Arkadaş katiline 27 yıl, suç ortaklarına 3’er yıl  

banner37

Walshak Augustine Ngok’u, kız meselesi yüzünden döve döve öldüren ev arkadaşı Ezeh Christopher ve iki suç ortağıyla ilgili dava karara bağlandı

Arkadaş katiline 27 yıl, suç ortaklarına 3’er yıl  
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

“ORMANA ATIP, ÖLÜME TERK ETTİLER”… Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, sanıkların olay günü, önce Girne’deki bir restoranda, ardından birlikte kaldıkları apartmanın önünde ve evin içinde maktulü feci şekilde darp ettiklerini, dördüncü kattan zemin kata kadar başını merdiven basamaklarına vurarak indirdiklerini ve bir arabaya bindirip, ağır yaralı halde TMT Ormanı’na bırakarak ölüme terk ettiklerine vurgu yaptı. “Maktulün öldürülüş şekli insanı dehşete düşürüyor” diyen Gazi, Ngok’u öldüren Ezeh Christopher’i 27 yıl, ona yardım eden Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo’yu ise 3’er yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Haspolat - Taşkent anayolu üzerindeki TMT Anı Ormanı’na dönülen toprak yol girişinde feci şekilde dövülerek öldürülmüş halde bulunan, Nijerya uyruklu 25 yaşındaki Walshak Augustine Ngok’u, kız meselesi yüzünden öldüren ev arkadaşı Ezeh Christopher, 27 yıl hapse mahkum edildi, Christopher’e yardım eden suç ortakları Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo ise üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda, “Adam öldürme” suçundan itham edilen Ezeh Christopher ve “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçuyla itham edilen Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo, kabul ettikleri davalarında, suça katılım oranlarına göre cezalandırıldı.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Atilla Enver Etkin ve sanıkların avukatları Cemal Gündüz, Özgü Özyiğit ile Süleyman Özsoylular hazır bulundu.

Davanın kararını okuyan Başkan Nüvit Gazi, sanıkları aleyhine getirilen davalardan kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

“Müebbet hapis cezaları öngören suçlar”

Davanın kararını okuyan Nüvit Gazi, sanık Ezeh Christopher’in mahkum olduğu özellikle “Adam öldürme” suçunun Fasıl 154 Ceza Yasası’nda müebbet hapis öngören, en ağır suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

banner134
Gazi, diğer iki sanığın mahkum olduğu “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçunun yedi yıl hapis cezası öngördüğünü kaydetti.

Başkan Nüvit Gazi, sanığın, olay günü maktul ve arkadaşlarıyla birlikte yat turuna katıldıklarını, ardından da Girne’de yemeğe gittikleri bir restoranda maktulle kavga eden sanığın onu darp ettiğini ve ilk olay mahallinden ayrı ayrı araçlarla ayrıldıklarını anımsattı.

Gazi, sanığın maktulle birlikte kaldıkları apartmanın önünde karşılaştıklarını ve sanığın maktule bir daha saldırdığını belirtti.

Başkan Nüvit Gazi, sanığın maktulü darp etmeye birlikte kaldıkları apartman dairesi içinde de devam ettiğini ve 4’üncü kattan zemin kata kadar başını basamaklara vurarak indirip, diğer iki sanığın yardımıyla arabaya bindirip, ağır yaralı halde TMT Ormanı’na bırakarak, aciz halde bırakıp ölümüne neden olduğuna dikkat çekti.

Maktulün kafa travması ve beyin kanaması geçirip, boğazının sanık tarafından sıkılması sonucu ağır yaralandığına vurgu yapan Gazi, maktulün ormana aciz bir şekilde atıldıktan sonra yaşamını yitirdiğine dikkat çekti, “Maktulün öldürülüş şekli insanı dehşete düşürüyor” ifadesini kullandı.

Gazi, en yüce değer olan Yaşam Hakkı’nın iç hukuk ve evrensel hukukla koruma altına alındığına işaret etti.

Başkan Nüvit Gazi, bu tür suçlara karşı kamu yararı gereği caydırıcı, ibret verici ve sanığın işlediği suçlarla orantılı cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Gazi, tüm olgulara değindikten sonra oybirliği ile Ezeh Christopher’e 27 yıl, Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo’ya ise üçer yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75