Anket sonuçları HP ve asgari ücretin hesaplanmasında kullanılacak

banner37

İstatistik Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türel Özer Öksüzoğlu, 1 Temmuz 2021’de başlanacak olan Hanehalkı Bütçe Anketi ile ilgili halka çağrı yaptı:

Anket sonuçları HP ve asgari ücretin hesaplanmasında kullanılacak
banner99

Ceren ÖZBİL

YENİ TÜFE SEPETİ 2023’TE KULLANILMAYA BAŞLANACAK… Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Sepeti’nin belirlenmesini sağlayan Hanehalkı Bütçe Anketi, tam açılımla beraber 1 Temmuz 2021’de uygulanmaya başlanacak. Anketörlerin hanelerden derleyeceği verilerin tabletler yardımıyla online olarak sisteme aktarılmasıyla bu çalışmanın 30 Haziran 2022’de tamamlanıp, yeni TÜFE Sepeti’nin de 1 Ocak 2023 itibarıyla kullanılmaya başlanması planlanıyor.

“TÜFE SEPETİ BU ANKETE GÖRE BELİRLENİYOR”… İstatistik Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türel Özer Öksüzoğlu, bu anketin ülkede ciddi bir tartışma konusu olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Sepeti’nin güncellenmesini sağlayacağını, dolayısıyla asgari ücret ile hayat pahalılığı çalışmalarında da önemli rol oynadığını anlattı. Bu nedenle halka bu ankete katılım göstermeleri ve doğru yanıtlar vermeleri çağrısında bulunan Öksüzoğlu, “TÜFE Sepeti hep eleştiriliyor. Ancak bu sepet halkın Hanehalkı Bütçe Anketi’ne verdiği yanıtlara göre belirleniyor” dedi ve bir başka deyişle, bu anketin halkın cebine girecek olan parayı belirleyeceğini de ekledi.

Ülkede ciddi tartışma konusu olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Sepeti’nin belirlenmesini sağlayan Hanehalkı Bütçe Anketi’nin tam açılımla beraber 1 Temmuz 2021’de yapılmaya başlanması hedefleniyor.

Anketörlerin hanelerde yapacakları anketler sırasında, elde ettikleri verileri tabletlerle direkt olarak online bir şekilde sisteme girilmesiyle yapılacak bu çalışmanın 30 Haziran 2022’de tamamlanıp, yeni TÜFE Sepeti’nin de 1 Ocak 2023 itibariyle kullanılmaya başlanması planlanıyor.

İstatistik Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Türel Özer Öksüzoğlu, İstatistik Kurumu tarafından yapılan Hanehalkı Bütçe Anketi’nin önemi ve bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öksüzoğlu, bu anketin ülkede ciddi bir tartışma konusu olan TÜFE Sepeti’nin belirlenmesini sağladığını ve dolayısıyla da asgari ücret ile hayat pahalılığı çalışmalarında önemli rol oynadığını anlattı.

Bu nedenle halka bu ankete katılım göstermeleri ve doğru yanıtlar vermeleri çağrısında bulunan Öksüzoğlu, “TÜFE Sepeti hep eleştiriliyor. Ancak bu sepet halkın, Hanehalkı Bütçe Anketi’ne verdiği yanıtlara göre belirleniyor” dedi.

“En son 2014 -2015 yılında yapıldı”

Öksüzoğlu, Hanehalkı Bütçe Anketi’nin tüm ülkelerde olduğu gibi ve tüm İstatistik Kurumları’nın yaptığı gibi ülkemizde de uluslararası standartlarda yapılan bir anket olduğunu söyledi ve tüm anketlerin uluslararası standartlarda yapıldığını belirtti.

Bu anketin ülkedeki tüketim alışkanlıklarındaki değişimi izlediğini ifade eden Öksüzoğlu, “Hanehalkı Bütçe Anketleri ülkemizde önceden 10 yılda bir yapılıyordu ve ardından da 6-7 yılda bir yapılmaya başlandı. Hanehalkı Bütçe Anketi en son 2014 -2015’te yapılmış ve şu an kullandığımız TÜFE 1 Ocak 2017’de kullanılmaya başlanmıştı” dedi.

“AB’den kaynak aldık” 

İstatistik Kurumu olarak pandeminin etkisi ile ülkedeki tüketim alışkanlıklarındaki değişimi ölçmek adınaAB’den 450 bin Euro’luk bir kaynak elde edildiğini ve Hanehalkı Bütçe Anketinin AB finansörlüğünde DünyaBankası’nın teknik desteği ile çalışılan bir proje olduğunu belirten Öksüzoğlu, söz konusu anketin sonuçlarının ülkenin karar alıcılarına, sivil toplum örgütlerine ve akademisyenlerine önemli bir kılavuz niteliğinde olacağını da ekledi.

“ADNKS ve MAKS Projesi çalışmaları tamamlanmalı”

Öksüzoğlu, geçtiğimiz ay içerisinde bir listeleme çalışması yaptıklarından söz etti ve şu şekilde ifade etti:

“Listeleme çalışması olarak adlandırdığımız çalışma aslında adresleri güncelleyerek örneklem çerçevesini oluşturmaktır. ADNKS ve MAKS çalışmaları tamamlanmış olsaydı şu anda yapmış olduğumuz listeleme çalışmalarına gerek duyulmayacaktı. Böylece birinci anketi (adres listeleme) yapmak zorunda kalmayacaktık. ADNKS ve MAKS sayesinde bütün haneler otomasyona girdiğinde tüm binalar ve hanelerde ikamet eden kişilerin bilgileri tam olarak bilinecek ve zaman, emek ve kaynak tasarrufu sağlanarak kurumumuz tarafından yapılacak olan tüm anketlere altyapı oluşturacaktır. Mevcut durumda, ön listeleme çalışması yapıldığı ve anket için iki kez alana çıkıldığı için ve bir de bir yıl sürüp, dört mevsimi içine aldığı için büyük bir dönemi kapsıyor.

Yani 1 yıllık dönemi kapsıyor. Büyük bir ankettir ve kapsamı çok geniştir, süresi uzundur ve maliyeti çok yüksektir. KKTC gibi küçük ölçekli ülkelerde böyle maliyetli bir anketi biz maliyeye yük bindirmeden kurum olarak yapıyoruz. Yani hem işi yapıyoruz hem de finansörlüğünü AB projelerinden elde ediyoruz. Bu tamamen kurumun başarısıdır, kurum çalışanlarının ve Başkanının vizyonu ile alakalı bir şeydir. Bunlar ülke için bir öngörüdür. İstatistik Kurumu üstün bir çaba ile görev ve sorumluluklarını ortaya koyuyor. Çok genç bir kurum olarak her türlü eksikliğe rağmen mazeret uydurmadan, mazeret üretmeden, mazeret ortaya koymadan iş yapmaya devam ediyoruz.”

“Ankete verilen cevaplar TÜFE Sepeti’ni belirliyor”

banner134
Hanehalkı Bütçe Anketi’nin bir yıl sürüp, dört mevsimi içine almasının nedeninin dört mevsimdeki tüketim değişikliklerinin kalıplarını ortaya koymak olduğundan söz eden Türel Öksüzoğlu, yani asıl hedefin, halkın cebindeki, paranın nereye harcandığını ve ülkenin tüketim alışkanlıklarını ortaya koymak olduğunu ifade etti.

Ayrıca bu anketin çıktısında tüketimle ilgili kalıpların da olacağından söz eden Öksüzoğlu şu şekilde konuştu:

“Özellikle gelir gider tabloları oluşturulacak. Aynı zamanda yoksulluk endeksi hesaplanacak. Buna göre pandemi döneminde ülkedeki değişiklikler açıkça görülebilecek. Bu anket sonuçları milli gelirde, asgari ücret tespit çalışmalarında ve diğer sosyo ekonomik analizler için kullanılacak. En önemlisi de en çok tartışılan konu olan Tüketici Fiyatları Endeksi, yani TÜFE Sepeti buna göre belirlenecek. TÜFE Sepeti hep eleştiriliyor. Ancak bu halkın Hanehalkı Bütçe Anketi’ne verdiği yanıtlara göre belirleniyor. Yani Tüketici Fiyatı Endeksi Sepeti’ni siz belirlediniz, kurum belirlemedi. Bu sepet 12 ana gruptan oluşuyor. Bu 12 ana grupta gıda, ulaştırma, eğitim, sağlık, alkollü içecekler, giyim, ayakkabı gibi seçenekler yer alıyor. Yani 12 ana grup içerisinde bunlardan gelirinizi nereye harcadığınızı siz belirlersiniz. KKTC’de en çok tüketilenler ve bunların ağırlıkları hesaplanarak TÜFE Sepeti’ne ekleniyor. Yani sizin en çok tükettikleriniz TÜFE Sepeti’ne gidiyor. Bakıldığında TÜFE Sepeti çok eski bir sepet değildir. Ancak pandemi ile beraber tüketim alışkanlıklarımızda ciddi bir değişime uğradık. Bunu görüyoruz. Dışarıdan bakıldığında hijyen ürünlerinden maske kullanımı arttı. Yani önceliklerimiz değişti. Artık tatil önceliğimiz değildir. Önceliğimiz sağlık, aşı, maske ve hijyen oldu.”

“Ankete doğru cevap vermek önemli”

Öksüzoğlu, özellikle vurgu yapmak istediği noktanın Hane Halkı Bütçe Anketi’nin cevaplanma oranı ne kadar yüksek olursa, ankete cevap verme sayısı ne kadar artarsa hem ülkenin ihtiyacı olan verileri doğru şekilde derlenmesinin sağlanacağını hem de TÜFE Sepeti’nin tam olarak halkın arzuladığı noktada olacağını belirtti.

Eğer ankete doğru cevap verilmezse sepetin de ona göre oluşacağından söz eden Öksüzoğlu, “Siz nasıl cevap verirseniz TÜFE sepeti ona göre oluşur. Yani hiç kimse bize TÜFE sepetinde neden bu vardır diye soru soramaz. Çünkü anketi dolduran hane halklarıdır” dedi.

“Yeni TÜFE Sepeti, 1 Ocak 2023’te kullanılmaya başlanacak”

Hanehalkı Bütçe Anketi’ni tam açılımla beraber 1 Temmuz 2021 tarihinde başlatmayı hedeflediklerini kaydeden Öksüzoğlu, şu şekilde konuştu:

“Bize bu konuda bazı eleştiriler geldi. Bunlar da “pandemi var ve anket olur muydu olmaz mıydı” yönündeydi. Biz bu konuda siyasi partileri de ziyaret ettik. Onlara da bu konuda gerekli açıklamaları yaptık. Kurum olarak bizim misyonumuz ülkenin verilerini derlemektir. Bununla ilgili doğru verileri karar alıcıların önüne koymaktır. Aynı zamanda halkı aydınlatmak ve yaptığımız işle ilgili şeffaf olmak da görevlerimizdendir. Siyasi partilerden biraz önce söz ettiğim eleştiriler geldiğinde de “peki o zaman ne yapalım, Hanehalkı Bütçe Anketini yapmayalım mı? 2014 -2015’te yapılan ve 2017’de kullanılmaya başlanan TÜFE Sepeti’ne devam mı edelim” diye sorduk. Bu ülkede Hanehalkı Bütçe Anketi gerekliydi. Biz de sorumluluk bilinci ile kaynağı da bularak bu ülkeye katkı koymak için 1 Temmuz’da başlıyoruz. Bu anket 1 yıl sürecek ve 30 Haziran 2022’de bitecek. Her şey yolunda giderse TÜFE Sepeti 1 Ocak 2023’te kullanılmaya başlanacak. İstatistik Kurumu olarak bizlerin pandemi döneminde bu detaya ve güncellenmeye ihtiyacı var”.

“Anketörler, tabletlerle verileri direkt sisteme girecek”

Öksüzoğlu, bu verilerin Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na da iletileceğini belirtti ve bu ülkenin yoksulluk endeksinin, gelir gider kalıplarının tüketim alışkanlıklarının ortaya konulacağını kaydetti. Ayrıca bu anketlerin sadece bunlardan da oluşmadığına dikkat çeken Öksüzoğlu şu şekilde konuştu:

“İstatistik Kurumu’nun kurulması vesilesiyle anketörler 2 hafta teorik, bir hafta da alan uygulaması olmak üzere toplam 3 hafta teknik eğitim görecek. Bu eğitimin tamamlanmasının ardından anketörler 1 Temmuz’da alana çıkacak ve tabletlerle ilk kez veri toplanacak. Toplanan veriler online olarak sistemimize düşecek, tek yönlü olacak. Yani anketör gittiğinde, alandan veri derlediğinde tablete girdiği veri tamamen bizim sunucuya düşecek. İlk kez böyle bir uygulama yapıyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç da otomasyonu yakalayabilmek ve emek sarfiyatını ortadan kaldırmaktır. Daha önce alana gidiliyordu, anket yapılıyordu, daha sonra anket toplanıp, içeri veriliyordu ve tek tek arkadaşlar tarafından sisteme giriliyordu. Yani iki iş yapılıyordu.

Pandemi ile beraber teknolojiyi çok iyi kullanmaya başladık. Teknolojiye açığız. Bu sebepten dolayı tabletlerimiz ile aldığımız veriler direkt sisteme dahil olacak. Bir önceki ankette 6 ay ön çalışma yapıldı, 1 yıl anket yapıldı ve 6 ayda analizleri yapıldı. Yani bir Hanehalkı Bütçe Anketi 2 yıl sürüyordu. Ancak artık tabletler sayesinde bir yıl iki ay içerisinde netleştirmiş olacağız.

Bu nedenle de anketörlerin eğitimleri çok önemli. Çünkü alanda yapacakları iş teknik ve bilimseldir. Basit bir anket değildir, kapsamlıdır, uzun süren sorular ve yönlendirici sorular var.”

“Ankete katılın”

Öksüzoğlu, ayrıca halka çağrı yaptı ve “İstatistik Kurumu Başkanı olarak halkımıza çağrımdır, ‘Bizler nasıl sorumluluk bilinci ile çalışıyorsak ve ülkemiz için gerekli ve sizler için, halk için gerekli çalışmayı yapıyorsak sizden de bu ankete aynı oranda katılımınızı bekliyoruz. Bu sizlerin cebine girecek parayı belirleyecek bir ankettir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na da TÜFE Sepeti’ne de bu veriler gönderilecektir. Günün sonunda Hayat Pahalılığı hesaplanacağında bu ankette görülen veriler eşliğinde çalışma yapılacaktır. O yüzden bu sorumluluk anlayışı ile halkımızdan da aynı sorumluluk anlayışını taşımasını bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75