banner6

Anastasiadis'ten iaşe yorumu: Çözüm için kimin siyasi iradeye sahip olduğu görüldü

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, KKTC tarafından adanın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla ulaştırılan iaşelere vergi uygulamasını kınayarak gerekmesi halinde uygulamaya karşı yeni eylem ve önlemlere başvuracaklarını söyledi.  

Anastasiadis'ten iaşe yorumu: Çözüm için kimin siyasi iradeye sahip olduğu görüldü
banner99

Kıbrıs Haber Ajansı’nda (KHA) yer alan habere göre Anastasiadis, KKTC makamları tarafından “gayrı yasal” olarak adlandırdığı uygulamanın hayata geçirilmesinin, Crans Montana’da yapılan görüşmelerde hangi tarafın gerçekten çözüm için siyasi iradeye sahip olduğunu da ortaya koyduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, geçtiğimiz ay New York’ta yaptığı açıklamada, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere BM aracılığıyla 40 yıldır ulaştırılan iaşe yardımlarına vergi konacağını açıklamıştı.

Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun organize ettiği etkinlikte konuşan Anastasiadis, KKTC makamlarınca alınan tüm kararların tamamıyla yasa dışı olduğunu, yapılan anlaşmalara ters düştüğünü ve Kıbrıs Rum tarafınca yaratılmaya çalışılan olumlu atmosferi zehirlediğini öne sürdü.

“Kıbrıs Rum hükümetinin KKTC’deki ‘mahsurlar’ konusunu ne şekilde ele alacağı”  sorusuna karşılık Anastasiadis, “Yasal bir devletin gayrıyasal bir rejime herhangi bir ödeme yapmayacağı şekilde” yanıtını verdi.

Anastasiadis, konunun, BM Genel Sekreteri’ne yazılı olarak sunulan şikayetler arasında yer aldığını, aynı şikayetin BM Güvenlik Konseyi’ne ve Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları’na da iletileceğini aktardı.

Kıbrıslı Rum lider, bir soru üzerine bu tür gelişmelerin adanın bölünmesine doğru geri dönülmez bir gidişat yaratmadığını ancak her halükarda uygulamanın belli bir gidişata işaret ettiğini ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye’nin tavrının, bu akıl almaz olaya karşı pozisyon almamalarının, tesadüf olmadığını iddia etti.

Anastasiadis ayrıca yardımların vergilendirilmesi kararı Türkiye’nin cesaretlendirmesi olmadan sadece Kıbrıslı Türkler tarafından alınan bir karar olduğunu düşünmenin söz konusu olamayacağını iddia etti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 14:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104