Arda Erkan'ın ölümü 'şüpheli'

banner37

İki yıl önce uyuşturucudan hayatını kaybettiği belirlenen Arda Erkan’ın, Adli Ölüm Soruşturması’nın kararı dün okundu

banner87
Arda Erkan'ın ölümü 'şüpheli'
banner90
banner8

Emine UYSAL

Lefkoşa’da iki yıl önce ‘uyuşturucu’dan hayatını kaybettiği belirlenen Arda Erkan’ın, yapılan adli ölüm soruşturmasının kararı dün okundu ve mahkeme ölümü şüpheli buldu.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın okunan kararda Başsavcılık adına savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Kıdemli Yargıç Reynar, Arda Erkan’ın kanında bulunan 50 miligram alkol oranının ölüme neden olacak seviyede olmadığına, uyuşturucu miktarının tespit edilemediğine ve boyun kısmındaki travmatik lezyonları açıklayan şahadet olmadığına bulgu yaptı.

Reynar, ayrıca Erkan’ın cansız bedeninin bulunduğu aracın kapılarının dıştan kilitli oluşuna da dikkat çekti.

Reynar, ölümün tek başına Erkan’ın uyuşturucudan da gerçekleşebileceği gibi, Türkiye’den gelen rapor ışığında boğazındaki lezyonların da sebep olabileceği ihtimali olduğunu kaydetti.

Reynar, “Ölümün başkalarının sebebiyet verme ihtimali yüksektir” dedi.

Reynar, Arda Erkan’ın boğazındaki lezyonları açıklayan bir şahadet olmadığını ayrıca kimin tarafından gerçekleştirildiği veya gerçekleştirilmiş olabileceği ne dair şahadet olmadığına bulgu yaptı.

Reynar, ölümün şüpheli olduğuna bulgu yapıp, Adli Ölüm Tahkikatı dosyası ve emarelerin polise iadesine emir verdi.

“Ölen kişi şiddet görmüş. Boğazı sıkılmış”

Adli Ölüm Soruşturması’nda geçtiğimiz yıl tanık olarak dinlenen Prof. Dr. Nevzat Alkan, kanında bonzai, extacy ve alkol bulunan Erkan’ın şiddet gördüğünü ve boynunun sıkıldığını iddia etmişti.

Mahkemede tanıklık eden Prof. Dr. Nevzat Alkan, “Arda Erkan’ın ölümünü sadece uyuşturucudan değil, ölümü açıklayacak başka nedenler de var. Ölen kişi şiddet görmüş. Boğazı sıkılmış” dedi.

Savcı Atilla Enver Etkin, Arda Erkan’ın kanında uyuşturucu çıkmasaydı sadece boyun kısmına yapılan travma ile ölümün gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini sormuştu.

Tanık Alkan, “Olurdu” demişti.

5 kişi yargılanmıştı

Arda Erkan adlı genç 7 Temmuz 2015 tarihinde, aracında ölü bulunmuştu. Narkotik ekibi, Arda Erkan’la birlikte olan 5 gencin tasarrufunda farklı miktarlarda uyuşturucu bulmuştu.

Arda Erkan’ın uyuşturucudan hayatını kaybetmesi sonrasında polisin dört ayrı uyuşturucu suçlamayla tutukladığı 5 sanık, hapis cezasına çarptırılmıştı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Mustafa Kavaz’a 5 yıl, Salih Kahraman’a 30 ay, Erol Tayfur’a 15 ay, Şakircan Özselmanoğlu ve Doğuş Erzen’e 7’şer ay hapis cezası vermişti.

Erol Tayfur, Arda Erkan’a extacy hap vermişti…

Dava kararını okuyan Yargıç Rauf Kürşad, 5 adet MDMA türü uyuşturucu hap tasarrufu eden ve hayatını kaybeden Arda Erkan’a bir adet hap veren Erol Tayfur’un, ölüme neden olduğuna ilişkin aleyhine henüz dava getirilmediğine vurgu yapmıştı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve suçlamaları reddeden Salih Kahraman (E-18), Şakircan Özselmanoğlu, Doğuş Erzen, Erol Tayfur ve Mustafa Kavaz, “Kanunsuz uyuşturucu madde, sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde alma, verme, tasarruf”, “Kanunsuz uyuşturucu hap, alma, verme, tasarruf” suçlarından suçlu bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75