Aracın değeri artarsa, sigorta bedeli de artar

banner37

Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı, araç sigortası fiyatlarını da etkiledi. KKTC Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Genel Sekreteri İbrahim Kavçın, araç sigorta bedellerindeki artışın zam olmadığını söyledi:

banner87
Aracın değeri artarsa, sigorta bedeli de artar
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı nedeniyle ülkede elektrikten, ekmeğe kadar her şeye zam gelirken, bu durum araç sigortalarını etkiledi.

Sigorta şirketleri sigorta fiyatlarını yükseltmedi ancak TL’nin değer kaybı nedeniyle ülkede sterlin, dolar ve Euro olarak satılan araçların değeri arttı. Bu durum da beraberinde sigorta bedellerinin artışını getirdi.

Araç sigorta bedellerindeki artış, kamuoyunda ‘zam yapıldı’ olarak algılandı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KKTC Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Genel Sekreteri İbrahim Kavçın, sigorta ücretlerinin artmasının nedenin 6 ay önce 10 bin sterlin olan arabanın fiyatının TL karşılığının 50 bin lira civarındayken, şimdi 10 bin sterlin olan bir arabanın fiyatının 80 bin TL civarında olması olduğunu anlattı.

Kavçın, bu durumda da araçların sigorta değerlerinin ister istemez arttığını ifade etti.

 

“Parça fiyatları da arttı”

Kavçın, yine TL’nin değer kaybı ile bağlantılı olarak Euro, sterlin ve dolar olarak alınan araç fiyatlarının da arttığını söyledi ve ülkedeki sigorta şirketlerinin minimum kârla çalıştığını anlattı.

İbrahim Kavçın, “biz vatandaşın durumunun fakındayız ve zam yapacak kadar acımasız değiliz. TL’nin değer kaybı nedeniyle araçların sigorta değerleri artmıştır” dedi.

 

“Sektörde ciddi bir rekabet var”

Ülkede 30 tane sigorta şirketi olduğunu söyleyen Kavçın, böyle bir rekabet ortamında hiçbir şirketin zam yapmansın mümkün olmadığını ifade etti.

Kavçın, bu kadar şirketin bulunduğu bir ortamda hangi şirketin yüzde 100 zam yapmaya cesaret edebileceğini sordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75