banner6

Anastasiadis'in veto yetkisi yok

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in, aşırı sağcı ELAM'ın önerisiyle Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan 1950 "enosis" plebisitinin okullarda anılmasıyla ilgili yasa değişikliğini veto etme yetkisinin bulunmadığı ancak hükümetin söz konusu uygulamada değişiklik yapılması için teklif verebileceği iddia ediliyor.

Anastasiadis'in veto yetkisi yok
banner90
banner99

Osman KALFAOĞLU

Kıbrıs Rum tarafındaki kaynaklar, Anastasiadis'in yasa değişikliğini veto edemeyeceğini ancak Temsilciler Meclisi'ndeki siyasi partiler veya eğitim bakanlığı üzerinden hükümetin değişiklik için teklif sunabileceği belirtildi. Her iki durumda da meclis çoğunluğunun sağlanması demek. Bu da plebisit ile ilgili değişikliğin kabul edilmesini sağlayan tüm DİSİ vekillerinin buna karşı durması ile mümkün olabilecek.  

Anastasiadis'in yasa değişikliğini iade edebileceği, Meclis'in ısrar etmesi halinde konunun yüksek mahkemeye gidebileceği ifade edilmişti. Ancak söz konusu değişiklik tüzükle alakalı olduğu için başkanın herhangi bir yetkisi olmadığı belirtiliyor. 

Yasa değişikliği ne içeriyor?

Devlete ait Orta Eğitim Okullarının İşleyişiyle ilgili tüzüğe eklenen değişiklik "Yıldönümlerine eklenmek üzere 1950 Enosis referandumu ile ilgili sınıflarda okunacak ilan ve mesajların yanı sıra birkaç dakikalık tartışma" olarak geçiyor. Uygulama sadece orta eğitim okulları için geçerli.

Değişik, okulların tatil edilmesini öngörmediği gibi tüm öğretmen ve öğrencilerin katılımı mecburi tutulmuş.

Edinilen bilgiye göre, söz konusu "anma", öğretmenlerin sınıfta söz konusu gün konusunda öğrencileri bilgilendirmeleri ve ardından birkaç dakikalık tartışmadan ibaret olacak.

Değişiklik her ne kadar öğrencileri "tarihi olgular" hakkında bilgilendirmek anlamına gelse de "Kıbrıslı Rumların yüzde 96'sı enosis istedi ancak bunu ende etmeleri engellendi" söyleminin öngörülebilir sonuçları olacağı yorumları yapılıyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104