banner6

Arıklı, Yeni Ercan Havalimanı’nın fiilen bittiğini açıkladı

banner37

Şubat’ta test uçuşları başlayacak

Arıklı, Yeni Ercan Havalimanı’nın fiilen bittiğini açıkladı
banner99

KIBRIS GAZETESİ ÖZEL HABER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Ercan Havalimanı işletmecisi T&T’nin büyük ortağı Emrullah Turanlı’nın yaptığı yeni Ercan Havalimanı’nın 2022 tarihinde fiilen bittiğini açıkladı.

Arıklı, “Allah izin verirse şubat ayı ortalarında test uçuşları başlayacak” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin ele alındığı Cumhuriyet Meclisi’nde konuştu.

Bakan Arıklı Ercan Havalimanı’nın açılım tarihiyle ilgili sert ültimatomlar verdiğini kaydetti; “15 Kasım 2022’de Ercan Havalimanı fiilen bitti” dedi.

Ercan Havalimanı’nın fiziki olarak bittiğini ve geriye teknik cihazlar kaldığını ifade eden Arıklı, teknik cihazların ABD ve Hollanda’da yapıldığın ifade etti.

“Allah izin verirse şubat ayı ortalarında test uçuşları başlayacak”

ILS ve trafoların sipariş takibini Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmecileri’nin yaptığını kaydeden Bakan Arıklı, ILS, trafo ve hücrelerin büyük ölçüde geldiğini söyledi. Arıklı, “Allah izin verirse şubat ortasında test uçuşları başlayacak” dedi.

Toros’un konuşması


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesi üzerine konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, yeni havaalanının henüz hizmete açılamadığını dile getirdi.

Toros, havaalanı için sürekli açılış tarihleri paylaşıldığını fakat bir türlü gerçekleşmediğini söyledi.

Ercan Havaalanı terminalinin en erken zamanda açılmasının herkesin temennisi olduğunu belirten Toros, bu havaalanında sadece iki havayoluna hizmet edecek olmasından dolayı ülkenin turizmine cevap verilemeyeceğini kaydetti.

Hükümetin Ercan Havaalanı ile ilgili ivedi kararlar alması gerektiğini dile getiren Toros, havaalanın uluslararası alanlara açılması gerektiğini belirtti. Gerçekçi çözümler üzerinde durulması gerektiğine dikkat çeken Toros, milli havayolu şirketi kurulması ihtimalinin de düşük olduğunu söyledi.

“Uçuş seferleri artırılmalı”

85 milyon nüfuslu Türkiye’den Ercan Havaalanı’na sadece yedi şehirden uçuş olduğunu dile getiren Toros, bu seferlerin artırılması gerektiğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığının Ercan Havaalanı’nın bir an önce açılmasını sağlaması ve ek uçak filosunun temin edilmesi gerektiğini dile getiren Toros, bakanlığın uhdesinde olan deniz limanları konusunda da limanlarda siyasi sorunların yanı sıra kapasite ve standart erişimi yönünde geri olunduğunun bilindiğini kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104