banner6

Annenin “ilaç” isyanı

banner37

Ülkemizde yaşanan ilaç eksikliği sorunu oğluna ilaç bulamayan bir annenin isyanına yol açtı. Çocuğunun alması gereken ilacı temin edemeyen anne Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı

Annenin “ilaç” isyanı
banner99

BAKAN PİLLİ SÖZ VERDİ… Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığı bulunan çocuğunun alması gereken ilacı hiçbir şekilde bulamayan anne Özlem Akbora, pankartlar hazırlayarak dün öğle saatlerinde Sağlık Bakanlığı önünde eylem başlattı. Hem çocuğunun hem de diğer hastaların yaşadığı mağduriyetin sona ermesi için ani bir kararla eylem başlatan Akbora’ya, Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge de destek verdi. Anne ile Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basına açıklama yapan Pilli, eksik olan ilaçların 10-15 gün içerisinde geleceğinin sözünü verdi.

SÖZ TUTULMAZSA DAHA BÜYÜK BİR EYLEM… Özlem Akbora, ilacını almaması durumunda çocuğunun beyninde hasarların oluşabileceğini, kalp krizi geçirebileceğini, söylenenleri anlayamayacağını, yazmakta sorun yaşayacağını ve engelli bir bireye dönüşeceğini vurgulayarak, verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda daha büyük bir eylem başlatacağını ifade etti. Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge ise ülkede yaşanan ilaç eksikliğinin kronik bir sorun haline geldiğini ve pandemi sürecinin de buna tuz biber ektiğini belirterek, kaynakların boşa harcanmasına rağmen ilaçların bütçe olmadığı için getirilmediği açıklamasının inandırıcı olmadığını kaydetti.

Ahmet UÇAR

Ülkemizde yaşanan ilaç eksikliği sorunu oğluna ilaç bulamayan bir annenin isyanına yol açtı. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hastalığı bulunan çocuğunun alması gereken ilacı hiçbir şekilde bulamayan anne Özlem Akbora, pankartlar hazırlayarak dün öğle saatlerinde Sağlık Bakanlığı önünde eylem başlattı.


Hem çocuğunun hem de diğer hastaların yaşadığı mağduriyetin sona ermesi için ani bir kararla eylem başlatan Akbora’ya Evrensel Hasta Hakları Derneği de destek verdi.


Eylemde “Bugün ilaç için bağırmayacaksan yarın sesini çıkarma”, “Bir hasta ilaca ulaşamadığı için öldüyse ölen toplumun vicdanıdır”, “Hastalar ölürken sessiz olunur uyurken değil”, “İsraf ediyorsunuz ilaç bulamıyoruz”, “Kral çıplak bahane tutmadı ahali yutmadı” pankartları açıldı.


Anne Akbora ile Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basına açıklama yapan Pilli, eksik olan ilaçların 10-15 gün içerisinde geleceğinin sözünü verdi.


Özlem Akbora, ilacını almaması durumunda çocuğunun beyninde hasarların oluşabileceğini, kalp krizi geçirebileceğini, söylenenleri anlayamayacağını, yazmakta sorun yaşayacağını ve engelli bir bireye dönüşeceğini vurgulayarak, verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda daha büyük bir eylem başlatacağını ifade etti.


Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge ise ülkede yaşanan ilaç eksikliğinin kronik bir sorun haline geldiğini ve pandemi sürecinin de buna tuz biber ektiğini belirterek, kaynakların boşa harcanmasına rağmen ilaçların bütçe olmadığı için getirilmediği açıklamasının inandırıcı olmadığını kaydetti.


 

Akbora: Çocuğum ilacını kullanmadığında engelli bir bireye dönüşüyor


Özlem Akbora, çocuğunun DEHB hastası olduğunu belirterek, ülkede uzun süredir ilaç sıkıntısı yaşandığını ve çocuğunun sadece 3 günlük ilacının kaldığını kaydetti.


Çocuğuna ilaç almak istediğini ama alamadığını dile getiren Akbora, ani gelişen bir kararla pankart hazırladığını ve eylem başlattığını ifade etti.


Akbora, kendi çocuğu üzerinden ilaçsızlık sorunu yaşayan tüm hastalar için sesini duyurabilmek adına Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge’yi ve MS Hastaları Derneği’ni aradığını belirterek, Sağlık Bakanı Ali Pilli’den ilaç sözünü aldıklarını ve takipte olacaklarını vurguladı.


Sağlık Bakanı Pilli’nin ilaçların 10 gün içerisinde geleceği yönünde söz verdiğini bildiren Akbora, bu sözün tutulmaması durumunda daha büyük bir eylem başlatacağını açıkladı.


Akbora, “Bir anne bir kedidir ama evladıyla ilgili bir sorun olduğunda aslan kesilir” diyerek, ilacın bir insan hakkı olduğunu ve Anayasa’nın 45. Maddesi’nde “Her vatandaşın sağlık ve yaşam hakkı devlete aittir, bu devletin ödevidir” ifadesinin yer aldığını vurguladı.


Çocuğunun almakta olduğu ilacın bir anda kesilmemesi gereken bir ilaç olduğunu belirten Akbora, bu ilacın nörolojik hastalıklarda kullanıldığını ve kademeli olarak kesilmesi gerektiğini kaydetti.


Akbora, ilacın aniden kesilmesi durumunda beyin hasarına yol açılabileceğini dile getirerek, ilaç kullanılmadığında çocuğunun kalp krizi geçirebileceğini, disgrafi (yazı yazamama) sorunu yaşayabileceğini, söylenenleri anlamakta zorluk çekebileceğini, beyin ve el koordinasyonunun azalabileceğinin altını çizdi.


Bu ilacın çocuğunu diğer çocuklarla eşit bir seviyeye taşıdığına vurgu yapan Akbora, bu ilaç olmadığında ise çocuğunun bir engelli birey haline geldiğinin altını çizdi.


Akbora, kendisine 10-15 günlük bir süre verildiğine işaret ederek, bu ilacın başka bir yerden alabileceği bir şey olmadığını, devlet eliyle zorunlu olarak verildiğini, bu nedenle 15 gün sonra ilaç gelmemesi halinde tekrar eylem başlatacağını söyledi.

İmge: İlaç sıkıntısı yaşanırken, kaynakları israf ediyorlar


Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, ilaç sorununun bu ülkede kronik bir sorun olduğunu belirterek, pandemi sürecinin ilaç eksikliği ve temini sorununa tuz biber ektiğini kaydetti.


Son iki sene içerisindeki pandemi koşullarının, TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin ve bunun gibi birçok sorunun kronikleşen bir sorun haline gelen ilaç sıkıntısının daha da derinleşmesine enden olduğunu dile getiren İmge, İlaç Eczacılık Dairesi’nde ilaçlarını bulamadıklarında ve nedenini sorduklarında aldıkları “Bütçemiz yok” cevabının hiçbir inandırıcılığının bulunmadığını ifade etti.


İmge, ülkede korkunç bir israfın olduğuna işaret ederek, “Kaynaklarımız kıt olabilir ama bu kaynakların iyi yönetildiğini görsek, daha sabırlı olabiliriz. Halbuki yıllarca Meclis’e gelmediği halde maaş alan milletvekilleri varken, bir başka ülkenin başkanı ‘Size külliye lazım’ derken bir cumhurbaşkanı ‘Benim ihtiyacım külliye değil ilaçtır’ diyemiyorsa o zaman bu kaynaklar iyi yönetilmiyor demektir” şeklinde konuştu.


Devletin ne çocuğuna, ne engellisine, ne de yaşlısına bakabildiğine dikkat çeken İmge, tüm bunlara rağmen kaynakları da israf ettiğinin altını çizdi.


İmge, kaynaklar israf edilirken bütçe olmadığı için ilaç yok demelerinin inandırıcı olmadığını yineleyerek, ilaçların verdikleri süre içerisinde gelip gelmeyeceğinin takipçisi olacaklarını anlattı.

Pilli: İlaç sorunu 10-15 gün içerisinde çözülecek


Sağlık Bakanı Ali Pilli, ilaç konusunda birkaç aydır sıkıntı yaşandığını bildiklerini ve kendisinin de göreve gelmesinin ardından bu sıkıntıları gördüğünü belirterek, sorunun en kısa sürede çözüme ulaşacağını kaydetti.


Pilli, kronik hastaların mutlaka kullanması gereken bazı ilaçların bulunduğunu dile getirerek, Maliye Bakanlığı ile istişare içerisinde olduklarını ve eksik olan ilaçların 10-15 gün içerisinde ülkeye geleceğini vurguladı.


İlaçların gelmesi için elinden geleni yapacağına söz veren Pilli, “Ben bir doktorum, empati yapıyorum. Eğer ilaçlar gelmezse o zaman eylem yapın, haklısınız” şeklinde konuştu.


Pilli, Maliye Bakanlığı’yla konuştuklarını ve bugün ilaçların siparişinin verileceğini anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104