banner6

AP Başkanından Maronitlere destek

banner37

Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu, KKTC’deki köylerine yeniden yerleşmek için başvuran ve maddi yardım alan birçok Maronitin aslında köylerinde kalmadıklarını açıkladı.

AP Başkanından Maronitlere destek
banner151 banner143

Fileleftheros gazetesi: “Sadece Haftasonuları Mahsur – Maddi Destek Alıyorlar Ancak Maronit Köyleri Yerine Özgür Bölgelerde Kalıyorlar” başlıkları altında verdiği haberinde, “mahsurlar” olarak adlandırılan, KKTC’de ikamet eden Maronit ve Kıbrıslı Rumların bir çoğunun sadece hafta sonları KKTC’deki köylerinde kaldıkları fakat Rum hükümetinden ödenek aldıklarını yazdı.

Gazete, Maronit köylerine yeniden yerleşmenin teşvik edilmesi konusunun Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nde ele alındığını, İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu’nun ise komitede yaptığı konuşmada, şu anda hükümetten ödenek alan birçok Maronitin KKTC’deki köylerinde sadece hafta sonları kaldıklarını söylediğini yazdı.

Habere göre Fotiu, köylerine yeniden yerleşme isteğiyle başvuruda bulunarak ödenek alanların yarısının aslında bu ödeneği hak etmediklerini belirterek, son dönemde 129 kişinin yeniden yerleşim gerçekleştirdiğini, Koruçam’a yerleşmek için yapılan yüz ve Karpaz için yapılan dört dilekçenin ise beklemede olduğunu vurguladı.

Fotiu, KKTC’deki Maronit köylerine yeniden yerleşme programının kaldırılmadığını ancak başvuruların iyi incelenmesi gerektiğin vurguladı.

Gazete, yeniden yerleşme için başvuran her kişiye 380-400 Euro verildiğini belirtti.

Foitu ayrıca, Maronit köyleri ve Karpaz’daki mahsurların evlerinin bakımı planlarının tamamlandığını, önümüzdeki günlerde Rum Bakanlar Kurulu tarafından ilgili kararların alınacağını ifade etti.

Tarım ve hayvancılık teşviki için ödeneğin, 500 bin Euro’dan 750 bin Euro’ya çıkarıldığını belirten Fotiu, hellim üretimi gibi diğer bazı alanlar için de teşviklerin onaylandığını söyledi.

Fotiu, mahsurlara besin maddesi dağıtımı konusunda ise, KKTC’nin koyduğu vergiler kaldırılana kadar maddi yarım yapılacağını vurguladı.

Öte yandan toplantıda konuşan sözde “Karpasia” (Karpaşa) Belediye Başkanı Hristakis Haciandonis, Maronit köylerindeki çiftçilerin dönüm başına 10-11 Euro teşvik aldıklarını ancak vefat etmeleri durumunda bu teşvikin çocuklarına verilmediğini belirterek, mahsur çocuklarının köylerinde kalmaları için bu ödeneği almalarının önemine dikkat çekti.

Gazete, “Asomato” (Özhan) ve “Aya Marina” (Gürpınar) köylerinin muhtarlarının ise köylerinin “askeri bir kışla ve askeri bölgeye dönüştüğü” iddialarında bulunduklarını yazdı.

Tajani girişim üstlenecek

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani’nin “mahsurlar” konusunda girişim başlatacağı taahhüdünü verdiğini iddia etti.

Gazete, Rum AP Milletvekili Lefteris Hristoforu’nun AP kürsüsünden yaptığı konuşmada, KKTC makamları ve Türkiye’nin “mahsurlara gönderilen malzemelerden vergi alma kararının kabul edilemez olduğunu” söylediğini ve Türkiye’ye yönelik tüm ödeneklerin kaldırılması gerektiğin dile getirdiğini yazdı.

Hristoforu’nun bu konuşması üzerine AP Başkanı Tajani’nin, Türkiye’nin tutumunu “kabul edilemez” şeklinde nitelendirdiğini ve kınadığını iddia eden gazete, Tajani’nin Hristoforu’dan, “mahsurlar konusunda girişim başlatabilmesi için tüm verileri kayda alarak kendisine iletmesini” istediğini öne sürdü.

Habere göre Tajani ayrıca, Türkiye’nin AB Büyükelçisini “izahat istemek ve baskı uygulamak için çağırdı”.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 11:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104