vurguladı.

Anastasiadis ayrıca, bölgede önemli hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin Güney Kıbrıs-Mısır ilişkilerine yapacağı katkının önemi konusunda da Sisi’yle uzlaştıklarını ifade etti.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise yaptığı açıklamada, Mısır ile Güney Kıbrıs arasında uzun yıllara dayanan kardeşlik ilişkilerine değinerek, iki ülke halkının bu ilişkinin meyvelerini toplama zamanının geldiğini söyledi.

Sisi, Güney Kıbrıs’ın, ülkesinde reformlar uygulama konusuna verdiği destek sebebiyle teşekkürlerini dile getirerek, enerji alanında işbirliğinin arttırılması çabalarının yoğunlaştırılacağını vurguladı.

Memorandumlar

Gazete haberinin devamında, Anastasiadis ve Sisi’nin, açıklamalarının ardından, iki tarafın Sağlık Bakanları arasında, kamu sağlığı ve tıp bilimi alanlarında işbirliği yapılmasını öngören memorandumun imza törenine katıldıklarını yazdı.

Habere göre iki ülke arasında ayrıca, girişimcilik, bilişim, bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği memorandumu, Rum Adalet ve Kamu Düzeni bakanlığı ile Mısır İçişleri Bakanlığı arasında güvenlik alanında, 2018-19 yıllarını kapsayan işbirliği memorandumu da imzalandı.

Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Hariri De Gündemde – Kıbrıs ve Mısır İkili İşbirliği Mekanizmaları Kuruyor”.
Haravgi: “Mısır-Kıbrıs İşbirliği Memorandumları”.
Alithia: “Doğalgaz Bizi Birleştiriyor”.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 11:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110