banner6

Aranan 6 kişinin de kalıntılarına ulaşıldı

banner37

Kayıplarla ilgili özverili çalışmalardan birisi daha sonuç verdi. Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bağlı uzman araştırma ekibi, Mehmetçik’te göl kenarında yaptığı çalışmalardan olumlu sonuç aldı

Aranan 6 kişinin de kalıntılarına ulaşıldı
banner150

banner150 banner150

Elmas TOKAY

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kısa bir süre önce bir ekiple yeniden kazıya başladığı ve toplu mezar olduğu tahmin edilen Mehmetçik’teki göl bölgesinde 1974 yılında kaybolan 6 Rum’a ait kalıntıların tamamına ulaşıldı.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi’nden alınan bilgiye göre, antropolojik ve DNA analizlerinin yapılabilmesi için dün itibarıyla kalıntılar laboratuara taşınmaya başlandı.

KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofis yetkilisi, kazının bu bölgede henüz tamamlanmadığını ve genişletme çalışmalarıyla birlikte titizlikle devam ettiğini söyledi.

Diğer bölgelerde de kazılar sürüyor

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Türk Üye Ofisi yetkilisi, 9 ekiple kazıların devam ettiğini söyledi. Şu an Mehmetçik, St. Hilarion bölgesi, Vadili, Haspolat, Akdeniz, Gazimağusa, Metehan, Minareliköy ve Güney Kıbrıs’ta Athalassa’da devam eden kazılar olduğunu belirten ofis yetkilisi, kısa bir süre önce de St. Hilarion’da 2 Kıbrıslı Rum’a ait kalıntı bulunduğunu hatırlattı ve diğer kazılarda henüz bir kalıntıya ulaşılamadığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 07:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104