Arıklı: KKTC'de kısmi affa ihtiyaç var

banner37

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, birçok belediyenin maaş dahi ödeyemediğini dile getirerek, lüks konutlardan bir defaya mahsus emlak vergisi alınmasını, bunun bir havuzda toplanmasını ve bu belediyeler için kullanılmasını önerdi.

Arıklı: KKTC'de kısmi affa ihtiyaç var

Arıklı, belediye reformunun sürekli ertelenmesini eleştirerek, kırsal kesimdeki belediyelerin sıkıntılarının görmezden gelindiğini, bir süre sonra bu belediyelerin iflas edeceğini savundu.

Yıllardır vatandaşlık bekleyenlerin bir türlü vatandaşlık alamadığını söyleyen Arıklı, “Hak edenlerin vatandaşlıklarını verin” şekline konuştu.

Arıklı, “Sınırdışılarda çifte standart var. Bundan vazgeçin” açıklamasında bulundu.

Emirnameler konusunda da konuşan YDP Genel Başkanı Arıklı, “Mağusa- İskele-Yeniboğaziçi Emirnamesi konusunda ciddi rantlar oluştu... Karpaz’da insanlar 14 yıldır emirname mağduriyeti yaşıyor” ifadelerine yer verdi.

Merkezi Cezaevi, gardiyanlar ve şartlı tahliye konularında konuşan Arıklı, “Şartlı tahliye kurulunun tarafsızlığı ve kriterleri tartışma konusudur. KKTC’de kısmi affa ihtiyaç var. Cezaevinden hastaneye giden mahkûm sayısı çok fazla. Cezaevinde doktor ve hemşire bulundurulması gerekir” şeklinde konuştu.

Sosyal konut, Mal Tazmin Komisyonu gibi başlıklar üzerinde de konuşan Arıklı, “Mal Tazmin Komisyonu çalıştırılmalı. Bizden sürekli ‘yerleşikler’ diye söz edilmesini, elimizdeki tapuların ‘naylon tapu’ denilmesini artık hazmedemiyorum. Şerefiye Vergi konusunu da artık halledin” şeklinde konuştu.

Şehir Planlama Dairesi üzerinde de konuşan Arıklı, “Burası devletin en büyük ayıplarından biri. Aspestli binada hizmet veriliyor. Bu daire buradan taşınmalı. Daireye birçok görev yükleniyor. Gerekli düzenlemelerle bu görevlerin bir bölümü yerel yönetimlerin imar bölümlerine aktarılabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER