banner6

Arasta esnafı Euro’ya geçti, vatandaş şikayet etti

banner37

Ticaret Dairesi, Arasta’da sadece ‘Euro’ etiketi kullanan esnafa ceza yazdı. Daire, yasa gereği etiket ve listelere satış fiyatlarının ‘TL’ olarak da yazılması zorunluluğunu hatırlatırken; esnaf “Türk müşteri gelmiyor, hep turiste iş yapıyoruz” dedi

Arasta esnafı Euro’ya geçti,  vatandaş şikayet etti
banner150 banner150 banner151 banner143

ESNAF, “YASAYA UYMAM” DİYOR… Arasta esnafının birçoğu, Mal ve Hizmetler Yasası’nın 13’üncü maddesi ve 40/2003 sayılı Tüketicileri Koruma Yasası altında çıkarılan “Etiket, Tarif ve Fiyat Listeleri Tüzüğü’nün” 8-1(2) maddesi gereğince, etiket ve listelere, satış fiyatlarının “Türk Lirası” şeklinde yazılması zorunluluğuna uymayacağını belirtti. Yapılan uygulamanın turizm bölgesi olan Arasta’yı çökerteceğini savunan esnaf, 300’ün üzerinde ürün çeşidi olduğunu ve her birine fiyat eklemenin zor olduğunu savundu.

CEZA KESİLMEYE BAŞLANDI…  Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar ise, ilgili yasanın 1977 yılından bu yana var olduğuna işaret ederek, 2005 yılında Tüketiciler Yasası’nda, tüketim mallarının TL cinsinden olacak diye madde konulduğunu anımsatarak, yasaya uymayan esnafa ceza kesilmeye devam edileceğini vurguladı. Gökpınar, “Vatandaş, satın alacağı ürünün fiyatını görmek istiyor. TL fiyatı mutlaka ürünlere konulacak, bu zorunluluktur. Euro fiyat eklemelerine bir şey demedik ancak TL mutlaka olacak” dedi.

Serap ŞAHİN

   Başkent Lefkoşa’da, Arasta bölgesinde faaliyet gösteren çoğu esnaf, yasa ve tüzüklere rağmen etiket ve listelerine satış fiyatı olarak TL yerine Euro yazıyor ve bu yasal zorunluluğa uymayacağını söylüyor.

   Uzun yıllar “sinek avlayan” Arasta esnafı, Lokmacı Kapısı’nın açılmasının ardından, güneyden yaya olarak geçen turistler ve Rumların yaptığı alışverişler yüzünden nispeten daha iyi bir konuma geldi.

   Bu durum, esnafın, etiket ve listelerine de Euro olarak yansıdı.

   Mal ve Hizmetler Yasası’nın 13’üncü maddesi ve 40/2003 sayılı Tüketicileri Koruma Yasası altında çıkarılan “Etiket, Tarif ve Fiyat Listeleri Tüzüğü’nün” 8-1(2) maddesi gereğince, etiket ve listelere satış fiyatlarının “Türk Lirası” veya “TL” şeklinde yazılması zorunluluğu var.

   Tüm sözlü ve yazılı uyarılara rağmen buna uymayan Arasta’daki birçok esnaf, sattıkları ürünlere sadece “Euro” etiketi koydukları gerekçesiyle cezaya çarptırıldı.

   Ticaret Dairesi ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, yazılı ve sözlü uyarıları dinlemeyen ve ürünlerine ısrarla “TL” etiketi yapıştırmayan esnafa para cezası kesildi.

   Yapılan uygulamanın turizm bölgesi olan Arasta’yı çökerteceğini savunan esnaf, 300’ün üzerinde ürün çeşidi olduğunu ve her birine fiyat eklemenin zor olduğunu savundu.

   Sattığı ürünlerin üzerine hem TL, hem de Euro etiketi yapıştıran esnaf ise ülkenin bir Türk devleti olduğunu ve Türk vatandaşların da kendi para birimlerini görmeye hakkı olduğunu söyledi.

   Öte yandan Arasta Bölgesi’nde bulunan berber ve restoranlarda dahi tüm fiyatların sadece Euro olması, insana adeta yurt dışında olduğu hissi uyandırıyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar, ilgili yasanın 1977 yılından bu yana var olduğuna işaret ederek, 2005 yılında Tüketiciler Yasası’nda, tüketim mallarının TL cinsinden olacak diye madde konulduğunu kaydetti.

“Amaç tüketici haklarını korumak”

   Salih Gökpınar, Ağustos 2018’de dövizin patlamasıyla birlikte Rumlar’ın kuzeye alışveriş akınına başladığına dikkat çekerek, Arasta esnafının o günden bugüne yalnızca Rumlar’a hizmet verir gibi etiketlere sadece “Euro” yapıştırdığını vurguladı.

   Esnafın sattığı ürünlere sadece Euro etiketi koymasına vatandaşların şikâyet ettiğini ve TL etiketi de konulmasını istediğini belirten Gökpınar, “Vatandaş, satın alacağı ürünün fiyatını görmek istiyor. TL fiyatı mutlaka ürünlere konulacak, bu zorunluluktur. Euro fiyat eklemelerine bir şey demedik ancak TL mutlaka olacak” dedi.

   Gökpınar, esnafın yıllardır fiyat etiketi koyma zorunluluğunu bildiğini ve denetimlerin de aslında hep var olduğunu, ikazlara uyulmadığı için denetimlerin sıklaştırılarak para cezalarının kesilmeye başlandığını belirtti.

   Arasta esnafının 23 Ocak’ta sözlü, 10 Eylül’de de yazılı olarak uyarıldığına işaret eden Müdür Gökpınar, kurallara uyan esnafın da, sadece Euro etiketi kullanan esnaflardan şikâyetçi olduğuna dikkat çekti.

   Ticaret Dairesi’nin denetimlere tüm sektörlerde devam edip ilerleyeceğini anlatan Gökpınar, “Devlet, hiçbir vatandaşının düşmanı olamaz. Buradaki amacımız tüketici haklarını korumaktır” ifadelerini kullandı.

  

Esnaf ne dedi?

Oruç Kaya:

   “Cumartesi günü kendilerini tanıtmadan ve herhangi bir açıklama yapmadan geldiler. Dükkânın içini gezdiler ve etiketlerde TL yazma zorunluluğu olduğunu söylediler. Bize her gün Türk müşteri gelmiyor. Yabancı müşteriler geliyor. Euro ve TL olarak yazdığımız zaman, her gün fiyat değiştirmek zorunda olacağız. Her gün fiyat değiştirince de yabancı müşteriler huylanıyor.”

Zihni Kalmaz:

   “Gelen memurlar bize hem TL, hem de Euro hepsine yazmalısınız dediler. Mağazada 300 çeşit mal var ve her gün nasıl onun üzerinde fiyat değişikliği yapabiliriz? Her parçaya fiyat yazmak olanak dışıdır. Biz normalde ürünlerimize sadece Euro koyardık. Türk müşteri geldiği zaman da Euro’nun kaç para olduğunu zaten bildiği için sıkıntı yaşamıyorduk. Dövizin kuru öğlen bile değişiyor. Kemal Sunal’ın filmindeki gibi etiketin arkasına fiyat mı yazalım? 340 TL para cezası kestiler bize. Çarşının içinde rezilliktir bu. Ticaret bakanı devleti 340 lirayla mı kalkındıracak?”

Egemen Çağdaş Çiğdemoğlu:

   “Hafta sonu Ticaret Dairesi’nden memurlar bize de geldi. Biz herhangi bir ceza almadık çünkü ürünlerimize sadece TL bazında etiketler yapıştırıyoruz. Gelen müşterilerin geneli turist ağırlıklıdır. Onlar da fiyat sorduğu zaman Euro’ye çevirip söylüyoruz ve bir sıkıntı yaşamıyoruz. Daha önceden uyarısını yaptılar TL de yazılacak dediler ama bazı insanlar tam algılayamamış olabilir.”

İbrahim Dağman:

   “Gelen memurlar daha önceden sözlü olarak bizi uyarmıştı. Uyarı yaptıkları için fiyatları düzeltmeye başladım ancak yapılan uygulamayı doğru bulmuyorum.”

Hatice Karatoprak:

   “Ticaret Dairesi memurları yaklaşık 1 ay önce gelip uyarıda bulunmuştu. Ürünlerde TL de yazmazsa ceza kesileceğini söylemişlerdi. Biz de bunun üzerine tüm ürünlere hem TL, hem Euro olarak etiket koyduk. Hatta haftaya gelip kontrol edeceğiz dediler ve süre tanıyıp 1 ay sonra geldiler. Bazı esnaf, TL etiketi yapıştırmadığı için sıkıntı yaşadı. Arasta esnafı bence her şeyi abartıyor. Daha önce geldiklerinde bazıları kapalı olduğu ve geç açtığı için uyarıyı duymamış olabilir diye düşünüyorum.”

Murat Perver:

   “Fiyatlarda TL yazma zorunluluğu olduğunu söylediler. Bizde her iki fiyat da yazdığı için herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Daha önce de sözlü ve yazılı olarak uyarılmıştık. Memurlar istediklerini gördükleri zaman yaklaşımları bence olumlu.”

Musa Atamel:

   “Eğer öyle bir kanun varsa, uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Fiyatlarda TL yazmanın zorunlu olduğunu ve yazılmazsa ceza kesileceğini belirttiler. Yalnız, her dükkâna yazılı uyarı yapmadılar. Benim ürünlerimde TL yazdığı için ceza kesilmedi.”

Bayram Dişkaya:

   “Söylediklerine göre de bu yasa 10 yıldır varmış. Ben 4 yıldır burayı işletiyorum öyle bir şey ilk defa duydum. Geçen ay birkaç defa gelip bazı dükkânları uyardılar. Benim ürünlerde TL yazmadığı için 340 TL para cezası kesildi. Bence saçma sapan bir yasa olduğunu düşünüyorum. Çünkü benim Türk müşterim yok ve çoğu zaman iletişim kopukluğu oluyor. TL ücreti yazdığımız zaman gelen yabancı müşteriler onu Euro olarak anlıyor ve sıkıntı yaşanıyor. Bir şeyi çözmek istiyorlarsa esnafın üstüne gelinmeden çözülmeli. Turizm bölgesinde bu uygulamayı yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Zamanında aynısını Alanya’da da yaptılar ve esnafı çökerttiler. Millet ceza yemesin diye TL fiyatları yapıştırdı ama tekrar kaldıracaklar. Çünkü bu şekilde kimsenin işine gelmez.”

Mehmet Başsın:

   “Satılan her şeyde TL etiketi de olması gerektiğini söylediler. Biz de ona göre düzenlemeler yaptık. Daha önce uyardılar, şimdi de denetim yapıyorlar. Yapılan uygulama bence doğrudur. Burası Türk devleti ve Türk vatandaşlarının da Türk fiyatı görmeye hakkı var.”

Ömer Cabacaba:

   “Hükümet, adamlarını çarşıya gönderdi. Bence etiketlerde sadece Euro yazmalı. TL sürekli değer kaybediyor. Euro yazdığı zaman müşteriler zaten TL’ye çevirerek fiyatı anlayabiliyor. Hem TL, hem Euro yazıldığı zaman dakika başı fiyat değişmemiz gerekecek. Uygulama yanlış çünkü kur farkı var. Gelen müşteri Euro’nun kaçtan gittiğini bizden daha iyi biliyor zaten. Esnaf da zaten bunu hesaplıyor. Biz müşteriden çalma derdinde değiliz. Kontrol tabii olsun ama doğru olsun. Sürekli fiyat değiştirirsek müşteri de yanlış anlayacak. Bu bölgenin müşterisi Rum ve İngiliz’dir. Türk çok az gelir, o da sadece fiyat sorar. Park yeri sorunundan dolayı ülke vatandaşımız maalesef alışveriş için Arasta’yı tercih etmiyor.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz  KentT
Aziz KentT - 2 yıl Önce

TL EURO VE STERLIN DE EKLENIRSE DAHA BUYUK ALIS VERIS OLUR

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110