Aplıç, insani ve ticari ilişkileri artıracak

banner37

Lefke’de bulunan sivil toplum örgütleri, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla bölgenin çıkmaz sokak olmaktan kurtulacağını ve kapının bölgeye canlılık getireceğini açıkladı

Aplıç, insani ve ticari ilişkileri artıracak
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Aplıç Kapısı’nın açılması için yıllarca mücadele eden Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütleri ile bölge halkı, kapının açılmasına sayılı günler kala heyecanla gün saymaya başladı.

Söz konusu kapının açılmasıyla bölgede hareketlilik yaşanacağına inanan sivil toplum örgütleri, Aplıç Kapısı’nın Lefke’yi çıkmaz sokak olmaktan kurtaracağına inanıyor.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla Lefke’nin hem çıkmaz sokak konumundan kurtulacağını, hem de çıkmaz sokak durumunun insanlar üzerinde bıraktığı psikolojik etkiyi ortadan kaldıracağını ve bölgeye canlılık getireceğini söyledi.

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Aplıç Kapısı’nın sadece Lefke bölgesini değil, Kıbrıs’ın tüm kuzeybatısını etkileyeceğini belirterek, söz konusu kapının bölgedeki iki toplum arasındaki insani ilişkilerin gelişmesine ve ticari hareketliliğin artmasına da neden olacağını kaydetti.

Lefke ve Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Aplıç Kapısı’nın açıldığı ilk anda bölgeye ekonomik yönden katkı yapacağını düşünmediğini ve söz konusu kapının sadece bir geçiş güzergahı olacağını belirterek, “Lefke artık çıkmaz sokak olmayacak ama koridor olacak” şeklinde konuştu.

Kaya: Lefke çıkmaz sokak konumundan kurtulacak

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke’nin 1974’ten önce 52 köyün merkezi olduğuna dikkat çekerek, 1974 yılından sonra söz konusu özelliğini kaybederek çıkmaz sokak haline getirildiğine dikkat çekti.

Kaya, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla Lefke’nin hem çıkmaz sokak konumundan kurtulacağını, hem de çıkmaz sokak durumunun insanlar üzerinde bıraktığı psikolojik etkiyi ortadan kaldıracağını söyledi.

Aplıç’ın güneyinde bulunan köylerde yaşayan Rumların, söz konusu kapının açılmasıyla birlikte Gemikonağı’nda bulunan plajlara akın edeceğini, böylece de bölgeye canlılık geleceğini ifade etti.

banner134
Oktay: Aplıç Kapısı Kıbrıs’ın tüm kuzeybatısını etkileyecek

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Aplıç Kapısı’nın sadece Lefke bölgesini değil, Kıbrıs’ın tüm kuzeybatısını etkileyeceğini söyledi.

Oktay, “Aplıç Kapısı, Gaziveren’den Poli’ye, Gemikonağı’ndan Trodos’a kadar olan Kıbrıs’ın kuzeybatısını önemli bir şekilde etkileyecek bir kapıdır” şeklinde konuştu.

Trodos bölgesinde yaşayan insanların en yakın denize gitmek için Aplıç’ı kullanacağını belirten Oktay, “Denize gitmek için Aplıç’ı kullanacak olan kişiler, Poli veya Limasol’a gitmeye oranla en az 40 dakika daha az mesafe gidecekler. Bu da Kıbrıs’ın kuzeybatısındaki ulaşım olanaklarının kısa sürede etkin olarak kullanılmasını sağlayacak” dedi.

Oktay, Aplıç Kapısı’nın iki toplum arasındaki insani ilişkilerin gelişmesine ve ticari hareketliliğin artmasına neden olacağını belirterek,  söz konusu kapının yaz dönemlerinde deniz, kış dönemlerinde ise kar turizmine yönelik kullanılacağını ve bunun da bölgeye hareketlilik getireceğini kaydetti.

Hızlı: Lefke çıkmaz sokak olmayacak ama koridor olacak

Lefke ve Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Aplıç Kapısı’nın açıldığı ilk anda bölgeye ekonomik yönden katkı yapacağını düşünmediğini belirtti.

Hızlı, Aplıç’ın güneyinde bulunan köylerde yaşayan kişilerin yaşlı kesim olduğuna dikkat çekerek, söz konusu yaşlı kesimin bölgeye fazla gelmesini beklemediğini, ancak bölgedeki diğer kesimlerin denize ulaşmak için Aplıç Kapısı’nı kullanacağını söyledi.

Gemikonağı bölgesinde alışveriş ve eğlence yerleri olduğu için orada bir hareketlilik olabileceğine dikkat çeken Hızlı, Lefke’nin ise turizm açısından gelişebileceğini kaydetti.

Hızlı, Aplıç Kapısı’nın sadece bir geçiş güzergahı olacağını ve Lefke’nin merkezine çok fazla katkısının olmayacağını söyleyerek, “Lefke artık çıkmaz sokak olmayacak ama koridor olacak” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75