Ani ölümlerin en büyük nedeni kalp ve damar hastalıkları

banner37

Genç yaşta ani ölümlerdeki artış herkesi üzdüğü kadar korkutuyor da. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Emiroğlu, ani ölümlerin en büyük nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu vurgulayarak, vatandaşları sağlıklı beslenmeye, spor ve egzersiz yapmaya çağırdı

Ani ölümlerin en büyük nedeni kalp ve damar hastalıkları
banner8

Erol KANLIADA

Ülkemizde son zamanlarda ani ölümlerde artış yaşandığı gözleniyor. Basın yayın organlarında sıklıkla rastlanan genç yaştaki kişilerin ani ölüm haberleri, herkesi üzdüğü kadar, korkutuyor da.

 Sağlık uzmanları, ani ölümlerden kalp ve damar hastalıklarını sorumlu tutuyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ozan Emiroğlu, ani ölümlerin en büyük nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu söyledi.

Emiroğlu, vatandaşları, sağlık kontrollerini zamanında yaptırmasını önerirken, spor ve egzersizin de önemine dikkat çekti.

“Bir yılda en fazla ölüm kalp hastalıklarından”

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ozan Emiroğlu, dünya genelinde hayatını kaybeden insanların çoğunun kalp ve damar hastalıklarından dolayı yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Pandeminin başlangıcından itibaren dünyada Koronavirüs nedeniyle 2 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Emiroğlu, bu sürede kalp ve damar hastalıklarından 7.5 milyondan fazla insanın yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Vatandaşların kendisine çok dikkat etmesi gerektiğini anlatan Emiroğlu, “Biz Türk halkı olarak bilinçsiz beslenme ve meyhane kültürünün yanında çok fazla alkol ve sigara tüketiyoruz. Bu da kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor” dedi.

Yeme ve içme düzeninin yanında, spor ve egzersiz yapmanın önemine vurgu yapan Emiroğlu, vatandaşları, mümkün oldukça çok spor yaparak sağlıklı kalmaya çağırdı.

banner134
“Devletin bu konuda bir politikası olmalı”

Kalp ve damar hastalıklarının ani ölümlere yol açabileceği konusunda devletin bir an önce harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ozan Emiroğlu, devletin bu konuda bir politikası olması gerektiğini kaydetti.

Emiroğlu, devletin, spor yapmak isteyen kişilere yürüyüş parkuru, bisiklet sürmek isteyenlere de bisiklet yolu yapmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Emiroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet, vatandaşların sağlıklı olmasını, spor yapmasını ve bu konuda onları teşvik etmek için elinden geleni ardında koymaması gerekiyor.

Ülkemizde gerek yürüyüş, gerekse de bisiklet sürmek isteyenler için yeterli alanlar maalesef yok.

Ayrıca ülkemizde vatandaşlarımız sağlık kontrollerini düzenli olarak gerçekleştirmiyor; bu konuda da teşvikler yapılabilir.

Bu konularda adımlar atılırsa daha sağlıklı günlere uyanacağımızdan eminim”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75