banner6

Arıklı Meclis’te açıkladı 

banner37

Arıklı Meclis’te açıkladı 
banner99

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı Meclis kürsüsünde çeşitli konulara değindi. Arıklı konuşmasında, geçen hafta salı günü Ankara’ya gittiklerini belirterek, ilk defa 7 saati aşkın süre TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve teknik heyetle toplantı yaptıklarını söyledi.
Çift uyruklu olup da Türkiye’de sağlık hizmeti alamayan çok ciddi bir kesim olduğunu ifade eden Arıklı, Türkiye’de bu sorunu aktardıklarında, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sadece TC doğumlu olanlar değil, KKTC doğumlu olanların da bu haklardan faydalanması gerektiğini söylediğini belirtti.
“TOKİ finansman sağlayacak”
İkinci müjdenin sosyal konut olduğuna değinen Bakan Arıklı, Derinya’dan başlayarak, ülke genelinde ihtiyaç olan yerlere sosyal konut yapma hedefini dile getirdi. “Bu bir müjde, bunu kabul edersiniz, etmezsiniz” diyen Arıklı, 30 yıldan beridir ülkede sosyal konut yapılamadığını söyledi.
TOKİ’nin müteahhitlik firması olmadığını vurgulayan Arıklı, “Bunu TOKİ’nin imkanları ile yapmayı öngördük. Çünkü TOKİ müteahhitlik firması değil. Yani kendisi gelip bina yapmıyor. O finansmanı sağlıyor, araziyi devlet tahsis ediyor. Müteahhitlere bunu veriyor, mühendislik hizmetlerini de yerelden satın alıyor. O şekilde bu binalar yapılıyor” diye konuştu.
“Enterkonnekte sistem için talimatı Erdoğan verdi”
Türkiye ile enterkonnekte sistem kurulmazsa Güney Kıbrıs’tan elektrik alma durumunda kalacaklarını dile getiren Arıklı, Erdoğan’ın ne pahasına olursa olsun KKTC ile enterkonnekte sisteminin kurulması talimatını verdiğini söyledi.
AKSA’yla görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Bakan Arıklı, AKSA’yla 2024 yılında bitecek bir sözleşme olduğuna değinerek, AKSA’ya, “enterkonnekte sistemi kuracaksanız sizinle devam edeceğiz. Aksi halde alternatif arayacağız” diyeceklerini kaydetti.
“Güneşin altında hiçbir şey karanlıkta kalmaz. Rahat olun” diyen Arıklı, enterkonnekte konusunun hayati öneme sahip olduğunu ifade ederek, ilk defa TC’nin siyasi iradesinin de bu yönde ağırlığını koymasıyla meselenin çözüleceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104