banner6

Arıklı: “Ercan Havalimanı Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olan Dalaman'a eşit kapasitede olacak"

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, “Ercan Havalimanı Mart ayı ortalarında açılacak” dedi 

Arıklı: “Ercan Havalimanı Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olan Dalaman'a eşit kapasitede olacak"
banner99

KIbrıs Gazetesi - Kıbrıs TV Canlı Aktarım

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı Kıbrıs Tv’deki canlı yayında önemli açıklamalar yaptı. 
Yeni Ercan Havaalanı’nın mart ayında açılması için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Arıklı, “Ercan’da bir sıkıntı yok. Teknik ve fiziki olarak bitti. Sadece bir araç gereç meselesi kaldı ama onların da çalışması devam ediyor. Ercan’da Mart ayına yetişecek şekilde hazırlanıyor” dedi. 
“Ercan Havalimanı Mart ayı ortalarında açılacak ve 10 Milyon yolcu kapasitesine ulaşacağız. Bunun için de uçuş ve yolcu sayısını arttırmamız lazım” diyen Arıklı, açılışın gecikmesinin nedenini de açıkladı: 

“T&T şu anda bile mahkemeye gitse haklı durumda”


 “Özelleştirmeyi yanlış yaptık. Şart namede ciddi eksiklikler var. Bizden kaynaklı hükümlülükleri yıllar geçtiği halde yerine getirmedik bu yüzden T&T şu anda bile mahkemeye gitse haklı durumda. Oradaki özel işletmeye ait hangarı 4 sene kaldıramadık, şu anda dahi askerin içinde bulunduğu bölgeyi temizleyip T&T’ye vermediğimiz için süre başlamadı.”

“27 yıl sonra adam çekip gidecek”


“Ercan Havalimanı özelleşmeden önce, Ercan’ın o zamanki rakamla yıllık zararı 10 Milyon TL idi. Bu hazineye ciddi bir yüktü. Biz 2022 yılında bu firmadan gelir paylaşımı olarak 262 Milyon TL para aldık. Sadece bu ay için 112 Milyon TL para aldık. Hatalar yapmış olabiliriz ama günün sonunda 400 Milyon Euro değerinde bir yatırımın sahibi olacağız. 400 Milyon Euro diyorum ama şu anda o havalimanını yaptırmaya kalksan 1 Milyar Euro üzerinde tutar. Mart ayında da bir mani olmazsa açılacak ve 27 yıldır sonra yapan adam çekip gidecek.”

“Ercan Havalimanı Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olan Dalaman'a eşit kapasitede olacak"

“Ercan Havalimanı Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olan Dalaman havalimanına kapasite açısından eşit bir havalimanı olacak. Biraz israf yapmışız doğru. Havalimanını gereğinden fazla büyütmüşüz doğru. Yüklenici firmaya da 10 milyon yolcunun ihtiyacını gerekli mefruşatı da döşe demişiz.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104