banner6

Anastasiadis'ten 'işgalin sonlandırılması' çağrısı

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve hükümetin, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci safhasının yıldönümü nedeniyle, “işgalin sonlandırılması ve Ankara’nın uzlaşmaz tezlerini terk etmesi” çağrısında bulunduğu belirtildi.

Anastasiadis'ten 'işgalin sonlandırılması' çağrısı
banner151 banner143

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos’un, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve hükümet adına, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci safhasının yıldönümünü kınayan yazılı bir açıklama yaptığını yazdı.

Açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in, Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ortaya koyduğu parametreleri uygulamaya hazır olduğu müzakere sürecine devam etmek için yarın bile masaya dönmeye hazır olduğu ifade edildi.
 
Anastasiadis ve hükümetin, Türkiye’ye, Kıbrıs’taki askerini çekerek, işgalle istilayı sonlandırması ve  BM kararlarıyla uluslararası hukuku mutlak şekilde uygulamaya çağırdığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Crans-Montana’da yapılan konferansın çökmesinin sorumlusu olarak görülen Türkiye’ye “kabul edilemez taleplerini ve uzlaşmaz tezlerini terk etme” çağrısı yapıldı.

Anastasiadis’in, herhangi bir maksattan uzakta, 43 yıldır süren “Türk uzlaşmazlığının” göğüslenmesi için işbirliğinde bulunmaları amacıyla siyasi dinamiklere de çağrıda bulunduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 10:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104