Ara bölge ihalesi haftaya açıklanacak

Derinya Kapısı’nda Kıbrıslı Rumlar önde iken Aplıç Kapısı’nda ise Kıbrıslı Türkler daha önde… Ara bölgedeki çalışmalar ise UNDP’den kaynaklanan gecikmelerden dolayı yavaş ilerliyor

Ara bölge ihalesi haftaya açıklanacak
  • 29 Ocak 2018, Pazartesi 9:36

Ahmet KARAGÖZLÜ

Aplıç ve Derinya Kapılarının açılabilmesi için yapılan çalışmalarda son aşamalara gelindiği bildirildi.

Derinya’nın açılmaya daha yakın olduğu belirtilirken, Aplıç’ta ise güneyden kaynaklanan sorunlardan ötürü gecikmeler yaşanılabileceği öngörülüyor.

Ara bölge içinse, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) açtığı ihalenin sonuçlandığını ancak ilgili firmaların henüz açıklanmadığını belirten Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, UNDP’den haber beklediklerini dile getirdi.

Kıbrıs Türk tarafında hem Aplıç’ta hem de Derinya bölgesinde geçiş için gerekli olan asfalt çalışmaları ve alt yapı çalışmalarının tamamlandığına dikkat çeken Sivil Toplum Örgütleri (STÖ), geriye sadece elektrik hatları, telefon sistemi ve kabinlerin yerleştirilmesinin kaldığına vurgu yaptı.

Samani: Gecikmeler UNDP’den kaynaklanıyor

Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, Derinya ve Aplıç Kapılarıyla ilgili henüz yeni bir gelişme olmadığını söyleyerek, UNDP’nin ihale sürecini tamamlamasını beklediklerini ifade etti.

Samani, UNDP’nin kendilerine henüz bilgi vermediğini söyleyerek, ara bölgeyle ilgili ihale sürecinin tamamlandığını, ancak UNDP’nin kendilerine resmi olarak bilgi vermediğine vurgu yaptı.

Aplıç ve Derinya Kapılarıyla ilgili UNDP’den kaynaklanan gecikmeler olduğuna dikkat çeken Samani, “UNDP’nin bugün, yarın bize haber vereceğini umuyoruz” dedi.

“Seçimlerin araya girmesiyle işler yarım kaldı”

Samani, Kıbrıs Türk tarafında sadece geçiş için gerekli olan kabinlerin yerleştirilmesinin yanında elektrik, telefon gibi altyapı işlemlerinin kaldığını söyleyerek, erken genel seçimlerin araya girmesiyle de hükümetin yapması gereken işlerin yarım kaldığını belirtti.

Samani, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte çalışmaların devam edeceğini umduklarını belirtti.

Hızlı: Güney yavaş çalışıyor

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Lefke’deki Aplıç Sınır Kapısı ile ilgili Kıbrıs Türk tarafında asfaltlama çalışmalarının bittiğini belirterek, geriye sadece geçiş için gerekli olan kabinlerin ve telefon kablolarının kaldığını ifade etti.

Hızlı, daha önce Yeşilırmak Sınır Kapısı’nda yapmış oldukları uydu ile haberleşme sisteminin Aplıç’ta da yapılabileceğini vurgulayarak, telefon kablolarının yapılmasına gerek olmadığını kaydetti.

Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla ilgili tek sıkıntının güney tarafında olduğunu ifade eden Hızlı, güneyin yavaş çalıştığını iddia etti.

Ayrıca, Güney Kıbrıs’ın henüz asfaltlama çalışmalarını bitirmediğini dile getiren Hızlı, ara bölgenin de bitirilmemesiyle kapının açılışının gecikebileceğini belirtti.

“BM aracılığıyla güneye baskı yapılmalı”

Hızlı, Aplıç Kapısı’nın açılmasında Lefke’deki STÖ’lerin büyük bir rolü olduğunu söyleyerek, gelinen aşamanın STÖ’lerin baskılarının sonucu olduğunu vurguladı.

Aplıç Kapısı’nın bir an önce açılabilmesi için BM aracılığıyla güneye baskı yapılmasını talep ettiklerini ifade eden Hızlı, kendilerinin ayrıca güneyden de yetkili birileriyle görüştüklerini ve kapının hızlıca açılabilmesi için ne gerekiyorsa yapılmasını ilettiklerini belirtti.

“Lefke ve civar köyleri hareketlenecek”

Hızlı, kapının açılmasıyla birlikte Marathasa vadisi üzerinde bulunan köylerin denize ulaşımlarının sağlanacağını ifade ederek, güneyde Trodos’u ziyaret eden turistlerin Lefke’yi de ziyaret edeceklerini kaydetti.

Marathasa vadisi köylerine en yakın konumda olan hastanenin Cengiz Topel Hastane’si olduğuna dikkat çeken Hızlı, Marathasa bölgesi köylülerinin Cengiz Topel’den sağlık hizmeti alabileceklerini belirtti.

Hızlı, kapının açılmasıyla Lefke ve civar köylerine hareketlilik geleceğini söyleyerek, kapının Lefke’nin eski canlı günlerine dönmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Oktay: Güney’in ek süre talebi

Lefke ve Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Aplıç Kapısı’nın açılabilmesi için yapılan çalışmalarda, Kıbrıs Türk tarafının geçiş için gerekli olan yol ve altyapı çalışmalarını tamamladığını söylerken, kabinlerin ve kabin içerisindeki donanımların da sağlanmasıyla Kıbrıs Türk tarafının çalışmalarının sona ereceğini ifade etti.

Oktay, güneydeki yol çalışmalarının normalde mart sonuna doğru bitmesi gerektiğini, ancak ilgili firmanın yetkililere mart sonuna doğru yolu bitiremeyeceğini açıklamasıyla ek süre talep ettiklerini dile getirdi.

“Ara bölgenin yapım süresi 4 ay olacak”

Ara bölgede yol yapımı ve gerekli altyapı yatırımları adına açılan ihalenin 19 Aralık 2017’de sonlandığını ifade eden Oktay, iki firmanın ihaleye teklif verdiğini söyledi.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan ihale sonucunun ardından yaklaşık 300 metrelik olan ara bölgedeki yolun yapım süresinin 4 ay olarak açıklandığını dile getiren Oktay, ara bölgeyi hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum firmaların ortak çalışarak tamamlayacaklarını vurguladı.

Oktay, hedeflerinin kapının mayıs sonuna doğru açılması olduğunu ifade ederken, ayrıca çalışmaların hız kazanabilmesi için de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Dağlı: Güney üzerine düşen görevi yaptı

Mağusa İnisiyatifi Başkanı Okan Dağlı, Güney Kıbrıs’ta Derinya Belediyesi’ne ait sınıra kadar olan yaklaşık 300 metrelik yolun asfaltlanma çalışmasının sona erdiğini belirterek, güneyin üzerine düşen görevi yaptığına dikkat çekti.

Dağlı, Kıbrıs Türk tarafında sınıra kadar olan yolun gerek Derinya Plajı’nı kullananlar, gerekse o bölgede sulu ziraat yapan kişilerce günlük hayatta kullanılmasından dolayı zaten asfalt olduğunu ancak yine de ara bölgeye kadar olan 2800 metrelik yolun yeniden asfaltlanmasının tamamlandığını, ayrıca gerekli olan altyapı çalışmalarının da yapıldığını söyledi.

“Elektrik altyapısı tamamlanmadı”

Derinya Kapısı’nın açılması için telleme çalışmalarının bittiğini ancak maliyetli olan elektrik hatlarının henüz çekilmediğini söyleyen Dağlı, “Elektrik altyapısı tamamlanmadan kabinler için gerekli organizasyon yapılamaz” dedi.

Dağlı, aralık sonunda ara bölge için BM’nin açmış olduğu ihalenin sonlandığını belirterek, hem kuzeydeki hem de güneydeki firmalar tarafından teklif verildiğini ve kazanan firmaların bu hafta değerlendirileceğini söyledi.

“İlk biten kapı hemen açılmalı”

Geçmiş hükümetin Aplıç Kapısı bitirilmeden Derinya Kapısı’nın da açılmayacağını ve her iki kapının da eş zamanlı olarak açılacağını söylediğini belirten Dağlı, hükümetlerin bu konudaki pozisyonunun önemli olduğunu ifade etti.

Dağlı, “Biz niye Aplıç’ı beklemek zorundayız?” diyerek, önümüzün yaz mevsimi ve turizm zamanı olduğuna dikkat çekti.

Yol çalışmalarının bitmesi durumunda boşuna Aplıç’ın beklenilmemesi gerektiğini söyleyen Dağlı “Aplıç bitince o da açılsın ama eşzamanlı olması şart değil” diyerek ilk biten kapının hemen açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Atai: Derinya Belediyesi ile temas halindeyiz

Mağusa Suriçi Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Atai, güneyin çevre düzenlemesi dahil olmak üzere her konuda hazır olduğunu iddia ederek Derinya Belediyesi başkanıyla da temas halinde olduklarını ifade etti.

Atai, Kıbrıs Türk tarafının asfaltlama çalışmalarını tamamladığını söyleyerek, yolun Kapalı Maraş’a bakan kesiminin de tellerle ve brandalarla kapatıldığını kaydetti.

Elektrik, telefon ve kabinlerle ilgili şu ana kadar herhangi bir adım atılmadığına da dikkat çeken Atai, Kıbrıs Türk tarafının hâlâ altyapı sorunlarını aşamadığını belirtti.

“Kıbıslı Rumlarla ortak projelerimiz var”

Atai, Mağusa ve Derinya’yla ilgili Kıbrıslı Rumlarla birlikte “Anagenisi Deryneia” (Derinya’nın Yeniden Doğuşu) adlı ortak bir projelerinin olduğunu belirterek, bu projeyle Mağusa ve Derinya halkını yakınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bu projeyle Kıbrıslı Rumlarla birlikte belgesel filmleri çektiklerini, master şefle çalıştıklarını, duvar projesi yaptıklarını ve turizm destinasyonu yaptıklarını belirten Atai, bu projeyle birlikte iki toplumu yakınlaştıracaklarını ifade etti.

“Turizm destinasyonuyla birlikte Mağusa canlanacak”

Atai, “Anagenisi Deryneia” adlı projeyle birlikte yapmış oldukları turizm destinasyonuyla, turistlerin Ayia Napa’dan başlayacak olan gezi turlarıyla öncelikle Derinya’ya gideceklerini söyleyen Atai, Derinya’dan sonra da tarihi Mağusa Suriçi kentini gezeceklerini ve böylelikle Derinya ve Mağusa’nın birbirlerine daha da yakınlaşacağını vurguladı.

Turizm destinasyonuyla ilgili olarak hem Mağusa Belediyesi başkanıyla hem de Derinya Belediyesi başkanıyla görüştüklerini ifade eden Atai, her iki belediye başkanından da destek aldıklarını vurguladı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 17 12 3 2 23 39
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 17 12 2 3 21 38
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 17 12 0 5 20 36
4 CİHANGİR GSK 17 9 3 5 4 30
5 GÖNYELİ SK 17 9 2 6 6 29
6 LEFKE TSK 17 8 4 5 5 28
7 ÇETİNKAYA TSK 17 8 4 5 2 28
8 TÜRK OCAĞI LİMASOL 17 8 3 6 11 27
9 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 17 8 2 7 -3 26
10 BAF ÜLKÜ YURDU 17 7 4 6 8 25
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 17 5 4 8 -4 19
12 BİNATLI YSK 17 4 2 11 -15 14
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 17 3 5 9 -20 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 17 2 7 8 -23 13
15 ESENTEPE KKSK 17 3 1 13 -19 10
16 GİRNE HALK EVİ 17 2 2 13 -16 8
yukarı çık