Arasta’da kalabalık var satış yok

banner37

Yılın son günü Arasta ve Bandabulya’da oluşan hareketlilik, esnafın yüzünü güldürmeye yetmedi

banner87
Arasta’da kalabalık var satış yok
banner90
banner99

“YERLİ HALK GELMİYOR”… Yeni yıl dolayısıyla çarşı hareketlendi, alışverişler yapıldı, hediyeler alındı. Lefkoşa’da Dereboyu ve Metropol yolundaki kalabalık ve hareketlilik, Arasta bölgesinde de görüldü. Ancak, Arasta esnafı satış yapamadığı için yeni yıl bereketini pek fazla hissedemedi. Esnaf, yerli halkın Arasta ve Bandabulya’yı tercih etmediği sürece satışların düzelmeyeceğini vurguladı.

Serap ŞAHİN

Ülke genelinde yeni yıl dolayısıyla yapılan alışverişler sayesinde esnafın yüzü güldü. Yiyecek-içecek alışverişleri ve yeni yıl hediyeleri için çarşıya çıkan vatandaşlar, esnafın da umudu oldu.

Lefkoşa’da Dereboyu ve Metropol yolundaki hareketlilik dün Surlariçi’ne de yansıdı ancak Arasta esnafı, insanların gezmek için bölgede olmasından dolayı yeni yıl bereketinin kendilerine uğramadığını söyledi.

Yılın son günü olan dün, Lokmacı Sınır Kapısı’nda oluşan hareketlilik esnafın yüzünü yine güldürmedi. Yılbaşı yoğunluğunu hissetmediğini dile getiren esnaf, yerli halkın Arasta ve Bandabulya’yı tercih etmediği sürece satışların düzelmeyeceğini vurguladı.

Geçen yıla oranla satışların oldukça düştüğüne işaret eden esnaf, çarşının gidişatının hiç iyi olmadığına dikkat çekerek, çarşının ekonomik krizden etkilendiğini belirtti.

Esnaf, 2020 yılının halk için sağlık, huzur ve barış getirmesi temennisinde de bulundu.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Raif Ertingül:

“Esnaf olarak yeni yıl yoğunluğunu hissedemedik. Ben Türkiye’den bu yıl geldiğim için daha önceleri buraları nasıl olurdu bilmiyorum. Ama bir yılbaşı hareketliliği göremedim. Yeni yılda herkes mutlu olsun. Tek temennimiz budur.”

Ömer Cabacaba:

“Satışlarda hayır yok. Yılbaşı ama dükkânlarda kimse yok. Çarşının gidişatı iyi değil. Beklenen yoğunluk bu sene olmadı. Geçen yıllarda daha iyiydi. İnsanlar hediyeler alırdı. Bu yıl hediye almak için bir kişi bile gelmedi. Parası olanlar Dereboyu ve Metropol yoluna akın etti. Bize turist, Rum ve parası olmayan Surlariçi vatandaşı kaldı. Esnaf kirasını ödeyemeyecek duruma geldi. Dükkânlar el değiştirmeye başladı. Dövizle kira ödüyorlar ama arkasından ne geleceğini düşünmezler. Ben yarım asırdır bu çarşıdayım. İnsanlar dar boğaza girecek”.

Rüştüye Gökpınar:

“Bereket versin kimseye muhtaç değiliz. Geçen yıllara oranla işler düştü. Hava şartları ve dövizin yükselmesi buna sebep olmuş olabilir. Ülkemiz gençlerine yeni yıl hayırlı olsun. Yeni yıl için dileğim; ülkeyi yönetenler gençlerimizin ülkeden göçünü engellesin, gerekli teşvik edici istihdam sağlansın. Yaşam için üretim çok önemli. Bir bilet aldım. Bana çıkarsa ülke dışındaki gençlerimize ve bilim adamlarımıza ülkemizde alan açmak istiyorum”.

Samet Gölgesiz:

“Yeni yılın geliyor olması bile işleri etkilemedi. Satışlar durgun. Geçen sene daha iyiydi. Çarşıda yeni yıl havası yok. 2020 yılı için ülkemize huzur, sağlık ve barış dilerim”.

Sedat Reis:

“Eski zamanları çok arar olduk. Ülkede ekonomik sıkıntı var ve bunu kabul etmek gerekir. Düşük asgari ücret ve yüksek ev kiraları ile bu insanlar nasıl geçinecek? Yeni yılda başta sağlık ve huzur daha sonra da bazı adımların bir an önce atılmasını diliyorum. Rumlarla ilgili artık ne olacaksa olsun. Netlik kazanalım. Bu kapılar açılacaksa artık açılsın. Siyasette ülkenin artık yeni yüzlere ve yeni insanlara ihtiyacı var”.

Osman Köklüoğlu:

“Satışlar ne iyi ne kötü. Geçmiş zamanlara göre idare eder durumda. Geçen yılbaşı daha iyiydi bu sene biraz düştü. 2020 tüm milletimize ve dünyaya hayırlı olsun.”

Ali Akkoyun:

“Satışlarımız aslında çok iyi. Millet zengin, paralı. Para olmasa nerden alabilecekler bu kadar malı. Çarşının gidişatı iyi ama esnafın gözü doymuyor. Hepsi de gayet güzel satış yapıyor.”

Kadir Bayraktar:

“Ben kitap sattığım için, kitap seviyesi düşük. Okuyucu az. Kendi toplumumuzu çarşıya çekebilirsek satışlar iyi olacak. Ancak şu an için kendi vatandaşımız Bandabulya’yı tercih etmiyor. Yeni yılda mutluluk, sağlık ve adaletli, kalıcı bir barış istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Osman
Ahmet Osman - 3 ay Önce

Sattığınız ürünler çekici değil. Tıpkı Alanya gibi. Diyarbakırlı esnaf Çin malı havlu satmaya uğraşıyor. Lefkoşalı esnaf Kıbrıs ürünü satmadıktan sonra geçim olmaz. Orjinallik yok. Sizin sattıklarınızın çoğu alibaba sitesinde var ve daha ucuz

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108