Anıttepe'deki karanlık sürüyor

banner37

Özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki anıt mezarında günlerdir süren elektrik sorunu halen giderilemedi

Anıttepe'deki karanlık sürüyor
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizin mücadele tarihinin unutulmaz liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ün Anıttepe’deki anıt mezarında günlerdir devam eden elektrik sorunundan dolayı karanlıkta kalmasına yetkililer çözüm üretmezken, bir yandan da yetki karmaşası devam ediyor.

Anıt yapıldığı dönemde elektrik sayacının dönemin Bayındırlık, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı adına kaydedilmesi ve daha sonra bayındırlık ve ulaştırmanın ayrı, turizmin ise ayrı bir bakanlık altına alınmasıyla da ortaya karışık bir durum çıkmıştı.

Yaşanan sorunla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)  Genel Müdürü Mehmet Salih Gürkan ile Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük, KIBRIS’ açıklama yaptı.

“Anıtlar İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, anıtta yaşanan elektrik sorunuyla ilgili basına yansıyan haberi okuduğunu belirterek, anıtlarla ilgili yetkinin İçişleri Bakanlığı altında bulunan komisyonda olduğunu kaydetti.

Atakan, ‘X’ bir anıtta oluşabilecek bir elektrik arızası veya doğabilecek benzer konuları komisyonun takip ettiğini belirtti.

Atakan, “anıttaki sayaç numarası Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olabilir. İstediği bakanlığa bağlı olsun. Burada sorumlu olan İçişleri Bakanlığı altında bulunan komisyondur. Sorunu komisyon çözecek. Çünkü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı teşkilat şemasının altında anıtlara yönelik bir şey yok” dedi.

Gürkan: Yetki alanımızın dışında

KIB-TEK Genel Müdürü Mehmet Salih Gürkan, sayaç aboneliğinin bağlandığı tarihte Ulaştırma Bayındırlık ve Turizm Bakanlığı adına kayıtlı görüldüğünü söyledi.

Anıtın, Elektrik Kurumu’na herhangi borcunun bulunmadığını, aksine bakiyede fazlalığı bulunduğunu anlatan Gürkan, sorumluluklarında bulunan alandaki sayaca kadar elektriğin gittiğini belirtti. Sorumluluklarının dışındaki alana müdahale etme gibi bir yetkilerinin bulunmadığını ifade eden Gürkan, “bizim açımızdan hukuksal olarak sayaç kaydının Ulaştırma Bayındırlık ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğu görülüyor. Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok. Bizim yetkimizde olan alandaki sayaca kadar elektriği veriyoruz. Ondan sonrasına bakma yetkimiz bulunmuyor” diye konuştu.

Çelebi: Bugünden itibaren bir ekip görevlendirilecek

Planlama ve İnşaat Dairesi Müdürü Fuat Çelebi, anıtta devam eden elektrik sorunla ilgili dün Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri’nin anıta giderek inceleme yaptığını ve sorunun sigorta atmasından kaynaklandığının tespit edildiğini söyledi.

Kaymakam Basri’nin sigortayı kaldırmasının ardından elektriklerin yeniden geldiğini kaydeden Çelebi, “bana kendisinin söylediği ‘sıkıntı yok, bu aşksam elektrikler yanacak’ dedi” diye konuştu.

Anıtta bulunan bazı projektörlerin kırık olduğunun tespit edildiğini anlatan Çelebi, bunların tamir edilmesi için bugün atölyeden bir ekip göndererek tamir ettirileceğini kaydetti.

Küçük:  Anıt sahipsiz bırakıldı, ilgilenen yok

Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük ise, anıttaki tek sorunun elektrik olmadığını belirterek, Anıttepe’de bekçi bulunmadığını bu yüzden de alanın gelişigüzel kullanıldığını ve her tarafa içki şişelerinin atıldığını söyledi.

Temizlik konusunda da sorun olduğunu, hiç kimsenin temizlik yapmadığını ve gençlerin eğlence yeri haline geldiğini anlatan Küçük, geçmişte alanla belediyenin ilgilendiğini, bir ara da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın anıtın kapısına bekçi koyduğunu ancak bugün ise anıtın sahipsiz bırakıldığını söyledi.

Anıtın şu an için ilgisizlik ve pislik içinde başıboş bırakıldığını kaydeden Küçük, anıtın kapısının kapatıldığını ve hiçbir ziyaretçinin giremediğini belirtti.

Anıta gelecek ziyaretçilerin zorluk yaşamaması için bir bekçi ya da bir nizamiye nöbetçisi konulması için konuyu hem İçişleri Bakanlığı’na hem de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ilettiklerini ifade eden Mehmet Küçük, “yetkililer personel eksikliği var, bakacağız. Ne yapabilirsek yapacağız dediler ancak şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı” dedi.

Küçük, anıta eğlenmeye giden gençlerin orada bulunan ışıkları evlere ve Lefkoşa’ yönüne doğru çevirdiklerini kaydederek, ikaz etmelerine rağmen kimsenin konuyla ilgilenmediğini söyledi.

Ülkesi için o kadar üstün hizmetleri olan ve devletin malı olan bir kişiye devletin sahip çıkamadığını ifade eden Küçük, “gün geçtikçe vefasız, nankör ve kıymet bilmeyen bir toplum olduk” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER