Arıklı: Türkiye attığı imzaya uyan hükümet istiyor

banner37

Arıklı: Türkiye attığı imzaya uyan hükümet istiyor

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 2019 bütçesindeki rakamlara değinerek, Türkiye’nin maddi desteğinde düşüş görüldüğünü söyledi.

Arıklı, yatırım yapılmasa, desteklere de para ayrılmasa gelirler ile giderler arasında 900 milyon TL’ye yakın bir açık olduğunu belirtti.

Bütçe açığının Türkiye’den gelecek kaynağa bağlı olduğunu, geçen yıl Türkiye’den gelen paranın yüzde 24’ünün kullanılabildiğini söyleyen Arıklı, “Bu yıl bu paranın ne kadarı kullanılabilecek?” diye sordu.

Türkiye’den paranın henüz gelmemesinin çeşitli spekülasyonlara yol açtığını söyleyen Arıklı, “Türkiye burada taahhütlerini yerine getiren, attığı imzaya uyan hükümet istiyor” dedi.

Kamu borcunun, dış ve iç borcun sürekli arttığını dile getiren Arıklı, borçların bir an önce ödenmesi gerektiğini söyledi.

FİF’teki ve kurumlar vergisindeki azalışın nedenlerini soran Erhan Arıklı, KKTC ekonomisini düzlüğe çıkarmak için kaynak arayışında olmak gerektiğini belirtti.

Ek mesai sorununun bütçede kanayan bir yara olduğunu ve bu sorunun giderilmesi gerektiğini söyleyen Arıklı, vardiya sistemine geçiş ve teknik personel istihdamıyla sorunun çözülebileceğini kaydetti.

YDP Genel Başkanı Arıklı konuşmasında, CAS çalışanları, Dome Otel ve belediyelerin sıkıntılarına değindi.

Dome Otel’de “kanunsuz bir işgal” olduğunu savunan Arıklı, Sayıştay raporunu okudu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER