banner6

'Anastasiadis'in önerileri endişeleri gideren nitelikte değil'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in 2 Eylül’deki görüşmede sunduğu kendi tezlerini içeren güvenlik ve garantiler konusundaki yazılı önerisinin, Kıbrıs Türk halkının güvenlik endişelerini gideren nitelikte olmadığını söyledi.

'Anastasiadis'in önerileri endişeleri gideren nitelikte değil'
banner150

banner150

banner99

Kıbrıslı Rum liderin bugünkü müzakerenin ardından Kıbrıs Rum basınına, güvenlik ve garantiler konusunda yazılı öneri sunduğunu açıklaması üzerine, TAK muhabirinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, ikinci tur yoğunlaştırılmış müzakerelerde 14 Eylül’e kadar açıklama yapılmaması konusunda Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı ile Birleşmiş Milletler’in mutabakatı olduğunu hatırlattı.

Anastasiadis mutabakata uygun davranmadı

Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak Rum liderin müzakerelerin ardından yaptığı açıklamaları sürdürerek bu mutabakata uygun davranmadığını söyledi.

26 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri ile üçlü bir görüşmenin mutabık kalınan hususlardan biri olduğunu ve bunun 14 Eylül’deki ortak açıklamayla kamuoyuna duyurulması konusunda da anlayış birliği olmasına rağmen, Kıbrıslı Rum liderin bunu tek yanlı olarak açıkladığına dikkati çekti.

Mutabakatlara uygun davranılması çözüm için önemli

Cumhurbaşkanı Akıncı, “26 Eylül’deki üçlü zirve de 14 Eylül’deki ortak açıklamayla duyurulacak hususlardan biriydi. Ancak Rum Lider bunu da mutabakata rağmen, tek taraflı olarak açıkladı. Rum tarafının bu tutumunun doğru olmadığını kamuoyu ile paylaşmak durumundayım. Bu tür davranışlarla, doğal olarak gelen sorular karşısında Kıbrıs Türk tarafı da açıklama yapma durumunda kalıyor. Mutabakatlara uygun davranılması, müzakere sürecinin sağlıklı ilerlemesi ve 2016 yılında çözüm hedefinin gerçekleşmesi için önemlidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104