Ara bölgede oyunlar oynandı, uçurtmalar uçuruldu

banner37

Askersiz Lefkoşa İnisiyatifi'nin ortak çağrısı ile ‘Askersiz Lefkoşa’ eylemi gerçekleştirildi. YKP basın bürosundan yapılan açıklamada, daha önceleri Lefkoşa’nın her iki kesiminde eş zamanlı düzenlenen eylemin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ortak gerçekleştirildiği belirtildi.

Ara bölgede oyunlar oynandı, uçurtmalar uçuruldu
banner90
banner99

Dünkü eylemde, Sarayönü Meydanı’nda toplanıp Lokmacı geçiş noktasına yürüyen eylemciler, Ledra-Lokmacı geçiş noktasının her iki yanında Türkçe ve Rumca olarak ortak açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, bir kez daha Lefkoşa’nın askersizleştirilmesi talebinin dile getirilmesinin ardından eylemciler, Lefkoşa’nın güneyinden ateşkes hattına yanaştı ve Yediler Bölgesinin bulunduğu yerden ara bölgeye girdi.

Ara bölgede bir saat kalan eylemciler burada top oynayıp uçurtma uçurdu, dans etti.

"Sınırları kabul etmiyoruz"

Kısa bir forum yapan eylemciler, sınırları kabul etmediklerini ifade ettiler.

Forum sırasında girilen alanın sivillerin kullanımına açılarak “barış meydanı” haline dönüştürülmesi için girişim yapılması önerisi kabul gördü.

Son konuşmayı Murat Kanatlı yaptı.

banner134
Kanatlı, daha güçlü ve daha kalabalık olarak başka bir yerden ateşkes hattına barışçıl müdahale yapacaklarını belirterek, tüm askerlerin adadan ayrılıncaya, ada tamamen askersizleştirilinceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.

Etkinlik, eylemcilerin kortej halinde ara bölgeden çıkıp Ledra geçiş noktasına ulaşmasıyla sona erdi.

İki dilde okunan ortak açıklama

İki dilde okunan ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Son 11 yıldır Askersiz Lefkoşa için, hayatlarımızın askersizleştirilmesi için yürüyoruz. Geçen yıl ilk kez birlikte yürüdük, Güney’den Kuzey’e ve Kuzey’den Güney’e, bu yıl da aynısını yapacağız. Bu yıl, Askersiz Lefkoşa yürüyüşü, müzakerecilerin Kıbrıs sorununun çözümü için kritik bir noktada bulunduğu dönemde yapılıyor. Lefkoşa surlariçini ikiye bölen ‘sınırları’ geçerek, geçen yıl ilk kez yaptığımız gibi, kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye ortak bir rotayla Yeniden Birleşmiş Askersiz bir Kıbrıs talep edeceğiz.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk aktivistlerin yıllardır beraber mücadele ettiği, Kıbrıs’ın tamamen askersizleşmesi talebimizden vazgeçmiyoruz. Federal Kıbrıs’ta yeni bir güvenlik sistemi gerekeceğine inanıyoruz, fakat orta vadede güvenlik duygusunun, ancak bir bütün olarak Kıbrıs'ın federal politik bilincinin inşasına dayanabileceğini biliyoruz. Herhangi bir ordu güvenliğin garantisini veremez. Sadece Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortaklaşa adadaki güvenliği sağlayabilir.

Biz Yeşil hattın iki tarafındaki Kıbrıs insanları olarak, yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs isteyen herkesi, adada bulunan tüm ordulara karşı olmaya çağırıyoruz. Güçlerimizi birleştirerek, ülkenin Türk-Yunan-İngiliz-Birleşmiş Milletler ve iki Kıbrıs ordusu fark etmeden tüm ordulardan askersizleşmesini talep edelim ve birbirimize destek olalım. Hala verilecek çok mücadelemiz var ve yerli-yabancı son asker, asker olmayı bırakana kadar mücadeleyi birlikte vereceğiz.“

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75