Aplıç Kapısı çok gecikti

Türk tarafı, Lefke bölgesinin dört gözle açılmasını beklediği Aplıç Kapısı’yla ilgili altyapı ihalesine bile çıkmadı. Bölgeye ne elektrik, ne telefon gitti, kabinlerle ilgili de çalışma yok. Rum tarafının çalışmaya başladığını gören bölge sivil toplum örgütleri, isyanını KIBRIS’a değerlendirdi

Aplıç Kapısı çok gecikti
  • 31 Mart 2018, Cumartesi 10:07

Ahmet KARAGÖZLÜ

KKTC’nin batısındaki, narenciyesiyle ünlü yeşil Lefke ilçesinde tüm gözler, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla ilgili gelecek olumlu bir kararda. Ancak, Aplıç Kapısı’nın açılması için yıllarca mücadele eden birçok sivil toplum örgütüyle bölge halkı, Kıbrıs Türk tarafının altyapı çalışmalarıyla ilgili devletin halen bir adım atmamasına, “isyan edecek” noktaya geldi.

Aplıç Kapısı’nın açılması, 1974’ten önce 53 köyün merkezi olan Lefke’nin, hem eski cazibeli günlerine yeniden dönmesi, hem de “çıkmaz sokak” olmaktan kurtulması için atılan en büyük adım olarak görülüyor.

Lefke bölgesinde yaşayan vatandaşlar KIBRIS’a açıklamalarda bulunarak, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla birlikte özellikle Marathasa köyleriyle Lefke’nin yakınlaşacağını söylüyor.

Ayrıca vatandaşlar, Trodos’ta yaşayan yaklaşık 20 bin kişinin en yakın deniz için 1.5 saatlik mesafede olan Limasol’a gitmesi gerektiğini, ancak Aplıç Kapısı’nın açılması durumunda, denizin 20 dakikalık mesafede olacağını, bunun da Lefke ve bölgesine büyük bir kazanç sağlayacağını ifade ediyor.

Vatandaşlar, Mağusa’da Akyar Sınır Kapısı’nın oluğunu ve Derinya ile Akyar Kapısı arasında çok fazla mesafe bulunmadığını söyleyerek, Lefke bölgesinin sınır kapısına daha çok ihtiyacı olduğunu belirtti.

Derinya’nın Aplıç Kapısı’ndan önce açılması durumunda Aplıç’ın açılmayacağı görüşünde olan vatandaşlar, geçmişte Bostancı ve Yeşilırmak kapılarının açılışı sırasında aynı sorunu yaşadıklarını anımsattı.

Lefke ve Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, “Aplıç hazır olsa bile Derinya’yı bekleyeceğiz” diyerek, her iki kapının da eş zamanlı olarak açılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay ise Rum tarafının, geçmiş yıllarda Aplıç’ın açılışına karşılık aynı değerde bir kapının açılmasını istediğini, bu sebeple de daha önce Aplıç’a karşılık Erenköy ve Kiracıköy kapılarının açılmasının konuşulduğunu, daha sonra ise Aplıç’a karşılık Derinya Kapısı’nın açılması üzerine mutabakata varıldığını ifade etti.

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, yaklaşık 15 yıl önce, “Aplıç Hemen Şimdi” sloganıyla sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde başlatılan mücadelenin henüz sonuca ulaşamadığına işaret ederek, Aplıç ile beraber Derinya Kapısı’nın da mümkün olan en erken zamanda açılmasının elzem olduğunu ancak geçmişte öncelik hakkının, Bostancı – Astromerit, Yeşilırmak – Pirgo ve Lokmacı Kapılarına verildiğinden Aplıç’a sıra gelmediğini vurguladı.

Hızlı: Derinya açılırsa Rumlar Lefke’de işi zora sokabilir

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Derinya Kapısı’nın açılmasına tam destek verdiklerini ancak Aplıç Kapısı ile eş zamanlı açılmaması halinde, geçmişte yaşanan tecrübelere dayanarak Aplıç’ın açılmasını istemeyen Rumların Lefke’de işi zora sürebileceklerini vurguladı.

Hızlı, Aplıç konusu gündeme geldiğinde, Güney’deki yetkililerin sürekli Aplıç Kapısı’na karşılık farklı kapılar öne sürdüğünü anımsatarak bunların bir tanesinin Lokmacı Kapısı olduğunu söyledi.

Lokmacı Kapısı’nın 3 Nisan 2008’de açıldığını hatırlatan Hızlı, Lokmacı’nın ardından Aplıç Kapısı’nın yine gündeme gelmesine rağmen Kıbrıs Rum kesiminin insani ve sağlık açısından önem taşıyan Pirgo Kapısı’nı önerdiğini ifade etti.

Hızlı, Pirgo ve bölgesinin Lefkoşa’ya ve hastaneye gidiş sürelerinin 3 saate vardığını ve bir kaç deneme ile Pirgo – Yeşilırmak yolunu kullanan bir ambulansın bir saatten daha kısa bir sürede Lefkoşa’ya vardığının gözlemlendiğini belirterek Pirgo Kapısı’ndan sonra Aplıç Kapısı’nın açılmasının sözünü almaları üzerine Pirgo – Yeşilırmak Kapısı’na destek vererek açılmasını sağladıklarını ifade etti.

Kısa bir süre sonra da sıranın Aplıç Kapısı’na geldiğini belirten Hızlı, Güney’deki yetkililerin işi yokuşa sürmek adına Aplıç Kapısı’na karşılık askeri bölge olan önce Kiracıköy daha sonra da Erenköy Kapılarını talep ettiklerini ifade etti.

“Aplıç hazır olsa bile Derinya’yı bekleyeceğiz”

Hızlı, “Bu konular bizleri uzunca bir süre bekletmiş ve KKTC ve Güney arasında ilk kez kapılar konusunda bir mutabakata varılarak Derinya ve Aplıç Kapısı’nın eş zamanlı açılmasına karar verilmiştir” dedi.

Hızlı, “Bizler, Derinya Kapısı’nın Aplıç Kapısı’ndan önce açılması durumunda yine Aplıç Kapısı’nın açılmayacağı, Güney’in işi zora sürme adına açılamayacak başka kapıları talep edeceğini geçmiş yıllardan tecrübe edindiğimizden endişeliyiz” şeklinde konuşarak “Bazı kişilerin olayı farklı yöne çekmesi ve Derinya Kapısı’nın açılmaması gibi bir girişimde olduğumuzu dile getirmesi bizi derinden üzmektedir” dedi.

Tam aksine Derinya Kapısı’nın açılmasına tam destek verdiklerini belirten Hızlı, “Mağusalı dostlarımızdan biraz anlayış biraz hoşgörü ve destek talep etmekteyiz. Bu nedenle Aplıç Kapısı ve Derinya Kapısı’nın varılan mutabakat çerçevesinde eş zamanlı açılmasını talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Aplıç’ın güney tarafında, Rumların, çalışmalara kaldığı yerden devam ettiği haberini aldığını belirten Ahmet Hızlı, güneydeki çalışmalar bitene kadar Kıbrıs Türk tarafında da hazırlıkların tamamlanmış olması gerektiğine dikkat çekti.

Hızlı, “Eğer Aplıç açılmaya hazır olur ve Derinya olmazsa, Aplıç’ın açılmasını istemeyiz. Aplıç hazır olsa bile Derinya’yı bekleyeceğiz” şeklinde konuşarak, her iki kapının da eş zamanlı olarak açılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Oktay: Altyapı çalışmaları ile ilgili ihaleye halen çıkılmadı

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Aplıç’ın güney kısmında, Kıbrıslı Rumların, çalışmalara kaldığı yerden devam ettiğini belirterek, Kıbrıs Türk tarafında ve ara bölgede ise herhangi bir çalışmanın yapılmadığını ifade etti.

Oktay, güneye geçişte kullanılmak üzere kapılara elektrik ve telefon altyapısının götürülmemesinin yanı sıra kabinlerle ilgili de herhangi bir çalışma yapılmadığını belirterek, “Çalışmalar için ihaleye şimdi çıkılırsa, üç aya ancak biter” dedi.

Aplıç ve Derinya Kapıları’nın altyapı ihalelerinin aynı zamanda yapılacağını belirten Oktay, “Güney, yol çalışmalarını her iki tarafta da bitirecek ve biz halen altyapı ihalesi aşamasında olacağız” şeklinde sitemde bulundu.

Ayrıca alt yapı çalışmalarının üç ay sürdüğü düşünüldüğünde, çalışmaların bitme süresinin güneyle aynı zamanı alacağını söyleyen Oktay, altyapı çalışmalarına geç başlanırsa güneyin önümüze geçeceğini ifade etti.

“Derinya daha önce açılırsa Aplıç’ın açılışına engel teşkil edecek”

Oktay, “Geçmiş yıllarda Yeşilırmak Kapısı açılacak diye Aplıç Kapısı geride bırakıldı” diyerek Rum tarafının Aplıç Kapısı’na karşılık aynı değerde bir kapının açılmasını istediğini, bu sebeple de Aplıç’a karşılık önce Kiracıköy ve Erenköy Kapıları, ardından da Derinya Kapısı’nın açılması üzerine mutabakata varıldığını dile getirdi.

Geçmiş yıllarda, diğer kapılarda olduğu gibi Derinya’nın Aplıç’tan önce açılmasının Aplıç’ın açılışına engel teşkil edeceğini belirten Oktay, bu sebeple her iki kapının eş zamanlı olarak açılması gerektiğini vurguladı.

Karlıtaş: Her iki kapının mümkün olan en erken zamanda açılması elzem

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, yaklaşık 15 yıl önce, “Aplıç Hemen Şimdi” sloganıyla sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde başlatılan mücadelenin henüz sonuca ulaşamadığına işaret ederek, Aplıç ile beraber Derinya Kapısı’nın mümkün olan en erken zamanda açılmasının elzem olduğunu söyledi.

Karlıtaş, yaptığı yazılı açıklamada, geçmişte öncelik hakkının, Bostancı – Astromerit, Yeşilırmak – Pirgo ve Lokmacı Kapılarına verildiğinden Aplıç’a sıra gelmediğini vurguladı.

Kapılar konusunda yürütülen müzakere sürecinin, Derinya ve Aplıç Kapılarının birlikte açılması gidişatını getirdiğine işaret eden Karlıtaş, Derinya konusunda yürütülen girişimleri desteklediklerini, buna karşın Derinya’nın öncelikli açılmasının, Aplıç’ın açılışını geçmişte olduğu gibi “bir başka bahara bırakacağını” ifade etti.

Karlıtaş açıklamasında şunlara değindi:

“Geçmişte alınan prensip kararı uyarınca, her iki kapının mümkün olan en erken zamanda açılması elzemdir. Siyasi irade gösterilerek, bu süreç daha fazla sekteye uğratılmamalıdır. Her iki kapının, bulundukları bölgelere olumlu yansıma ve diyalog kültürüne önemli faydası olacağı kesindir.

Özellikle Lefke Aplıç Kapısı’nın, Lefke’nin gelişmekte olan turizm hareketliliğine, sosyo-ekonomik gelişime ve çıkmaz sokak görüntüsüne, olumlu bir katkı yapacağına inanıyoruz. Bu yüzden 15 sene önce de söylediğimiz gibi ‘Aplıç Hemen Şimdi’ diyoruz.”

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık