Arhun ve Hafız’ın görüşme kaydı bulundu

banner37

‘Polise rüşvet’ davasının tanığı Erkut Hafız’ı etki altına almak amacıyla gerçekleştirilen telefon görüşmesini kaydederek çoğaltıp, dağıtımını yapmakla suçlanan Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan, iş insanı Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, 3 gün daha tutuklu kalacak

Arhun ve Hafız’ın görüşme kaydı bulundu
banner90
banner99

YAKLAŞIK 5 SAATLİK DURUŞMA… Başmüfettiş Ali Savaş Altan, iş insanı Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, dün ek tutukluluk talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Polis, zanlılar aleyhine 7 günlük tutukluluk emri talep etti, savunma avukatları itirazda bulunarak teminatla serbest bırakılmalarını istedi. Yaklaşık 5 saat süren duruşmanın ardından mahkeme, soruşturmanın devam ettiğine bulgu yaptı ancak kişilerin özgürlüğünün gereksiz kısıtlanamayacağını belirterek, zanlıların 3 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

“10 DAKİKA 45 SANİYE KONUŞTULAR”… Meselenin tahkikat subayı Ömür Dalkıran, dün mahkemede verdiği şahadetinde, zanlı Tekin Arhun ile Erkut Hafız’ın telefon dökümlerinin alındığını ve soruşturmaya konu olan 10 dakika 45 saniyelik görüşmenin tespit edildiğini belirtti. Şener Levent’in mahkemeye emare sunmak istediği CD’nin ise, zanlı Ali Savaş Altan tarafından bilgisayar mezunu olan yeğeni zanlı Nurettin Arapsoy’a hazırlattırıldığını ifade eden Dalkıran, yapılan incelemede ses kaydında geriye sarma, silinti, diyalog devam ederken konuşmanın kesilmesi ve atlama yapılarak kısaltılmış olduğunun belirlendiğini söyledi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı sırada ‘rüşvet aldığı’ suçlamasıyla Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın aleyhine açılan davada ‘rüşvet veren’ kişi konumunda olan Erkut Hafız’ı, telefonla arayarak ‘telkin ve vaatlerle etki altına almaya çalıştıkları, bu görüşmeyi Hafız’dan gizli olarak kaydederek, çoğaltıp, dağıttıkları’ suçlamasıyla, tutuklanan, Ali Savaş Altan, Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve yaklaşık 5 saat süren duruşmanın ardından aleyhlerine üçer günlük tutukluluk emri alındı.


Polis, 4 zanlının aleyhine 7 günlük ek tutukluluk emri talep etti ancak zanlıların avukatları tutukluluk talebine itiraz ederek teminatla serbest bırakılmalarını isteyince duruşma yapıldı. Saat 12.45’te başlayan duruşma saat 17.30’a kadar sürdü.

Polis, önceki detaylı şahadetini tekrarladı


“Haberleşmenin gizliliğini ihlal yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal etmek”, “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın kaydetmek ve ifşa etmek” ve “Tanıkları yalan ifade vermeye veya doğru şahadeti gizlemeye teşvike teşebbüs etmek” suçlamalarıyla zanlıları mahkemeye çıkaran tahkikat subayı, önceki gün verdiği detaylı şahadetini yineledi, savunma avukatları tarafından sorgulandı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, savcı Fuat Emirtaneoğlu’nun tanığı olarak yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, 12.12.2020 tarihinde Gönyeli-Lefkoşa’da bulunan İsmail Karaböcek’e ait ofiste Karaböcek, Tekin Arhun ve Şener Levent’in bulunduğu bir esnada Tekin Arhun’un, Lefkoşa’da meydana gelen ve hâlihazırda ilk soruşturması devam eden Ali Savaş Altan’ın rüşvet alma iddiası ile ilgili rüşvet veren sıfatıyla ilerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanık olacak olan Erkut Hafız’ı kullanımındaki telefon hattı üzerinden arayarak, telefonun hoparlörünü de açıp konuşmayı dışarı aktararak Erkut Hafız’a telkin ve vaatlerde bulunmak sureti ile konuşturup huzurda bulunan Şener Levent ve Karaböcek’in de duymasını sağlayarak telefonuna konuşmanın diğer tarafının rızası olmaksızın kaydettikten sonra söz konusu kaydı Ali Savaş Altan’a verip ifşa ettiğini yineledi.


Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, Ali Savaş Altan’ın ise daha sonra bu ses kaydını Lefkoşa’da sakin bilgisayar bölümü mezunu olan yeğeni Nurettin Arapsoy ile birlikte CD haline getirdikten sonra, 2 adet CD’yi İsmail Karaböcek’in aracılığı ile Şener Levent’e ulaştırıp ifşa ettiğini ileri sürdü.

“Ses kaydı ile oynandı”


Ömür Dalkıran, söz konusu CD’nin bir suretinin Şener Levent’in tasarrufundan alındığını ve yapılan incelemede içeriğindeki ses kaydında geriye sarma, silinti, diyalog devam derken konuşmanın kesilmesi ve atlama yapılarak kısaltılmış olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.


Mesele ile ilgili olarak İsmail Karaböcek, Tekin Arhun, Ali Savaş Altan ve Nurettin Arapsoy’un mahkeme emri gereğince tutuklandığını söyleyen Dalkıran, zanlı Ali Savaş Altan’ın rüşvet alma davasında savunma tanığı olarak duruşmaya gelen Şener Levent’in tanıklığı sırasında CD’yi mahkemeye sunmak istediğini ve mahkemenin talebi reddettiğini mahkemeye aktardı.

“Arhun ve Hafız’ın telefon dökümleri alındı”


24 Mayıs 2021 tarihinde KKTC Başsavcılığı’nın istemi üzerine CD ile ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Dalkıran, aynı gün Tekin Arhun ile Erkut Hafız’ın cep telefonu dökümlerinin alındığını ve söz konusu 10 dakika 45 saniyelik görüşmenin tespit edildiğini kaydetti.


Dalkıran, Erkut Hafız’ın ifadesinde, zanlı Tekin Arhun’un 12 Aralık 2020 tarihinde 16.30’da kendisini aradığını ve önce aralarındaki alacak meselesiyle ilgili görüştüklerini daha sonra ise zanlı Ali Savaş Altan ile ilgili olarak konuşmanın 10 dakika devam ettiğini söylediğini mahkemeye aktardı.


Dalkıran, Erkut Hafız’ın zanlı Tekin Arhun’la ilgili yaptığı telefon konuşmasının ifşa edilmesiyle ilgili rızası olmadığını ve şikayetçi olduğunu yineledi.

“Levent, görüşmenin kaydedildiğini teyit etti”


Ömür Dalkıran, Şener Levent’in ifadesini temin ettiğini, Levent’in ifadesinde özetle, zanlı Tekin Arhun’la Erkut Hafız’ın, İsmail Karaböcek’in ofisinde yaptıkları görüşmeyi hoparlöre aldığını ve CD’ye alınan telefon görüşmesi kaydının zanlı İsmail Karaböcek tarafından kendisine iletildiğini anlattığını mahkemeye aktardı.


Şener Levent’teki CD’nin bir suretini emare olarak aldığını ve 10 dakikalık konuşma süresinin 1 dakika 54 saniye olarak kısaltılıp, görüşmeye dönüştürüldüğünü belirten Dalkıran, ses kaydında geri sarma, kelimeleri atlama gibi durumlar olduğunu tespit ettiğine dikkat çekti.

“Aramalar yapıldı, emareler alındı”


Ses kaydının PGM Data İnceleme Şubesi’nde uzman tarafından inceleneceğini belirten Dalkıran, 26 Mayıs 2021 tarihinde zanlı İsmail Karaböcek’in Gönyeli’de bulunan ofisinde 12.58 ile 13.25 saatleri arasında polis tarafından yapılan aramada ofisinde 2 adet CD, 3 adet USB, 2 cep telefonu, dizüstü bilgisayarı, şarj aletinin emare alındığını yineledi.  


Ömür Dalkıran, zanlı İsmail Karaböcek’in gönüllü ifade verdiğini ve ifadesinin itiraf içerikli olduğunu anımsattı.


Zanlı İsmail Karaböcek’in zanlı Nurettin Arapsoy’un evini göstermesiyle zanlı Arapsoy’un tespit edildiğini söyleyen Dalkıran, zanlı Arapsoy’un ikametgahında yapılan aramada, 2 adet cep telefonu, 2 adet- hard disk, 3 adet USB, 1 adet sim kart, zarf içinde 2 DVD, 2 adet dizüstü bilgisayar, 40 adet CD ve DVD’lerin emare alındığını kaydetti.


Dalkıran, zanlı Arapsoy’un kendisine yapılan suç duyurusunda herhangi bir suçu kabul etmediğini beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

“Altan, ‘bana yapılan komploydu’ dedi”


banner134
Ömür Dalkıran, zanlı Tekin Arhun’un ikametgahında tespit edildiğini ve suça cevaben, “Benim sesim de çok kaydedildi. Haberim yoktu” dedikten sonra, “Kaydı ben yapmadım” dediğini belirtti.


Dalkıran, 27 Mayıs’ta 00.30’da Ali Savaş Altan’ın ikametgahında tespit edildiğini ve suça hitaben, “Ben o görüşmede yoktum. Olsaydım ben kaydederdim. Bana yapılan komploydu” dediğine vurgu yaptı.


Dalkıran, zanlı Tekin Arhun’a ses kaydını iki kez dinlettiğinde, “Hatırladım. Karşı taraftaki Erkut Hafız’dır. Avukatım gelsin, tavsiyesi üzerine ifademi vereyim” dediğini kaydetti.

“Tekin Arhun, suçlamaları reddetti”


Ömür Dalkıran, zanlı İsmail Karaböcek’in ifadesinin okuması için zanlı Tekin Arhun’a verildiğini ve Arhun’un ifadeyi okuduktan sonra özetle, kaydı kendisinin yapmadığını, bu iddiaların külliyen yalan olduğunu, kaydı Ali Savaş Altan’ın yaptığını söyleyip, iddiaları reddettiğini mahkemeye anlattı.


Meselenin ciddi olduğunu belirten Dalkıran, İsmail Karaböcek’in verdiği 5 sayfalık ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra, alınması gereken yaklaşık 20 ifade, Tekin Arhun’un söz konusu görüşmeyi yaptığı telefonunun bulunabilmesi için zanlıların 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatlar itiraz etti


Zanlıların avukatları Serhan Çınar, Muhabbet Mevsimler, Hasan Yücelen ve Şahap Tokatlıoğlu tutukluluk talebine itiraz etti ve tahkikat memuruna sorular yöneltti.


Avukat Hasan Yücelen, tahkikat memurunu sorgusunda, soruşturmanın bittiğini, Tekin Arhun, Ali Savaş Altan ve Şener Levent’in ev, işyeri ve gazetesinde arama yapılmayarak eksik tahkikat yapıldığını savundu.


Dalkıran, soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Çınar: Tahkikat kasıtlı geciktiriliyor


Tekin Arhun’un avukatı Serhan Çınar, görüşme yapılan telefonun müvekkili tarafından polise verildiğini söyledi.


Dalkıran, zanlının eşinin bir telefonu getirdiğini, içindeki sim kartla görüşme yapılan hattın örtüştüğünü ancak telefona data incelemesi yapılacağını anlattı.


Avukat Çınar, müvekkili Tekin Arhun’un ses kaydı yapmadığı için aranan emareleri polise veremeyeceğini ileri sürdü.


Dalkıran, “Görüşmeyi kaydettiğine ilişkin ifadeler var. Söz konusu kaydın yapıldığı telefonu arıyoruz” dedi.


Serhan Çınar, tahkikatın kasıtlı olarak geciktirildiğini savundu. Dalkıran, iddiaları reddetti.

“Tahkikat memuruna talimatla dikte ediliyor”


Avukat Muhabbet Mevsimler, tahkikat subayına bu mesele ile ilgili olarak Polis Genel Müdürü ile kaç kez görüştüğünü sorarak, tutukluluk talebinin tahkikat memuruna talimatla dikte edildiğini ileri sürdü.

  Ömür Dalkıran ise, soruşturmayla ilgili Başmüfettiş Erdoğan Cingöz ve Adli Şube Amiri Rüstem Tunçtaşlı ile görüştüğünü belirtti.


Avukat Şahap Tokatlıoğlu, müvekkilinin bilgisayar mühendisi olduğunu ve meseleyle bağı olmadığını savunarak, tutukluluk talebine itiraz etti.


Yargıç Temay Sağer, en az 20 kişiden ifade alınacağına, aranan emareler olduğuna, polise verilen cep telefonunun ses kaydının gerçekleştiği telefon olup olmadığı ve telefon dökümlerinin incelenmesi gerektiğine ancak kişi özgürlüğünün gereksiz yere kısıtlanmamasının önemine vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75