banner6

Arıtma tesisine ara emri çıktı

banner37

Alayköy Sanayi Bölgesi’nin gıda işletmelerinin bulunduğu bölümüne yapılacak olan atık su arıtma tesisi çalışmaları ara emri kararıyla durduruldu

Arıtma tesisine ara emri çıktı
banner8

ESNAF İTİRAZ ETTİ… Alayköy Sanayi Bölgesi’nde yıllardır yaşanmakta olan lağım sorununu çözecek olan atık su arıtma tesisinin gıda işletmelerinin bulunduğu bölüme yapılacak olmasına itiraz eden bölge esnafının Yüksek İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru dün görüşüldü ve mahkeme tesisle ilgili çalışmalar için ara emri kararı verdi.

Ahmet UÇAR


Alayköy Sanayi Bölgesi’nde yıllardır yaşanmakta olan lağım sorununun çözümü için yapılacak olan atık su arıtma tesisinin gıda işletmelerinin bulunduğu bölüme yapılacak olmasına itiraz eden bölge esnafının yaptığı başvuru dün Yüksek İdare Mahkemesi’nde görüşüldü ve tesisin yapım çalışmaları konusunda ara emri kararı verildi.


Yüksek Mahkeme Yargıcı Tanju Öncül’ün baktığı davanın celsesinde Avukat Çise Atlas ve Avukat Yağmur İzcan hazır bulundu.


Duruşmada, Alayköy Sanayi Bölgesi’nin ikinci etabında bulunan yeşil alana davalılar tarafından atık su arıtma tesisinin kurulması için ihaleye çıkma kararının ve bu kararla birlikte tüm işlemlerin durdurulmasına emir verildi.

Karayel: Tüm yatırımlarımız boşa gidecekti

banner134


Bölgedeki tüm esnaflar adına davalı taraf olarak yer alan Ustam Un Mamülleri Direktörü Fatih Karayel, Alayköy Sanayi Bölgesi’ndeki lağım sorununu çözmek için yapılacak olan atık su arıtma tesisinin gıda işletmelerinin bulunduğu yere yapılmasının planlandığını belirterek, böyle bir girişimin bölgedeki tüm esnaflara büyük darbe vuracağını kaydetti.


Karayel, bu tesisin normal şartlarda Sanayi Bölgesi’nin arka kısımlarında yapılması gerektiğini ve ÇED Raporunun da bu doğrultuda olduğunu dile getirerek, bu tesisin durdurulması için mahkemeye gittiklerini ifade etti.


Bölgedeki işletmelerin milyonlarca TL’lik yatırımlar yaptığına ve gıda sektöründen olduğuna işaret eden Karayel, ortaya çıkacak olan pis kokuyla birlikte tüm yatırımlarının boşa gideceğini anlattı.


Karayel, otellerin, askeri birliklerin ve diğer işletmelerin toplu bir şekilde ürün almadan önce gıda mühendislerini yolladığına işaret ederek, tesisin kurulması durumunda mühendislerin bu ortamı hijyenik bulmayacağını ve bu nedenle iş yapamayacak duruma geleceklerini vurguladı.


ÇED raporuna göre tesisin Sanayi Bölgesi’nin arka tarafında, derenin bulunduğu alanın yakınında yapılması gerektiğine dikkat çeken Karayel, tüm bu unsurların mahkemeye aktarılmasının ardından mahkemenin tesisin kurulması kararını ilk celsede durdurduğunu söyledi.


Karayel, böyle bir tesisin kurulmasına karşı olmadıklarına dikkat çekerek, tesisin gıda bölümüne değil sanayinin arka taraflarına yapılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104