Arda'nın ailesi polisten cevap bekliyor

banner37

Üç yıl önce aracında ölü bulunan Arda Erkan’ın ailesi, mahkemenin polise gönderdiği dosya üzerinde bir adım atmasını istiyor

banner87
Arda'nın ailesi polisten cevap bekliyor
banner90
banner8

   Aracında ölü olarak bulunan Arda Erkan’ın ailesi, mahkemenin oğullarının ölümünü şüpheli bularak yeniden incelenmek üzere polise göndermesine rağmen, bugüne kadar dosya üzerinde herhangi bir adım atılıp, atılmadığını bilmediklerini ve polisten bir haber beklediklerini bildirdi.

   Üç yıl önce hayatını kaybeden Arda Erkan’ın babası Mustafa Erkan, adli süreçle ilgili “Arda’nın ölümü uyuşturucu tehlikesinin sesli olarak konuşulduğu bir milat olmuştur” dedi.

   Mustafa Erkan, 21 Haziran 2016’da başlayan Adli Ölüm Tahkikatı kararının 27 Haziran 2018’de okunmasının ardından polise gönderilen dosyanın yeniden değerlendirmesini beklediklerini belirterek mahkemenin ölümü şüpheli bulduğunu anımsattı.

   Polis veya savcılık tarafından Arda Erkan’ın ölümüne ilişkin hiçbir dava dosyalanmadığını ifade eden Mustafa Erkan, bunun üzerine kendilerinin Adli Ölüm Tahkikatı’nı başlattıklarını söyledi.

   Eski Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın, ölümün şüpheli olduğuna bulgu yaptığını ve Adli Ölüm Tahkikatı dosyası ve emarelerini polise iadesine emir verdiğini anımsatan Erkan, şimdi polisin bu olayla ilgili atacağı geç kalmış adımları beklediklerini söyledi.

   Şüpheli ölümün ardından polisten olayın takibini beklediklerini belirten Erkan, polisi görevini yapmaya çağırırken, olayda suçu ve ihmali olan kişilerin bulunması ve yargı huzurunda cezalandırılmasını istedi.

   İddia edilen şüphelerin karara bağlanması gerektiğinin altını çizen Erkan, aksi takdirde bu olay üzerindeki şaibelerin silinmeyeceğini söyledi.

   Erkan, “Onu bizden koparanlar, genç yaşta aramızdan gitmesine sebep olan veya olanların özellikle o gece beraber olduğu kişilerden yola çıkarak suçlu veya suçluların bulunması için ne yapılacak?” dedi. Erkan, yaşam hakkının hem Anayasa hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince devlet tarafından korunmasının gerektiği bir hak olduğunu da vurguladı.

 

Yarıç ölümü şüpheli bulmuştu

 

   Hatırlanacağı üzere Arda Erkan’la ilgili davaya bakan eski Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, ülkemizde Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz tarafından hazırlanan otopsi raporlarının, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Alkan tarafından yapılan mütalaayı incelediğinde, gerek alkol oranının öldürücü olduğuna dair bir bulguya rastlanmamış olması, gerek uyuşturucu- uyuşturucu oranının tespit edilmemiş olmasının; gerekse yine otopsi raporunda da belirtildiği gibi boyunda bulunan lezyonları açıklayacak herhangi bir bulguya rastlanmamış olması ve bu durumun otopsi raporunda da şüpheli olarak gösterildiği bir arada değerlendirildiğinde Prof. Dr. Nevzat Alkan’ın raporunu (emare 18), Dr. İdris Deniz’in raporlarına (emare 3 ve 4) nazaran daha “itibar edilir” bulmuş ve bu yönde bulgu yapmıştı.

   Mustafa Erkan mütalaayla ilgili olarak, Arda Erkan’ın boynunun sıkılması veya orada bulunan lezyonların sebebinin, özellikle Arda’nın cansız bedeninin bulunduğu aracının neden ve nasıl kilitlendiğiyle ilgili olarak ciddi soru işaretlerinin bulunduğunu söyledi. Erkan, “Dr. İdris Deniz’in raporunda uyuşturucu oranıyla ilgili bir tesbite yer olmamasına rağmen ölümün buna bağlandığı ve otopsi raporundaki eksiklikleri dikkate aldığında bu olayda yüksek bir olasılıkla Arda Erkan’ın ölümüne başkalarının kastı veya ihmalinin sebebiyet verdiği kanısında olduğunu da belirtmiştir” dedi.

   Adli Ölüm Soruşturması’nda tanık olarak dinlenen Prof. Dr. Nevzat Alkan ise, Arda’nın şiddet gördüğünü ve boynunun sıkıldığını iddia etmişti.

   Mahkemede tanıklık eden Prof. Dr. Nevzat Alkan, “Arda Erkan’ın ölümünü uyuşturucudan değil, ölümü açıklayacak başka nedenler var. Ölen kişi şiddet görmüş. Boğazı sıkılmış” demişti. Alkan raporunu hazırlamadan evvel Türkiye’de farklı adli tıpçılarla da görüştüğünü aynı kanaata vardıklarını ve ayrıca 25 yıldır Adli Tıp içerisinde oldukça fazla tecrübe sahibi olduğunu da belirtmişti.

   Savcı Atilla Enver Etkin’in mahkemede, “Arda Erkan’ın kanında uyuşturucu çıkmasaydı sadece boyun kısmına yapılan travma ile ölümün gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini de sorduğunu” söyleyen Erkan, bu soruya Nevzat Alkan’ın, “Olurdu” cevabını verdiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75