banner6

Anastasiadis'ten Akıncı'ya: Havadan bir diyaloğa veya atışmaya girmek niyetinde değilim

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Çarşamba günü sunduğu öneriyle ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın söylediklerini yorumlaması istendiğinde “pazartesi günü konuşacağım. Havadan bir diyaloğa veya atışmaya girmek niyetinde değilim” dedi.

Anastasiadis'ten Akıncı'ya: Havadan bir diyaloğa veya atışmaya girmek niyetinde değilim
banner151 banner143

Fileleftheros’un “İtham Arayanlar Başkaları… Başkan Anastasiadis’ten Müzakereler Konusunda Birçok Yöne Yeni Mesaj” başlıklı haberine göre Anastasiadis “bahane ve itham arayıp bulanlar başkaları. Pazartesi (ulusal konsey toplantısı), kendisi (Mustafa Akıncı) Cenevre’ye gitmemizi istediğinde ve Cenevre’ye gittiğimizde tam olarak ne dediği ve ne kadar tuhaf olduğu (önerinin) konusunda da konuşacağım” dedi.

Anastasiadis’in yukarıdakileri, Dünya Ekonomi Forumu’na katılmak üzere Ürdün’e hareketinden önce söylediğine dikkat çeken gazete, Forum çerçevesinde de AB’nin Dış Politika Yüksek Komiseri Mogherini ve diğer yetkililer ile müzakereler çerçevesinde geçen Çarşamba günü sunduğu öneriyi anlattığını yazdı.

AKEL: Zaman kritik

Habere göre Rum siyasi partileri son gelişmelere tepki gösterdiler. AKEL  “Müzakerelerin, Türk tezleri yüzünden çökmesi istenmeyen bir senaryodur. Müzakerelerin çökmesi ve bundan, bizim tarafın prosedürel deneyleri yüzünden Kıbrıs Rum toplumunun mesul görülmesi trajik olur” vurgusunu yaptı. 

Anastasiadis’in icraatlarına itiraz belirten AKEL  “Kıbrıs sorunu tarihi öne çıkarma politikalarının oldubittilere sürüklediğini öğretti. Çünkü  kabul edilemez Türk faaliyetleri ve bunun paralelinde uluslararası unsurun Rum toplumuna baskı uygulaması için mazeret olarak kullanıldı” uyarısında bulundu. 

 Rum tarafının Kıbrıs sorununun iç yönleriyle ilgili başlıklarda bütün müzakere olanaklarını kullanması ve uluslararası konferansta da  garanti sisteminde değişiklik yapılmasını ve Türk askerlerinin çekilmesini talep etmesi gerektiği görüşünü ortaya koyan AKEL “Zaman, gerilemelere veya denemelere müsaade etmeyecek kadar kritiktir. Başkan, geçmişte denenen ve başarısız olan prosedürel deneylerden uzak, çözüm ilkelerinde istikrarlı durmalıdır” dedi.

EDEK: Prosedürle tehlikeli oyunlar

EDEK, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın tavrına hiç şaşırmadığını belirterek şunları öne sürdü: “Çünkü tavrı,  önceki dönem boyunca gerek Başkan Anastasiadis’in gerek diğerlerinin sergilediği tavrın sonucudur. Bu tavrın  bedelini ödememiz isteniyor. Akıncı’yı şirinleştiren başkan da diğerleri de, Akıncı’nın kışkırtıcı açıklamaları ve kabul edilemez davranışlarındaki büyük sorumlulukları konusunda suskunluklarını koruyorlar.”

Haravgi, AKEL’in tepki açıklamasını “Prosedürle Tehlikeli Oyunlar” başlığıyla manşete çekti, EDEK dışında Ekologlar’ın açıklamasına da yer verdi.

Ekologlar: Olası çöküşte Anastasiadis sorumluluk taşımaz

Gazeteye göre, Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği “müzakerelerdeki olası bir çöküşte Anastasiadis’in hiçbir sorumluluk taşımayacağı, bu çöküş olmasın diye yapması gerekenden fazlasını yaptığını ve daha fazla taviz vermek zorunda olmadığı için, Rum liderlerden hiçbirinin Anastasiadis’i suçlayamayacağı” görüşünü ortaya koydu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 12:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104