Arasta doldu taştı,esnafın yüzü güldü

banner37

Arasta doldu taştı,esnafın yüzü güldü
banner90
banner8

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından dün gerçekleştirilen “Yeni Yılda Arasta İndirim Günü” etkinliğine halk yoğun ilgi gösterdi

“DEVAMI GELMELİ”…

“Yeni Yılda Arasta İndirim Günü” sayesinde aylar sonra iş yapabildiklerini belirten bölge esnafı, Arasta bölgesinin canlanabilmesi için bu tür etkinliklerin devamının gelmesini talep etti. LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise bu talebi yerine getirebilmek için belediye olarak ellerinden geleni yapacaklarını, ancak bu etkinliklerin oldukça maliyetli olduğunu, bu yüzden de merkezi hükümetin bu canlılığı yakalayabilmek için büyük katkılar sağlaması gerektiğini ifade etti.

Ahmet UÇAR

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından Kıbrıs Online ana sponsorluğunda dün gerçekleştirilen “Yeni Yılda Arasta İndirim Günü” etkinliğine halk büyük bir katılım gösterdi. Etkinlikte,  Kumarcılar Hanı yakınında, Büyük Han’da, Arasta’da ve Lefkeliler Meydanı’nda konser performansları, dans gösterileri, çocuk atölyeleri ve oyunları, kukla gösterileri gerçekleştirilirken, çarşı esnafı da aylar sonra satış yapabilmenin mutluluğunu yaşadı. Etkinlikte kedi kostümlü maskotlar ve Lefkoşa Gezi Treni de özellikle çocuklar tarafından büyük bir ilgi gördü.

   KIBRIS’a konuşan bölge esnafları pandemi sürecinin başlamasından bu yana iş yapamayacak duruma geldiklerini anımsatarak, LTB tarafından organize edilen bu etkinlikle aylar sonra nefes alabildiklerini dile getirdi.Esnaflar, genellikle turistlerin ya da Güney Kıbrıs’a gitmek için buradan geçen yerli halkın bölgeye ilgi gösterdiğini ifade ederek, bu etkinlikle vatandaşın Arasta ve Büyük Han’a kavuştuğunu ve Arasta bölgesinin canlanabilmesi için bu tür etkinliklerin devamının gelmesi gerektiğini vurguladı.

   LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise KIBRIS’a yaptığı açıklamada esnafın kaygılarına cevap vererek, bu tür etkinliklerin devam etmesi ve bu bölgenin canlılığının sağlanabilmesi için belediye olarak ellerinden geleni yapacaklarını, ancak yüksek maliyetler nedeniyle merkezi hükümetin de bunun için büyük katkılar koyması gerektiğini vurguladı.

Harmancı: Etkinliklerin devamı için elimizden geleni yapacağız

   LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Arasta’nın ekonomik sarsıntıyı en ağır şekilde yaşayan bir bölge olduğunu belirterek, pandemi süreci nedeniyle Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapatılmasının esnafa büyük darbe vurduğunu kaydetti. Bölgedeki esnafların turizme dayalı iş yaptıklarını anımsatan Harmancı, esnafın pandemiyle birlikte bundan ciddi şekilde mahrum kaldığını ifade etti.

   Harmancı, ülkenin 10 Mart’ta kapanmasının ardından esnafın içinden çıkılamaz bir duruma girdiğine işaret ederek, “Bizler de birkaç kez gelgit yaşadık aslında. Daha önce planladığımız bazı etkinlikler vardı ama Sağlık Üst Kurulu’nun tüm etkinlikleri yasaklamasıyla birlikte bunları gerçekleştiremedik. ‘Hazır yeni yıl geliyor’ dedik. Sağlık Üst Kurulu da bazı uygulamaları gevşetince açık havada herkesin eğlenebileceği güzel bir etkinlik tasarladık. Ekip arkadaşlarım çok iyi bir iş çıkardı. 5 ayrı sahne de dolu dolu, her köşeye nüfus edebilen, her dükkan sahibinin önünden insanların geçebileceği, ekonomik canlılık sağlayabilecek bir etkinlik düşündük. Tüm insanlar da buna katkı koydu, sağ olsunlar. Herkes çok güzel bir gün geçiriyor. Esnaf, mutlu; insanların çoğu gülüyor” şeklinde konuştu. Yerli halkın restoran ve kafeler yönünden Surlariçi’ne sahip çıktığının altını çizen Harmancı, ancak alışveriş anlamında büyük bir boşluğun söz konusu olduğunu söyledi.

 Harmancı, bu etkinliğin düzenlenmesiyle yerli halkın alışveriş yapmasını da tetiklediklerini belirterek, LTB’nin bu etkinlik için büyük bir yatırım yaptığını anlattı.Harmancı, “Keşke Turizm Bakanımız, İçişleri Bakanımız burada olsaydı. Çünkü bu insanların morale, yanlarında durulmasına büyük bir ihtiyacı var. Umarım merkezi hükümet de bunu görür ve bu alana yönelik başka adımlar da atabiliriz. Umarım pandemi de daha kötü bir hal almaz ve bu etkinliklerin devamını getirebiliriz” dedi.

   Bu etkinliklerinin devamı noktasında belediye olarak birtakım planlarının olduğuna dikkat çeken Harmancı, ancak her şeyin maddi güce bağlı olduğunu kaydetti.Harmancı, her etkinliğin yaklaşık 100 bin TL’lik bir maliyetinin olduğunu bildirerek, esnaftan bir beklentilerinin olmadığını ancak merkezi hükümetin bu süreçte katkı koyması gerektiğine vurgu yaptı.Harmancı, etkinlikleri devam ettirebilmek ve canlılığı sağlayabilmek için Belediye olarak ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Umarım sağlık koşulları da el verir” dedi.

banner134
Esnaflar ne dedi? Esnaflar ne dedi? Esnaflar ne dedi? Esnaflar ne dedi?

Rüştiye Gökpınar:

   “Ben arabamı 10 Mart’ta burada bırakıp gittim, çok üzüldüm. Arasta, o kadar sakindi ki iş yapamıyorduk. Bugünkü etkinlikte insan yoğunluğu çok iyiydi, her şey kontrol altındaydı, herkes maskelerini takıp geldi. Ben LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya buradan çok teşekkür ederim, iyi bir etkinlik yaptı. Az da olsa esnafa bir can suyu oldu. Bence iyi oldu. Bundan 8 ay önceki işi söylemiyorum, o mümkün değil zaten ama halk da destek verdi. Herkese teşekkür ederim. Yerli halk Arasta’ya kavuştu. Normalde esnaflar sadece turistlere çalışıyordu ama bugün yerli halk Arasta’ya sahip çıktı. Harmancı halktan destek aldı. Çünkü sevilen ve Lefkoşa’ya hizmet veren bir başkan, Arasta bu yüzden bu yoğunluğu yaşadı. Esnafın canlanması için bu etkinliklerin devam etmesini istiyorum.”

Ömer Cabacaba:

   “Bu etkinlik sayesinde ufak da olsa bir canlılık oldu, etkinlik fena değil. Buraları en azından insan gördü. Daha önceleri buralarda kimse yoktu, kimse buraya uğramıyordu. Arasta pandemi sürecinden beri bomboştu. Şimdi burası insan doldu, ufak tefek alışverişler de oldu. Kötü değil. Burası tamamen ölmüştü, eğer bu etkinliklerin devamı gelirse Arasta canlanır. Bugünkü durum aslında emekleyen bir insanın ayakları üzerinde yürümesine benziyor, olay bu. Emeklemekten vazgeçtik ayaklarımızın üzerinde durduk şu anda.”

Aydan Lisaniler:

   “Etkinlik sayesinde biraz iş yapabildik. Aslında ben çok bir şey beklemezdim çünkü insanlarda ekonomik kriz var, bunun yanında hastalık da var. Özel sektör dibe vurdu. Bir kısım insan işsiz kaldı ama yine de bu etkinlikle bir canlılık oldu, bir şeyler satabildik. İnsanlar dışarı çıktı, çocuklar eğlendi. Bu etkinlik sayesinde yerli halk bu bölgeye geldi. Yerli halkı Büyük Han’a çekmek büyük bir başarı. Mehmet Harmancı’yı tebrik ederim. Hakikaten güzel bir etkinlik yaptı, reklamı güzel yaptı, halka duyurdu. İnsanlar geldi, eğlendiler, bir şeyler yediler, bir şeyler aldılar. Bu etkinliklerin devamını bekliyoruz.”

Günay Keçeci:

   “Bu etkinliklerle hiçbir şey olmasa bile en azından halkımız bir alışkanlık kazanır. Çünkü biliyorsunuz burası Güney Kıbrıs’a bir geçiş bölgesiydi ve genellikle insanlar geçerken dükkanlara uğruyordu. İnsanlar bu etkinliğin ardından şimdi bilinçli bir şekilde gelecekler. Ben her zaman söyledim bunu: Biz hiçbir şey satmasak bile açma taraftarıyız. Çünkü kapalı olduğu zaman ‘Bu han kapalı’ deniyor. İşte böyle etkinlikler insanların ayaklarını buraya alıştırıyor ve çocuklarını emniyetle gezdirebilecekleri, çocukların koşabilecekleri, yemek yiyebilecekleri güzel bir ortam. Burada el işi ürünler yapılıyor, insanlar burada değişik şeyler bulabiliyor. Yılbaşı, bayram, doğum günü gibi özel günler için özel hediyeleri burada bulabilme olanakları var. Dışarıda birbirine benzeyen ürünler var, oysa Büyük Han’da insanların kendi elleriyle yaptığı ürünler, maliyetini karşılayamayacak fiyatlarda satılıyor. Bu yüzden bu etkinliği gerçekleştirenlere, etkinliğe sponsor olanlara ve gelenlere çok teşekkürler.”

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 11:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz M Kent
Aziz M Kent - 1 ay Önce

Bravo Sn Mehmet Harmanci Baskan
INSALLAH baskalarina da ornek olursun
Saygilarimla

SIRADAKİ HABER

banner75