banner6

Arıklı: Hükümet olağanüstü durum ilan etmeden başarılı olamaz

banner37

Arıklı: Hükümet olağanüstü durum ilan etmeden başarılı olamaz
banner150

banner150

banner99

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Bakanlar Kurulu'nun ilan ettiği kararların son derece yerinde ama eksik kararlar olduğunu savunarak, hükümetin olağanüstü durum ilan etmeden başarılı olamayacağını kaydetti. 
Arıklı yazılı açıklamasında, bu kararlar yanında ekonomik ve sosyal hayattaki yan etkileri giderecek tedbirlerin de alınabilmesi için mutlak surette Anayasa’nın 124. maddesi uyarınca Olağanüstü Durum İlan edilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:

“ALINMASI GEREKEN EKONOMİK TEDBİRLER DE VAR”

“Hükümetin olağanüstü kararları alıp uygulayabilmesi için kanun hükmünde kararname çıkarması elzemdir. Bu kararnameleri çıkarma yetkisini de ancak olağanüstü durum ilanı ile mümkündür.
Ayrıca alınması gereken ekonomik tedbirler de vardır. Özel sektörün faaliyetlerinin sonlandırılması ile ortaya çıkacak ekonomik bunalımın aşılabilmesi için fonlardaki paraların kullanılması, bankacılık faaliyetlerinin yeniden düzenlenmesi, faiz uygulamalarının gözden geçirilmesi, özel sektör çalışanlarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının desteklenmesi gibi daha birçok radikal kararlar üretilmesi gerekebilecektir. Hükümetin Olağanüstü Hal (Durum) ilan edip kararname çıkarma yetkisi elde etmeden bu tür kararları alması mümkün değildir. Aynı şekilde kısmı sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden alınan tedbirlerin başarıya ulaşması da mümkün olmayacaktır.”

FİKİR AYRILIĞI… KAYGI…

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, bu konularda hükümet ortakları arasında fikir ayrılığı olduğu iddialarının, halkın alınan kararlara güvenini de sarstığını, öte yandan hükümetin “sanki Cumhurbaşkanına rol kaptırmama kaygısı ile onun başkanlığında toplanıp karar almamaya çalışmasının” da kaygıların artmasına neden olduğunu kaydetti. 
Muhalefetin hükümete, alınacak her kararda destek vermesinin hükümet için bulunmaz bir fırsat olduğuna işaret eden Arıklı, “Buna rağmen Hükümetin yönetim becerisini tam olarak ortaya koyamaması üzüntü vericidir. Umarız Hükümet ortakları seçim endişesini bir kenara bırakarak ülke çıkarları doğrultusunda karar üretirler” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104