banner6

Arıklı, meclis kürsüsünde söz alarak içhat ve bilet fiyatlarına ilişkin konuştu

banner37

Arıklı, meclis kürsüsünde söz alarak içhat ve bilet fiyatlarına ilişkin konuştu
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ MECLİS ÖZEL

Meclis Genel Kurul'unda konuşma yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, iç hat ve bilet fiyatlarına ilişkin konuştu.

KKTC'nin iç hatlar olması konusunda Türkiye'den yetkililerle iletişime geçtiğini dile getiren Arıklı, iç hat konusunun egemenlik konusu olarak algılanmasının yanlış olduğunu söyledi.

Arıklı, bilet fiyatlarındaki vergilendirilmenin kaldırılması konusunda adımlar atıldığının altını çizerek önümüzdeki dönemlerde uçak seferi fiyatlarında indirimlerin gerçekleştirileceğini ifade etti.

"THY’ye gittik ve THY yönetim kurulu Başkanı ile bilet fiyatlarını aşağı çekmek için uzun bir toplantı yapıldı."

THY’ye gittik ve THY yönetim kurulu Başkanı ile bilet fiyatlarını aşağı çekmek için uzun bir toplantı yaptık. Depremzedelerin KKTC'ye gelişi ile ilgili bize yardımcı oldular ve indirime gidildi. 

İç hat konusunu da tamamen bir egemenlik konusu olarak algılamak son derece yanlış. Türkiye Batum üzerinde bir garantörlük hakkına sahiptir ve bu şekilde Türkiye Batum’u çok güzel bir yere çevirdi. Gidip görmenizi tavsiye ederim.

Bilet fiyatlarını indirmek için her türlü çalışmayı yapalım dediler ama siz bilet başına 1420’ye yakın vergi alıyorsunuz dendi, bu doğru değildir. Maliye Bakanı'ndan rica ettik. Biz bu kadar yüksek vergi aldığımızın farkında değildik. THY Yönetim Kurulu Başkanı şöyle bir mail göndererek, “Kıbrıs oterilerince ücret düşüşü beklenen bu dönemde 27 Ocak 2023 tarihiyle Kıbrıs çöküş vergisi 20 Euro’dan 25 Euro’ya yükseltilmiştir” dedi. Şimdi biz bunu araştırıyoruz. Bu normalde bakanlar kurulu kararı ile olur ama ilgili muhatabımız bize bunu söyledi ama sayın bakanımız araştıracak.

"Deprem ile ilgili hükümetimizin stratejik bir çalışması var."

Deprem ile ilgili hükümetimizin bir stratejik çalışması var. Bununla ilgili hükümetimiz ve uzman arkadaşlar geniş çaplı bir çalışma yapacaklar.

Şu anda okulların çok acil bir şekilde gözden geçirilmesi söz konusuydu. Bunun haricinde diğer kamu binalarının da gözden geçirilmesi var. Bununla ilgili izleme komitesi konuyu takip edecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104