Antik Liman dökülüyor

banner37

Girne’nin incisi Antik Liman içler acısı durumda. Mendirek tamir edilmedi, rıhtım dökülüyor, tarihi binanın duvarları ise ottan geçilmiyor

Antik Liman  dökülüyor
banner99

Ali CANSU

Girne’nin en güzel turistik alanlarından olan Girne Antik Limanı, adeta kangren olmuş sorunlarla boğuşuyor. Yıllardır tüm yazılan ve çizilenlere karşın yine aynı sorunlar tokat gibi soranların yüzüne çarpıyor.

Ülkenin önemli turizm kentlerinden Girne’de özellikle hafta sonları turist nüfusunun yoğunluklu olarak bulunduğu Antik Liman’nda sorunlar bitmek bilmiyor. Mendirek bakımsızlıktan dökülüyor ve halen onarılmayı bekliyor.

Her gün onlarca turistin geçip yat turuna çıktığı rıhtımlar, dökülmüş vaziyette. Elektrik kabloları turistlerin ayaklarına takılıyor.

 

İskele dökülüyor

banner134
Tekne ve yatlara ulaşmak için kullanılan iskele, sanki milattan önce yapılmış gibi görünüyor.

“Ha yıkıldı ha yıkılacak misali” demir ve paslı bir merdivenle inilen iskelenin tahtaları, sağlam değil. İskelenin bazı bölümleri ise çökmüş ve çökmenin gözükmemesi için üzerine halı konulmuş.

Kırık ve kullanılmayan tahtalar ise iskelede atıl duruyor. İskeleden teknelere uzanan elektrik kabloları, turistlerin ayaklarına dolanıyor. Hem elektrik kabloları hem de demirleri bağlayan iplerden kurtulup teknelere binmek için cambaz olmak gerekiyor.

 

Çöpler, çöp kutusunda değil denizde

Limanın surları ise otlardan geçilmiyor. Limanda denizin içerisine atılan çöpler ise deniz dibinde çirkin görüntülere neden oluyor. Turistler ise, bu görüntülere eleştirel gözle bakıyor.

Denize; çöpler, demir çubuklar, plastik şişeler, tahtalar ve daha birçok cisimle doldu. Bu görüntüler limanın güzelliğine gölge düşürüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75