Araba demeye bin şahit ister

banner37

Kamuya “ihalesiz” alınan ve “kibrit kutusuna” benzerliği nedeniyle alay konusu da olan elektrikli araçlar, ilk yağmurda döküldü. Etine dolu kişilerin içine girmeye zorlandığı elektrikli araçlar, yağışlı havalarda içine su almaya, seyir halindeyken de bazı aksamları koparak yollara düşmeye başladı

Araba demeye bin şahit ister
banner99

DEVLETE “971 BİN 712” TL’LİK KAZIK… 971 bin 712” TL ödenerek devlete alınan 42 adet elektrikli araç kamu hizmeti için yollara çıktı ama daha ilk yağmurda içleri su aldı. İhalesiz alınan ve devletin ciddi şekilde zarara uğratıldığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere hedef olan araçların devlet için “büyük kazık” oldukları yorumlarına neden oldu.

Emine UYSAL ÇALUDA

Devletin yaklaşık 1 milyon TL zarara uğratıldığı suçlamalarına hedef olan “42 adet elektrikli aracın” daha ilk yağmurda “tekne” gibi su alması, akıllara durgunluk verdi.

“Maliyeti az” diye, “araba mı”, yoksa “4 tekerlekli bisiklet mi” belli olmayan “kibrit kutusunu” çağrıştıran elektrikli araba alımıyla ilgili tartışmalar hala sürüyor.

Kamu görevi için yollara çıkan elektrikli araçların ilk yağmurda dökülmesi, alay konusu da oldu.

Elektrikli araçların içi ilk yağmurda su aldı. İçine yağmur suyu dolan “elektrikli arabaların” el freninin altından kendiliğinden dışarıya su aktığı görülüyor.

Bazı devlet dairelerine alınan ancak memurların “güvenli” bulmadığı için kullanmaktan kaçındığı araçların, yağmurda içinin su ile dolması, “devletin parasına yazık edildi. Devlet resmen dolandırıldı” yorumlarını da beraberinde getirdi.

Maksimum 60 kilometre hızla gidebilen elektrikli araçların seyir haldeyken lamba gibi bazı aksamlarının da kopup düştüğü iddia edildi.

Halkı kırıp geçiren ekonomik krize rağmen, siyasilerin devlet kaynaklarını bu denli umursuzca har vurup harman savurması ise vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Süreç nasıl gelişmişti?

Maliye Bakanı Serdar Denktaş döneminde işlemleri başlatılan 42 adet elektrikli aracın alımını, yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi (UBP-HP) koalisyon hükümeti kucağında bulmuş ve araçların alımı gerçekleşmişti.

İhalesiz alınan 42 adet elektrikli aracın bazıları daha ilk günden arızalanması bir yana, alım fiyatları ve ihaleye çıkılmaması, tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Ayrıca bu araçların “otomobil” sınıfına mı, yoksa “4 tekerlekli motosiklet” sınıfına mı girdiği de ayrı bir tartışma yaratmıştı.

Devletin, tanesini KDV hariç 4 bin dolara, yani o günkü kurla yaklaşık 23 bin 136 TL’ye aldığı bu araçların piyasa değeri, araç alım satımı ile ilgili internet sitelerinde yaklaşık 8 bin 937 TL, yani bin 550 dolar civarında.

Yani KDV hariç toplam değeri 376 bin 404 TL olması gereken 42 araç için yine KDV hariç 971 bin 712 TL ödendi.

Ayrıca bu araçlardan ikisinin kısa süre önce bozulup, yolda kalması da araç alımıyla ilgili akıllardaki soru işaretlerinin üzerine tuz biber olmuştu.

Söz konusu araç alımı ile ilgili dosya, araştırılmak üzere Başbakanlık Denetleme Kurulu’na iletildi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Meftun Orkun, devlete alınan elektrikli araçlarla ilgili dosyanın kendilerine ulaştığını ve araştırma yapmalarının istendiğini doğrulamıştı.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli ise bu araçların ihaleye çıkılmadan alınmasının nedeninin tek ithalatçı ve tek satıcı firma olmasından kaynaklandığını belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75