Anayasa Mahkemesi’nin kararı yok sayılıyor

banner37

KTAMS, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 kesinti yapmayı sürdüren Maliye Bakanlığı’nın “Anayasal suç” işlediğini belirterek, hukuk mücadelesi başlatıp ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı:

banner87
Anayasa Mahkemesi’nin kararı yok sayılıyor
banner90
banner99

AMCAOĞLU: YASALARI UYGULAMAMA LÜKSÜM YOK… Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu: “Karar neyse onu uygulayacağım. Kararın tebligatı 21 Ağustos’ta yapıldı. Gereğini yerine getireceğim. Aksi düşünülemez. Yasaları uygulamama lüksüm yok”

ANAYASAL SUÇ İŞLİYORLAR… KTAMS Başkanı Güven Bengihan: “Anayasanın ‘hukukun üstünlüğü’ ilkesini hiçe sayarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı uygulamayan Maliye Bakanlığı, Anayasal suç işlemektedir. Mahkeme kararına uymamanın cezası bellidir ve yakın geçmişte örneği de yaşanmıştır. Mahkeme kararları ve yasalar önünde herkesin eşit olması gerekliliğinden hareketle, sendikamız, bu konuda hukuk mücadelesi başlatacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaktır”

Emine UYSAL ÇALUDA

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 kesinti yapmayı sürdüren Maliye Bakanlığı’nın “Anayasal suç” işlediğini belirterek, hukuk mücadelesi başlatıp ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

Maliye Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını “yok” sayarak, bu ay da kamu çalışanları, devlet ve sigorta emeklilerinin maaşından yüzde 2 kesinti yaptı. Böylece çalışanlar ve emeklilerin hayat pahalılığının (HP) eksik ödenmesinden dolayı geriye dönük 2 aylık alacağı oldu.

Anayasa Mahkemesi, kamu çalışanlarının, emeklilerin ve sigortalıların hayat pahalılığı ödeneğinden yasa gücünde kararnameyle kesinti yapılması kararıyla ilgili yürütmeyi durdurmasına rağmen Maliye Bakanlığı bu ay da yüzde 2 kesinti yapma yoluna gitti.

Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili tebligatın geç yapıldığı gerekçesine sığınan Maliye Bakanlığı, binlerce kamu çalışanı ve emeklisinin yasal hakkını gasp ettiği suçlamalarının hedefi oldu.

Geçtiğimiz ay “tebligat yapılmadı” gerekçesini öne sürüp maaşları kesintili ödeme yolunu seçen hükümetin bu mazereti karşısında sendikalar, ilgili Anayasa Mahkemesi kararının 8 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatmıştı.

Ağustos maaşlarının da kesintili ödenmesi üzerine tepkilerin hedefi haline gelen hükümetin tavrıyla ilgili Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun görüşüne başvurduk.

KIBRIS’a konuşan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Karar neyse onu uygulayacağım. Kararın tebligatı 21 Ağustos’ta yapıldı. Gereğini yerine getireceğim. Aksi düşünülemez. Yasaları uygulamama lüksüm yok” açıklamasında bulundu.

Sendikal Platform, UBP-HP hükümetinin HP’den yüzde 2’lik kesinti yapılmasına yönelik çıkardığı yasa gücündeki kararnameyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Bakanlar Kurulu’nun bu konuda yasa gücünde kararname hazırlama şartına uygun davranıp davranmadığını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, ortada yasa gücünde kararname hazırlayacak kadar ivedi bir durum olmadığına karar vermiş ve yürütmeyi durdurmuştu.

UBP-HP hükümeti hukuk tanımaz tutumunu sürdürüyor

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, UBP-HP hükümetinin, gayrı yasal bir şekilde çalışanların hayat pahalılığı ödeneğinden yaptığı % 2’lik kesintiyi Anayasa Mahkemesi’nin durdurma kararına rağmen ağustos ayı maaşlarından da kesinti yaparak yasa tanımaz tutumunu sürdüreceğini gösterdiğine vurgu yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“UBP, hükümette olduğu uzun yıllar boyunca birçok yasaya aykırı uygulamalara imza atan bir partidir. Halkın Partisi ise ‘Temiz toplum, temiz siyaset’ sloganı ile yola çıkan, ‘hak, hukuk, adalet’ kavramlarını kullanarak halktan oy alan bir parti olarak hükümet ortağı olduktan sonra ortaya koyduğu icraatlar ile tam bir tutarsızlık  örneği sergilemektedir.

Anayasanın ‘hukukun üstünlüğü’ ilkesini hiçe sayarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı uygulamayan Maliye Bakanlığı, anayasal suç işlemektedir.

Mahkeme kararına uymamanın cezası bellidir ve yakın geçmişte örneği de yaşanmıştır. Mahkeme kararları ve yasalar önünde herkesin eşit olması gerekliliğinden hareketle sendikamız bu konuda hukuk mücadelesi başlatacak ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaktır.

Kendilerini devletin en büyük savunucusu ve koruyucusu olarak gören iktidar partileri, devletin anayasasının temel ilkelerini dahi özümsememişler ve mahkeme kararlarını hiçe saymaktadırlar.

Sendikamız, çalışanların yasal hakkı olan hayat pahalılığı ödeneğinin gasp edilmesine asla izin vermeyecek ve bu konuda “hukukun üstünlüğü”  sağlanana kadar mücadelesini sürdürecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75