Anayasa ve tüm yasalar sil baştan ele alınmalı

banner37

UBP Milletvekili Yasemin Öztürk, Cumhuriyet Meclisi’ndeki komitelerin daha hızlı ve daha verimli çalışması için yasa tasarılarının bu komitelere gelmeden önce elekten geçirileceği ve içerisinde emekli yargıç ve savcıların yer alacağı bir komite kurulması gerektiğini savundu:

Anayasa ve tüm yasalar sil baştan ele alınmalı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

“EMEKLİ YARGIÇ VE SAVCILARIN TECRÜBELERİNDEN YARARLANALIM”… UBP milletvekili Yasemin Öztürk, yasa tasarılarının vekillerden oluşan komitelere gelmeden önce hukukçulardan oluşan bir komite tarafından incelenip çalışılmasının, meclisteki komitelerin çalışmalarını hızlandıracağını belirtti; bu komitede emekli savcı ve yargıçların yer alabileceğini söyledi. Bütün dünyada 60 yaşından sonra savcı ve yargıçların tecrübelerinden yararlanıldığını kaydeden Öztürk, ülkede buna ihtiyaç olduğunu ifade etti

“YAPANIN YANINA KALMAMALI”… Yasemin Öztürk, KIB-TEK ile ilgili meclis araştırma komitesinin çalışmalarında sona geldiklerini ve taslak raporun hazırlandığını söyledi. Bu konuda bazı belgeler istendiğini söyleyen Öztürk, “KIB-TEK’te sıkıntılar var ancak yapanın yanına kalıyor” dedi. Öztürk ayrıca konunun zaten mahkemeye havale edildiğini ve mahkemedeki bir konunun komitede görüşülmesinin doğru bulmadığını ifade etti

“KURULTAY İÇİN 5 KASIM’A KADAR SÜRE VAR”…Yasemin Öztürk, UBP Kurultayı’nın yakın zamanda yapılacak diye konuşulduğunu anlatarak, “Tüzüğümüze göre kurultayın iki yılda bir yapılması gerekiyor. Seçim Yasası’na göre de en geç 3 yılda bir yapılması gerekiyor. Bu süre 5 Kasım’da dolar. Bizim 5 Kasım’a kadar süremiz var. Aksi halde ne tüzüğe, ne de yasaya uyulmuş olur. Bu durumda isteyen mahkemeye başvurabilir” dedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Yasemin Öztürk, komitelerin çalışma sistemi, Evlilik Dışı Çocuklar Yasa Önerisi, erken seçim tartışmaları ve UBP’deki kurultay süreci hakkında bilgi verdi.

Yasemin Öztürk, yasa tasarılarının vekillerden oluşan komitelere gelmeden önce hukukçulardan oluşan bir komite tarafından incelenip çalışılmasının, meclisteki komitelerin çalışmalarını hızlandıracağını ifade ederek, bu komitede emekli savcı ve yargıçların tecrübelerinden yararlanılabileceğini anlattı.

Evlilik Dışı Çocuklar Yasa Önerisi’ne de değinen Öztürk, bu konuda bir yasanın şart olduğunu ancak öneriyi görüştükleri sürede diğer yasalarla ters düşme durumu olduğunun fark edildiğini belirtti.

“Keşke yasa tasarıları belli bir

süzgeçten geçip komitelerin önüne gelse”

Yasemin Öztürk, Meclis Hukuk Komitesi’nin gündeminde Muhaceret Af Yasası, Evlilik Dışı Çocuklar Yasası olduğunu söyledi. 

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı da bir süre önce komiten geçirdiklerini ifade eden Öztürk, komitelerdeki görüşmelerin uzun sürmesi nedeniyle şu anda sadece bu tasarıları görüşebildiklerini belirtti.

“Keşke yasa tasarıları belli bir süzgeçten geçip komitelerin önüne gelse” diyen Yasemin Öztürk, bazı tasarıların farklı yasalarla çatıştığını kaydetti.

Öztürk, bu çatışmaları bulmanın da zaman aldığını ve bunun komite çalışmalarını yavaşlattığını söyledi.

Bir yasa yapılırken, başka şeylerin de bozulduğunu ifade eden Yasemin Öztürk, yasa yapıcı ile uygulayıcının farklı olup, uygulayanların yasadaki eksiklikleri daha iyi bildiğini belirtti.

“Keşke hukukçulardan oluşan bir komite olsa”

Yasemin Öztürk, yasa tasarılarının vekillerden oluşan komitelere gelmeden önce hukukçulardan oluşan bir komite tarafından incelenip çalışılmasının, meclisteki komitelerin çalışmalarını hızlandıracağını belirtti ve bu komitede emekli savcı ile yargıçların yer alabileceğini söyledi.

Bütün dünyada 60 yaşından sonra savcı ve yargıçların tecrübelerinden yararlanıldığını kaydeden Öztürk, ülkede buna ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Öztürk, bunun, zamanında, anayasaya bile konulduğunu belirtti ancak bizde yüksek mahkemedeki yargıç sayısının 8’den 16’ya çıkarılmasının bile başarılamadığını kaydetti.

Ayrıca milletvekillerinin yanında bilgi alabilecekleri birinin mutlaka olması gerektiğini anlatan Öztürk, 400’den fazla müşavir olup, bunların değerlendirilebileceğini belirtti.

“Bütün yasaların ele alınıp,sil baştan revize edilmesi lazım”

Yasemin Öztürk, mecliste verimliliği artırmak için sistemde ciddi anlamda değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi ve bugün mecliste nisabın bile sağlanmasında sorun yaşandığını ifade etti.

Meclisteki nisap sayısının illaki 26 olmaması gerektiğini söyleyen Öztürk, şöyle konuştu:

“Bunu yapmak için bir Anayasa değişikliği gerekiyor. Ancak bunu halka anlatabilmek lazım…

Basın yoluyla duyurmak lazım…

Eğer hükümetteyseniz bunu da yapmanız gerekiyorsa yapacaksınız. Ancak bunu da yapamıyoruz. Ciddi anlamda Anayasa’da eksikler var, yasalarda eksikler var.

Bütün yasaların ele alınıp, sil baştan revize edilmesi lazım. Ancak böyle yapmıyoruz.

Komiteye geliyor bir yasa, günlerce konuşuyoruz. Ama olması gereken konuşma değil, gereken icraattır”. 

“Evlilik Dışı Çocuklar Yasa Tasarısı diğer yasalarla çatışıyor ve tehlikeye dönüşebilir”

Öztürk, Evlilik Dışı Çocuklar Yasası’na ülkede ihtiyaç olduğunu ancak şu anda komite gündeminde bulunan tasarının diğer yasalarla çatıştığını ve bazı tehlikeli durumları da yaratabileceğini söyledi.

Yasemin Öztürk, şöyle devam etti:

“Bu gelen tasarı, Muhaceret Yasası’nı, engelli çocuklarla ilgili yasayı etkiler.

Bir yandan yasa yapıyorsunuz, öte yandan diğer yasaları engelliyorsunuz.

Bir süre önce toplantıya Nüfus Kayıt Dairesi’nden bir personel geldi. Tasarıdaki bir madde konusunda bizi uyardı ve bunu yaparsak gayri yasal bir şekilde birilerinin vatandaş olmasının önünün açılabileceği konusunda uyardı.

Başka biri geldi, bu yasa yapılırsa bir kişinin gelip, engelli bir çocuğun babası olduğunu iddia edip, o çocuğun devletten aldığı desteğe el koyabileceğini belirtti.

Ayrıca çocuk ticareti gibi tehlikeler var.

banner134
Daha önce de Aile Yasası’nda bir değişikliğe gidilmiş ve soyadı konusunda sıkıntılar yaşanmıştı.

Böyle bir sorun yaşanmasını istemiyoruz. Meclisteki hukukçuların bize bitme aşamasında getirmesi lazım…Bu konuda savcılıktan görüş aldık. Barolara Birliği’ne gönderdik”.

“Taslak rapor hazır”

Yasemin Öztürk, KIB-TEK ile ilgili komitedeki araştırma çalışmalarında sona geldiklerini, taslak raporun hazırlandığını söyledi.

Bu konuda bazı belgeler istendiğini söyleyen Öztürk, “KIB-TEK’te de sıkıntılar var ancak yapanın yanına kalıyor ve bunda da böyle olursa maalesef aynı şekilde devam edecek” dedi.

Öztürk, konunun zaten mahkemeye havale edildiğini ve mahkemedeki bir konunun komitede görüşülmesinin doğru bulmadığını bildirdi.

Komitenin sadece öneri yapabildiğine işaret eden Yasemin Öztürk, onu değerlendirmenin savcılığın işi olduğunu kaydetti.

“Seçim için harcanacak para özel sektör için kullanılsın”

Erken seçimle ilgili bir seçim tarihi belirlenip, onunla ilgili ivedilik alındığından söz eden Yasemin Öztürk, şunları kaydetti:

“Muhalefetten gelen öneri Ağustos 2021, hükümetten gelen ise Nisan 2022’dir.

Bizim komiteye gelecekti.

Muhalefetteki milletvekilleri ile görüştüm, onlar tarihleri konusunda taviz vermeyeceğini söyledi. Bizim de duruşumuz belli…

Bu durumda komiteyi toplayıp da kısır bir döngünün içine girip karar üretememenin bir anlamı yok.

  Ya bizim komitedeki üye sayımız artırılacak, zaten yasal olan budur, ya da AD-HOC komite oluşturulacak ve bütün partilerin temsilcileri olacak. Bu zaten bütün partileri ilgilendiriyor.

Bu nedenle bütün partilerin meclisteki milletvekili sayısı oranlarında AD-HOC komitede üyesi bulunması gerekiyor. Bütün parti temsilcileri fikirlerini söylemeli…

AD-HOC Komite oluşturulması ile ilgili karar alındı. Ancak üyeler kim olacak bilmiyorum.

Seçimin Nisan 2022’de olacağını düşünüyorum.

Bugün bir seçime girsek en az 10 milyon TL’ye ihtiyaç var. Bu kadar parasızlığın içinde böyle bir parayı seçime harcamak ne kadar doğru…

Eğer böyle bir para varsa bütçede, bu parayı özel sektördeki insanlara aktarmak gerekiyor.

Şu anda seçim zamanı değil. Ancak muhalefeti de anlıyorum.

Şu an her şey tepe taklak. Bütün dünya ekonomik sıkıntı içinde… O yüzden en kötü zaman, biz seçime gidelim, biz bundan zaferle çıkarız diye düşünüyorlar.

Hükümetin görevini tam olarak yapıp yapmadığı tartışılabilir. Ancak hükümete geleli çok uzun bir süre olmadı. Zaten UBP seçimden korkan bir parti değil. UBP’nin seçim kaygısı olduğunu düşünmüyorum.

Bu durumda kim seçime giderse gitsin bir yara alacak. Ancak muhalefete de gelin hükümeti kurun teklifi yapıldı”.

“Kurultay için 5 Kasım’a kadar süre var”

Yasemin Öztürk, UBP Kurultayı’nın yakın zamanda yapılacak diye konuşulduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz bizim tüzüğümüze göre kurultayın iki yılda bir yapılması gerekiyor.

Seçim Yasası’na göre de en geç 3 yılda bir yapılması gerekiyor. Bu süre 5 Kasım’da dolar. Bizim 5 Kasım’a kadar süremiz var. Aksi halde ne tüzüğe ne de yasaya uyulmuş olur.

Bu durumda isteyen mahkemeye başvurabilir.

Bu dönemde seçim yapılmazken, kurultay yapmak da sıkıntıya neden olabilir.

Çünkü muhalefet hem kurultay yapmadınız diye şikayet ediyor. Sonra da dönüp kurultay derdindesiniz diyor”. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Neslihan aydin
Neslihan aydin - 5 gün Önce

Acaba muhaceret yürürlüğe ne zaman girecek bilgi virirmisiniz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75