Angolemli: Oteller yurtdışından gelen ürünleri tüketiyor

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis Genel Kurulu'nda Temel Gıda maddeleri konusunda bir konuşma yaparak, yoğurt ve hellim üzerinde yapılan sağlık tartışmalarına değinerek, bu konuda marketleri gezdiğini ve yoğurtlarda yüzde yüz koyun sütü yazıldığını, ancak içindeki katkı maddelerinin yer almadığını söyledi.

Angolemli: Oteller yurtdışından gelen ürünleri tüketiyor
banner99

Yeterli denetim olmaması nedeniyle otellerin yurt  dışından gelen ürünleri tükettiğini ifade eden Angolemli, yerli üretimin denetlenmesi, kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda mühendislerinin süt konusunda yaptığı açıklamaları okuyan Anoglemli, Kimya Mühendisleri Odası’nın da hellim konusunda bir açıklama yaptığını belirtti.

Angolemli, sanayi odasının da hellim üzerinde insan sağlığına aykırı bir takım kimyasal maddeler olduğuna dair bulguları olduğunu ve bu konuda yetkililere gerekli mesajları ilettiklerini anlattı ve hükümetin bu konuda ne yaptığını sordu.

Üretim aşamasındaki katkı maddelerine ilişkin yapılan bir çok eleştirel açıklamalar olduğunu ifade eden Angolemli, bu tür açıklamaların yerli üretimi eleştirmek amacıyla değil denetimlerin sağlıklı olması amacıyla yapıldığını kaydetti.

Angolemli, “Gıda önemli bir konudur, hükümeti bu konuda göreve çağırıyoruz. Sanayi odasının yaptığı gibi açıklamalara bir yanıt versin” dedi.

Çavuşoğlu: Etiketleme konusunda ciddi eksiklik var

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavıuşoğlu da yanıt konuşmasında, ülkede etiketleme konusunda çok ciddi eksiklikler olduğunu söyledi.

Gıdaların denetlenmesi amacıyla kamu özel ortaklığı yapmak istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, yazılanları gördüklerini ancak şu anda bu tür ihtiyaçlara cevap verecek bir kadro olmadığını söyledi.

Gıda koruma koşullarının uygun olduğunu, bunun dünya standartlarında olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, gıda denetimlerini sağlayacak yeterli gıda mühendisi olmadığını ancak bunları toparlayarak arzu edilen çağdaş standarda ulaşacaklarını belirtti.

Veteriner dairesinde devreye giren özelden hizmet alma sistemine benzer bir sistemi gıda mühendisleriyle de kurma aşamasında olduklarını açıklayan Çavuşoğlu, kamu özel ortaklığı veya hizmet alımıyla bu sorunları çözmek zorunda olduklarını söyledi.

banner134

Çavuşoğlu, kaçak et, kaçak süt, kaçak canlı kuzu konularının ülkede ciddi bir yara olduğunu ifade ederek, tüm yetkili makamlarla görüştüklerini,  asker polis ve yetkili tüm kurumlarla tüm istihbaratları değerlendirdiklerini söyledi.

Hellim denetleme kurulunu hareketlendirmek için sanayi odası ile görüşme yaptıklarını, veteriner dairesi ile de görüştüklerini ifade eden Çavuşoğlu, bugünden itibaren sütünü satmak isteyen üreticilerin denetimi Sütek’te olmak kaydı ile önlerini açacaklarını ve süt satışının serbest bırakılacağını açıkladı.

Süt kurumunun tekel olmaktan çıkaracaklarını ifade eden Çavuşoğlu, sertifikalandırma yöntemiyle süt üreticilerinin bugünden itibaren imalathanelere süt verebileceği müjdesini verdi.

Süt fiyatları konusuna da değinen Çavuşoğlu, hükümete geldiklerinde süt fiyatlarının 1.34 olduğunu, bu rakamı haziran ayından sonra 1.45’e çıkardıklarını, şimdi ise 1.51 TL olduğunu açıkladı.

Taban fiyatlarının da 1.16’dan 1.28 TL’ye çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, üreticiyi desteklemek yönündeki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75