“Angarya çalışmayacağız”

banner37

Bakanlar Kurulu tarafından grevleri 60 gün ertelenen Büyükkonuk Belediyesi çalışanları, 2 kişi hariç dün işbaşı yapmadı

“Angarya çalışmayacağız”
banner90
banner99

“İŞTEN DURDURMALARA KADAR GİDEBİLİR”… 4 aydır maaş alamadıkları için başlattıkları grev Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün ertelenen Büyükkonuk Belediyesi çalışanları, ‘angarya çalışmayacağız’ diyerek dün işbaşı yapmadı. Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, sadece iki çalışanın işbaşı yaptığını belirterek, işbaşı yapmayan çalışanlara disiplin cezası vererek uyarı yazısı gönderdiğini açıkladı ve “maalesef çalışan yanlış yolda, bu işin sonu işten durdurmalara kadar gidebilir” dedi.

Ayşe BULUT

Büyükkonuk Belediyesi çalışanlarının 4 aydan beri maaş alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları grev, Koranavirüs önlemleri çerçevesinde 60 gün ertelenirken, belediye çalışanları “angarya” çalıştırılamayacakları gerekçesiyle iş başı yapmadı.

Bu gelişmenin üzerine Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, greve katılan belediye çalışanlarına disiplin cezası verdi.

Sennaroğlu: Sadece 2 kişi iş başı yaptı

Grevle ilgili KIBRIS’a konuşan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, grevin 60 gün süreyle yasaklanmasına karşın dün sadece 2 belediye çalışanının iş başı yaptığını belirtti. İş başı yapmayan personele uyarı yazısı gönderdiklerini belirten Sennaroğlu, “Belediyeler Yasası’nın 95-96 maddesine göre haber vermeden işe gelmemek bir suçtur” dedi.

Sennaroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Vakıflar İdaresi ile yaptığı temaslar sonucu cuma gününe kadar her çalışanın hesabına 2 bin TL’lik bir meblağın yatırılacağını ifade etti. Mali sorunları çözmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Sennaroğlu, çalışanların geriye dönük alacaklarını ise bankadan çekecekleri avansla bir süre sonra ödeyeceklerini kaydetti.

Sennaroğlu, belediyenin devletten aldığı katkıyı erkene almak için Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile de bir görüşme yaptığını ve olumlu yanıt aldığını ifade etti.

Ahmet Sennaroğlu, belediye meclisinde bu yönde bir karar üretmeleri halinde belediyenin maddi sorunlarının çözülmesi yönünde ciddi adımlar atılmış olacağını kaydetti. Açıklamalarının sonunda grevde olan çalışanlara da seslenen Sennaroğlu, “Maalesef çalışan yanlış bir yolda ve bu yolun sonu işten durdurmalara kadar gidebilir. Bu bir tehdit değil, yasal bir zorunluluktur” dedi.

Aşam: Belediye Başkanı ne yapacağını bilmiyor

Büyükkonuk Belediye çalışanlarının örgütlü bulunduğu DEV-İŞ’in Genel Başkanı Koral Aşam da KIBRIS’a yaptığı açıklamada, belediye başkanı Sennaroğlu’nun “Ne yaptığını bilmez” bir halde olduğunu savundu.

Grev yapan çalışanların disiplin kuruluna sevk edilmesine tepki gösteren Aşam, “Başkanın yapmaya çalıştığı, Toplu İş Sözleşmesi’ne aykırı” dedi.

Aşam, şöyle konuştu:

“Belediye başkanının böyle bir hakkı da yoktur. Çünkü Anayasa’nın 49’uncu maddesi çok açıktır. Angarya çalıştırma yasaktır. Bu çalışanlar yaklaşık dört, dört buçuk aydır maaşlarını alamıyor. Kimse bu insanları bedavaya çalıştıramaz.”

Cihangir: Angarya çalıştırılmamız suçtur

Büyükkonuk Belediyesi çalışanı Erhan Cihangir de çalışanlar adına yaptığı açıklamada, Anayasa’ya göre angarya çalıştırmanın bir suç olduğunu belirterek, “Bizim belediyeden 4-5 aylık bir maaş alacağımız varken başkanın bizi zorla çalıştırma girişimi yasalara göre yasaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75